3 paź 2012

Blask - Adornetto AlexandraTytuł: Blask
Autor: Adornetto Alexandra
Wydawca: Bukowy Las
Numer wydania: I
 Data premiery: 2011-02-09

Alexandra Emily Adornetto ur. 18 kwietnia 1992 r. jest australijską. Pisze książki dla dzieci i młodzieży.
Alexandra Adornetto miała trzynaście lat, kiedy napisała "Shadow Thief"(Złodziej cienia). Jako piętnastolatka zdobyła wiele nagród, za książki wydane w 2006 roku. Jej plany na przyszłość odnoszą się do pracy w pełnym wymiarze czasu pisania powieści i scenariuszy, a także realizacji kariery jako aktorka.

‘Blask” to historia o aniołach.
Do miasteczka Wenus Cove przybywają trzy anioły – Gabriel, Iva i Bethany, która jest najmłodsza w towarzystwie. Ich celem jest powstrzymanie sił ciemności.  Przybierając ludzkie ciała muszą także zachowywać się jak ludzie. Bethany jako siedemnastolatka rozpoczyna naukę w szkole. Pomimo nakazów Gabriela nawiązuje bliższe stosunki z rówieśnikami. Poznaje także Xaviera, który wywołuje u niej uczucia jakich nie znała. W końcu okazuje się, że kocha chłopaka ze wzajemnością, jednak ich związek nie powinien istnieć. Czy przetrwa?

Siły ciemności nie śpią i w pewnym momencie dają o sobie znać. Czy aniołom uda się pokonać zło?

Już od bardzo dawna miałam ochotę przeczytać powieść. Pomimo że, jest to książka młodzieżowa, to kuszący opis i wspaniała okładka przeważyła.

Książka jest dość obszerna, ma ponad czterysta stron, jednak jej czytanie jest szybkie i gładkie jak tafla lodu. Pisarka chociaż jest młodą osobą, to ma talent, który został doceniony.

Adornetto  w powieści dużo uwagi poświęca opisom i porównaniom. Na ogół ich nadmiar mi przeszkadza, lecz w powieści stworzył dobry klimat. Tym razem wyobraźnia czytelnika może odpocząć, gdyż wszystkie opisy dają jasny obraz sytuacji.

Jeżeli chodzi o bohaterów, to są  dosyć dobrze wykreowani, można ich polubić. Jednak jak dla mnie postać  Xaviera jest za bardzo przysłodzona, idealna i brakuje w niej realizmu. Bardziej do gustu przypadł mi  Jake – buntownik, który przypomina realistyczną osobę, typowego nastolatka. Ma więcej cech męskich.

Podczas czytania występowały pewne podobieństwa lub nawiązania do innej powieści młodzieżowej. Nie zdradzę o jaką książkę mi chodzi. Jednak może nie wszyscy czytelnicy zwrócili lub zwrócą na to uwagę.

Język powieści jest dość plastyczny. Nie ma w nim prostoty.

Moja ocena 9/10

Patrząc na wiek autorki doszłam do wniosku, że młodzi debiutujący pisarze, poza granicami mają większe szanse zaistnieć na rynku niż w Polsce. Nie macie takiego odczucia?


14 komentarzy:

 1. Taka średnai była moim zdaniem, ale całkiem miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę posiadam, ale nie wiem kiedy się za nią zabiorę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. chętnie bym przeczytała :) no bo czemu by nie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Anioły? Po wampirach to niezła odmiana, z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i bardzo mi się podobała:)
  Rzeczywiście, za granicą są większe szanse przebicia się:P

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja koleżanka ma tę książkę i chyba się do niej szeroko uśmiechnę i poproszę, by mi ją pożyczyła.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam coś podobnego, chyba nawet to ta sama książka, o której wspominasz wyżej, nie podając tytułu. Miło wspominam:-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Po przeczytaniu twojej recenzji wiem komu mogę polecić tę książką. Tematyka aniołów to interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 9. ciekawa recenzja :) bardzo podoba mi się okadka, a wnętrze - zobaczymy

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba jednak w Polsce Miszczuk zadebiutowała bardzo młodo, tak samo Masłowska - także coś tam spod pióra debiutujących pisarzy wychodzi w Polsce. Sam "Blask" przeczytałabym, chociaż troszkę nużą mnie już anioły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak tyle, że tych debiutantów jest bardzo mało a jak są muszą przejść naprawdę trudną drogę. co niektórzy pierwsze utwory wydają za własne pieniądze :)

   Usuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga