20 mar 2014

Wampiry z Morganville - Księga 2

Autor: Rachel Caine
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 2010
Tom: III i IV
Moja ocena: 5/6
Nad Morganville zbierają się cienie... Siedemnastoletnia Claire pogodziła się z tym, że miastem, w którym studiuje rządzą wampiry. Złożyła nawet przysięgę na wierność najpotężniejszej wampirzycy. Jednak gdy odkrywa przerażającą tajemnicę nieumarłych z Morganville, zaczyna wątpić, czy ten kontrakt rzeczywiście ją ochroni... źródło


Oto kolejne dwa tomy Wampirów z Morganville...

Nocna aleja
Clare, aby chronić przyjaciół podpisuje kontrakt z Założycielką i tym samym staje się jej własnością. Amellie wykorzystując wiedzę Clare, zmusza ją do współpracy z oszalałym, starym wampirem, który podczas ataku może pozbawić życia nastolatkę. Podczas badań z Myrinem dziewczyna poznaje wiele sekretów o wampirach...  Jednak to nie jedyne niebezpieczeństwo czyhające na Clare - brat Eve, także ją nęka, giną kolejne studentki...

Maskarada wampirów
Do miasta przyjeżdża stary i bardzo groźny wampir - Bishop, który jest ojcem Amelie i pragnie się na niej zemścić. Założycielka za wszelką cenę pragnie uchronić Clare, która i tak sprzeciwia się wszystkim zakazom. Poza tym Bishiopwi towarzyszy dwa wampiry, jednym z nich jest kobieta, która upatrzyła sobie Shane, a tego Clary nie jest w stanie znieść...
Nadchodzi czas wspólnej walki ludzi i wampirów, przeciwko jednemu wrogowi, który może zniszczyć obydwa gatunki. 

Clary, musi stawiać czoła wielu niebezpieczeństwom. Z każdym dniem jest coraz bardziej odważna, a Założycielka odkrywa przed nią tajemnice, którymi nie może się podzielić z przyjaciółmi. Jakby mało miała problemów, musi także martwić się o rodziców, którzy postanowili się przeprowadzić do Morganville.

Obie części serii są wielowątkowe - mamy bardzo dużo wydarzeń, które czasem są ze sobą powiązane, a czasem po prostu stają się odprężeniem przed tematem przodującym. Autorka tym razem skupiła się na większej ilości miłości - tomy są bardziej romantyczne, krwi - więcej ofiar, poświęceniu - ryzyko, aby uratować bliskich, przyjaźni - która musi pokonać przeciwności.
Podczas czytania nie ma czasu na nudę. Treść zaciekawia, wzbudza emocje, niepokój, zaskakuje. Niestety bardziej emocjonującym tomem jest "Maskarada wampirów", autorka bardzo ciekawie przedstawiła wydarzenia, zdradziła kilka rzeczy na temat wampirów.

Narracja jest jednoosobowa - i to jest dla mnie niestety minusem w tej serii. Wydarzeń jest dużo, więc narracja wieloosobowa wydaje mi się ciekawszym rozwiązaniem. Autorka skupia się na Clare i tak naprawdę nie wiemy, co się dzieje z pozostałymi bohaterami, gdy ona jest w innym miejscu. Też jest jedna rzecz, która mnie chwilami drażniła. Otóż autorka nie stawia na opisy, ale czasem  z nimi przesadza, szczególnie - gdy Clary zachwyca się wszystkimi mężczyznami, każdy jest dla niej seksowny.

Dzięki lekkiemu piórowi autorki - czytanie jest bardzo szybkie. Ciekawej treści - wciąga do świata Clare. Delikatnym opisom - tworzy się nastrojowy i pełen napięcia klimat.  
Bardzo interesujące tomy, z którymi warto się zapoznać.

Książka bierze udział w wyzwaniu: Grunt to okładka i Klucznik

12 komentarzy:

 1. Mam w planach tę serię, ale nie wiem jeszcze kiedy się za nią zabiorę, bo ostatnio cierpię na chroniczny brak czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Narracja nie jest pierwszo tylko trzecioosobowa, to nie Clare opowiada. Zgodzę się jednak, że przy takiej narracji można pokusić się o towarzyszenie kilku bohaterom. Mimo wszystko to chyba jedna z lepszych serii o wampirach dla młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli będę miała okazję to na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam X tomów. Może kiedyś także je opiszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam to kiedyś nałogowo, po kilka razy. Podobało mi się wtedy, ale nie wiem, czy teraz moje odczucia wciąż byłyby takie same.

  OdpowiedzUsuń
 6. To już księga druga? kiedy ja jeszcze nie zdążyłam się rozejrzeć za serią gdzie co i jak? ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że seria trzyma poziom :) to dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo, bardzo lubię, chociaż moją przygodę skończyłam dopiero na 3 księdze. :)

  Ach i ten Shane! :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Polubiłam tę serię. Fajnie się czyta

  OdpowiedzUsuń
 10. przed chwilą u Magdaleny przyznawałam klucznikowe punkty za 15 tom tej właśnie serii, ale autorka miała wyobraźnie! naprawdę :)
  / klucznik: +2 punkty za autor jest kobietą i kolejna w serii

  OdpowiedzUsuń
 11. Wie ktoś gdzie można dosiać księgę 2? Patrzę w różnych sklepach internetowych i nawet w empiku nie ma...

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga