27 maj 2014

WIZJE

Autor: Daniela Sacerdoti
Wydawnictwo: Dreams
Sara Midnight Trylogia tom I
Moja ocena: -5/6
Siedemnastoletnia Sara Midnight nigdy nie miała normalnego życia. Z pozoru to zwyczajna nastolatka, która w głębi serca skrywa niebywały sekret. Jej rodzice byli łowcami demonów i należeli do klanu Tajnych Rodzin, który poprzysiągł chronić świat. Po niewyjaśnionej śmierci rodziców życie Sary legło w gruzach. Pomimo trudności dziewczyna musi wziąć się w garść i, choć brakuje jej przygotowania, zacząć walczyć. źródło


Miałam już nie zaczynać nowych cykli, serii ani trylogii, planowałam dokończenie zaczęte...jednak, to nie jest możliwe. Książka "Wizje" kusiła mnie już od dawna, więc nie miałam wyjścia i musiałam po nią sięgnąć.

Rodzice Sary są łowcami demonów, podczas jednego z polowań giną. Nastolatka zostaje sama, dodatkowo grozi jej wielkie niebezpieczeństwo. Rodzice zataili przed nastolatką wiele tajemnic rodzinnych, nie zdradzili jej kim jest i jakie ma zadania. W życiu Sary pojawia się Harry - kuzyn, który po części odkrywa przed dziewczyną wiedzę o rodzinie, pomaga Sarze walczyć z demonami. Jednak Harry nie jest w pełni szczery, ukrywa przed kuzynką  kolejną tajemnicę...

Sara - siedemnastolatka, która jest potomkinią obdarzoną darami - czarną wodą, śnieniem i wzrokiem Midnightonów. Nastolatka, która marzy o normalnym życiu, ale musi walczyć z demonami, aby ocalić siebie i ludzkość, stawiać czoła trudnościom i odkrywać tajemnice o swojej rodzinie.

Losy Sary są bardzo wciągające i ciekawe. Autorka w dużej mierze próbuje wzbudzić w czytelniku współczucie, robiąc z głównej bohaterki postać bezbronną i mało zaradną. Tym samym stara się pokazać zmiany jakie zachodzą w Sarze.

Teraz wspomnę o formie powieści, która jest dość interesująca.
Otóż pisarka zastosowała bardzo zmienną naraję - dotyczy to zarówno czasu jak i narratorów. Głównym bohaterem jest Sara, ale nie tylko ona jest osobą opisującą swoje losy. Dzięki innym bohaterom, których pisarka dopuszcza do głosu, tym samym wysuwa ich na prowadzenie, dowiadujemy się wielu faktów dotyczących rodziny Sary jak i demonów. Czas narracji jest także zmienni - jedni bohaterowie wypowiadają się w pierwszej osobie czasu teraźniejszego, a inni w trzeciej - czas jest zmienny. Jest to dość interesujący element, aczkolwiek początkowo sprawiał mi trudności.

Daniela Sacerdoti pisze prostym i lekkim językiem, tworzy krótkie rozdziały, aczkolwiek tempo powieści jest zmienne. Niektóre wydarzenia brną do przodu jak tornado natomiast inne spowolnione są do żółwiego tempa. Podczas czytania tworzy się klimat powieści i to traktuje jako znaczący plus.
Kreacja bohaterów jest różna - o jednych autorka pisze minimalnie, a innych obrysowuje dokładniej.

Sacerdoti skupia się nie tylko na obrazie zewnętrznym fikcyjnych postaci, ale w dużej mierze także na psychice. Jednym słowem ujawnia myśli i plany bohaterów. 

Mocną stroną powieści są elementy romantyczno-miłosne, a słabą walki, które są obrysowane pobieżnie i szybko.

Podsumowując powieść "Wizje" świat pokazany przez autorkę jest mroczny, niebezpieczny pełny fałszu, kłamstw i odrobiny miłości. Jest interesujący, wciągający, a poznawanie powieści jest szybkie. 

Książka bierze udział w wyzwaniu : Czytam Fantastykę

Ps.Za kilka dni opublikuje zdjęcia z Alp :) Prześliczne widoki.

12 komentarzy:

 1. Książkę mam już za sobą, bardzo miło ją wspominam. Obecnie przymierzam się by napisać recenzję II tomu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa książka, przynajmniej tak mi się wydaje czytając recenzję :) chętnie w wolnej chwili się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się ciekawa, ale obawiam się, że będzie podobna do tych, których teraz pełno, czyli powieści dla młodzieży z takimi fantastycznymi wątkami. No nic, może kiedyś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też bym przeczytała :D
  Szczególnie, że wszystko przemawia za tym, że historia mi się spodoba!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się fajna :) tylko, że ja też mam tych cykli pozaczynanych, że ho ho :) Jednak znając mnie skuszę się :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurcze,,że tak zacznę;p też miałam nie zaczynać serii ale ta mnie od dłuższego czasu przyciąga i myślę,że jednak się skuszę :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama nie wiem czy mi się spodoba. Muszę przemyśleć ten wybór.

  OdpowiedzUsuń
 8. Najgorsza książka, jaką czytałam. Nie mam ochoty nawet na kontynuację.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dawna mam ochotę na tę książkę, cieszę się, że jest warta przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mogłabym przeczytać, choć ostatnio jestem negatywnie nastawiona do podobnych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W sumie też mnie kusi ta książka, ale na razie mam wiele innych do czytania :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Z chęcią zorientuję się co piszczy w literaturze młodzieżowej. Na odmładzanie się zawsze jest pora.

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga