Strony

30 lis 2011

Akademia mroku - kilka słów o książce





Wydawca: MAK Verlag
Okładka miękka
 Data premiery: 2011-05-16










Akademia mroku jest moją pierwszą książką Gabrielli Poole. Jak się okazuje jest to pseudonim znanej pisarki Gillian Philips. Stworzyła ona cykl powieści dla młodzieży pt. Darke Academy. Zawodowo zaczęła pisać w 2001r , gdy wróciła do Szkocji.


 Główną bohaterką jest Cassie Bell, która otrzymała stypendium w Akademii Darke`a, w Paryżu. Podczas pobytu na uczelni zaprzyjaźnia się ze swoją współlokatorką Issabelą Caruso, która wprowadziła ją w akademicki świat.  Bohaterka, jednak całą swoją uwagę zwróciła na grupkę uczniów, którzy mieli szczególne przywileje i byli nazywani Wybranymi. Zbytnia ciekawość Cassi doprowadza do odkrycia tajemnic, które zmieniły jej życie.

Akademia mroku, to książka na jedno popołudnie. Akcja toczy się w bardzo szybkim tempie. Autorka nie skupiała się na opisach, tworzeniu klimatu, a jedynie na wydarzeniach. Na ogół lubię takie książki, ale tym razem akcja jest zbyt szybka. Między czytelnikiem, a bohaterką nie powstaje żadna więź. Czytelnik staje się jedynie obserwatorem wydarzeń, nie bierze w nich udziału. Chwila nieuwagi zmuszała go do cofania się w czytaniu.
Sposób napisania daje także wiele do życzenia. Dialogi są proste, a czasami nawet suche, bez polotu, tak jakby pisane, aby coś napisać.
 Wątek miłosny jest także pogmatwany. Bez większych wzlotów, a później zakończenie tak jakby wyrwane z kontekstu.
Książki nie można zaliczyć do kategorii „zachwycająca” , jednak ma istotny plus, który przekonał mnie do sięgnięcia po kolejną część. Zaciekawia. Chociaż  wykonanie nie zachęca do czytania, to jednak autorce udało się tak zaplątać wydarzenia, że nie łatwo domyśleć się kim są Wybrańcy i jakich tajemnic strzegą.

Dla zainteresowanych – miłego czytani.








24 lis 2011

Recenzja książki "Dziewicza podróż"





Wydawca: Książnica
Okładka miękka
Data premiery: 2009-03-11




Spoglądając na półkę z książkami G. Mastertona najczęściej wybieram powieści z typu horror. Tym razem pragnąc zapoznać się z innym stylem wybrałam coś z odmiennego gatunku, gdyż pisarz w swoim dorobku ma także thrillery, poradniki seksualne i sagi historyczne. Różnorodność jego dzieł znana i lubiana jest na całym świecie.
„Dziewicza podróż” jest jedną z sag historycznych. Odkrywamy w niej trochę inną twórczość Mastertona.
Akcja powieści w dużej części toczy się na ekskluzywnym statku Arcadia, który odbywa swój pierwszy rejs. Pasażerami, a zarazem głównymi bohaterami są ludzie zamożni, płynący pierwszą klasą.
  Catrionie Keys – po śmierci ojca zmuszona jest wyruszyć w podróż Arcadią. W ciągu kilku dni przechodzi wewnętrzną przemianę, odkrywa rodzinne tajemnice.
Marku Beeney – milioner planujący kupić Arcadię. W podróż rusza ze swoją bliską znajomą Marcią Conor.
Edgar Deacon – doradca Catriny, pragnący władzy. Spiskujący razem z G. Weltermanem człowiekiem chcącym wykupić linię żeglugową Keysów.
Kapitan -  Peregine, Philips – pierwszy oficer, Lucile Foster – osierocona dziewczynka, Zawisza - zdesperowana polska baronówna, odgrywają bardzo istotną rolę podczas podróży.
 Jest jeszcze jeden człowiek odgrywający ważną rolę w powieści. Płynący trzecią klasą  Harry Pakenow, który na statek przemyca dynamit z zamiarem zatopienia i zniszczenia Arcadii.
 Cała podróż przesiąknięta jest kłamstwami, oszustwami, pożądaniem i tajemnicami, które nieoczekiwanie wychodzą na światło dzienne.
Podczas tych kilku dni na morzu dochodzi do niespodziewanych zdarzeń. Gwałt, próby samobójcze, choroba kapitana, śmierć członka załogi i jeszcze kilka wstrząsających wydarzeń zmieniają nastawienia bohaterów do wcześniej obranych celów.
Statek przypomina małe miasto, żyjące własnym życiem.
Podczas czytania nasuwa się wiele pytań. Autor jednak nie śpieszy się z odpowiedziami. Bardzo powoli zmierza do obranego celu. Co czasami drażni czytelnika.
Jedną z zalet powieści jest narracja. Masterton prowadzi ją w bardzo ciekawy sposób. Niezauważalnie dla czytelnika przechodzi z jednego bohatera na innego, dzięki czemu podróż widziana jest oczami kilku osób, a nie jednej głównej postaci.
Masterton także z dużą dokładnością opisuje wygląd statku, pasażerów, a także nie ukrywa jak naprawdę wyglądały takie podróże, jak ludzie reagowali na kołysanie pokładem. Dzięki takim obrazom czytelnik cofa się w czasie i oczami wyobraźni widzi bieg wydarzeń. Dobre i złe strony zarazem.
 Autor pokazał także barierę klasową jaka w ówczesnych latach panowała. Jeśli chodzi o ten wątek, to do tej pory nie uległo, to wielkim zmianom.
Podsumowując całość powieści z przykrością muszę stwierdzić, że mnie nie zachwyciła. Były momenty zapierające dech w piersi, ale były i takie chwile, że odkładałam książkę na półkę, nie doczytawszy do końca. Wracałam do książki ze względu na szacunek dla autora.
Dla osób lubiących sensacje, kryminały, wydarzenia historyczne lub romanse powieść może okazać się ciekawsza, ale dla gustujących w innych typach literackich chwilami może nudzić i wydać się bez polotu.

22 lis 2011

Recenzja filmu " Przed świtem" CZ.I - Saga " Zmierzch"


Przed świtem na podstawie powieści S.Meyer.
czas trwania: 1 godz. 57 min.
 gatunek: horror, romans
premiera: 18 listopada 2011 (Polska) 30 października 2011 (Świat)
 reżyseria: Bill Condon
scenariusz:Melissa  Rosenberg




„Przed świtem” jest to już czwarta i ostatnia część sagi „ Zmierzch”, którą producenci zdecydowali się podzielić na dwa filmy. Pierwsza miała swoją polską premierę 18.11.2011r.  Drugie wyznaczona jest na 16.11.2012r.