22 kwi 2012

Pokochała Toma Gordona - Stephen King
autor: Stephen King

wydawnictwo: Prószyński Media

ISBN: 9788376482989


Zejście, ze szlaku turystycznego może przydarzyć się każdemu. Zagubienie, lęk, panika i najokropniejsze scenariusze, rządzą umysłem. Co robić? Czekać na ratunek? Krzyczeć? A może poddać się? Na te i inne pytania próbował odpowiedzieć Stefan King w utworze  „Pokochała Toma Gordona”

Główną bohaterką jest dziewięcioletnia Trisha, która podczas wędrówki zeszła ze szlaku. Chcąc dogonić bliskich zdecydowała się na skrót, który sprawił, że dziewczynka zgubiła się. Gdy zdała sobie z tego sprawę przypomniała sobie wszystko czego się nauczyła o lesie, odnalazła strumyk, który w jej mniemaniu miał ją doprowadzić do cywilizacji.
Głodna, spragniona i chora błąkała się przez kilka dni po lesie, tym samym oddalając się od domu. Podczas pobytu w buszu miała uczucie, że ktoś ją obserwuje i śledzi. Czuła zbliżające się niebezpieczeństwo.


Trisha, to bohaterka, która poprzez wspomnienia i wyobraźnię nie czuła strachu. Te elementy umysłu pomogły jej w trudnych okresach.
Wyobrażania jednak lubi płatać figle i dziewczynka chwilami balansowała pomiędzy realem, a fikcją. Jednak pomimo wszystko nie poddawała się i walczyła o przetrwanie.

„Pokochała Toma Gordona” zaliczany jest do gatunku – horror, ale ma on także domieszkę psychologii. King tym utworem pokazał trochę inny styl swojej twórczości.
Jest to utwór skupiający się głównie na wyobraźni człowieka. Jej plusy i minusy.
Poprzez tytułowego Toma Goldmana, który nie jest fikcyjną postacią, chciał ukazać ludzkie wyobrażenia na temat znanych osób.
King z bohaterkę wybrał dziecko, ale nie dopasował postępowania do wieku. Decyzje i zachowanie bohaterki były zbyt dojrzałe jak na jej lata.
Cała wędrówka zawiera dużo dokładnych opisów. Z jednej strony tworzą one idealne wyobrażenie danej sytuacji, a z drugiej przy nurzają i zwalniają tępo opowieści.
Pomimo że utwór nie jest długi, to King charakterystycznie dla siebie, stworzył długie wprowadzenie. Prawdziwa i ciekawsza akcja rozpoczyna się w mniej więcej w połowie.
 Znając twórczość Kinga, utwór zaliczam do przeciętnych. Nie zachwyca, ale nie jest zły.

Chciałabym wyróżnić cytat, który mówi o przekazie książki:

„ Każdego można pokonać…ale nie wolno dopuścić do sytuacji, w której człowiek pokonuje sam siebie”

13 komentarzy:

 1. Kiedyś moja siostra czytała, ale wtedy nie byłam zainteresowani książkami 'dla dorosłych'. Teraz jednak z miłą chęcią sięgnę, bo jest w niej coś co mnie przyciąga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Za książkę pewnie się zabiorę, bo mam w planach zapoznać się z całą twórczością Kinga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do tej pory czytałam tylko jedna książkę Kinga i wypadła raczej dobrze, więc skuszę się również i na inne jego dzieła w tym także i książkę ,,Pokochała Toma Gordona''.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię Kinga. Więc zapewne sięgnę po książkę =)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba zacznę czytać Kinga... Lśnienie bardzo mi się podobało, więc kto wie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście uważam, że akurat ta powieść jest przeciętna, ale Dallas`63 jest super. Na blogu jest recenzja.

   Usuń
 6. Dziewczyny zachęcam do twórczości Kinga. Nie wszystkie jego utwory to horrory.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie czytałam żadnej książki tego autora, może to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja ostatnio skończyłam książkę Stephena Kinga - to była pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam - "Dallas '63" - bardzo ciekawa pozycja. Obecnie czytam Monsa Kallentofta "Ofiara w środku zimy" - generalnie to jestem nałogowym pochłaniaczem książek :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Dallas to jedna z bardzo dobrych powieści pisarza.

   Usuń
 9. Czytałam dawno temu i pamiętam, że mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 10. lubie Kinga:) nie czytalam tej ksiazki i mysle ze to zrobie...chyba zaczne spisywac liste ksiazek ktore mam w planach przeczytac:)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga