12 kwi 2015

NIEZGODNA - książka + film

Autor: Veronica Roth
Premiera: 2012
Wydawnictwo: Amber
Seria: Niezgodna tom 1
"Niezgodna" to książka, która od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.  Dodatkową popularność powieści, przyniosła ekranizacja i choć od dawna planuje przeczytać książkę, dopiero teraz mi się to udało.


Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość)Beatrice ma szesnaście lat i musi dokonać wyboru, do której frakcji chce przynależeć. Wybór jest trudny, gdyż test, który przeszła wykazał, że jest niezgodna, a takie osoby są eliminowane. W końcu decyduje się porzucić rodzinę, i wybiera Nieustraszonych. Tam przechodzi brutalne szkolenie, mierzy się ze swoimi lękami oraz uczy się ufać innym. Po raz pierwszy czuje się wolna, choć targają nią sprzeczne emocje. Poznaje także przyjaciół i odkrywa, co to znaczy mieć wrogów.
Niestety sytuacja  w mieście komplikuje się, gdy dwie frakcje zaczynają spiskować. Tris jest przerażona, gdyż jej dawna frakcja zostaje zaatakowana...
Po której ze stron stanie Tris?

"Niezgodna" porównywana jest do "Igrzysk śmierci", jednak ja nie zauważyłam, aż tak wielu podobieństw. Jest to także pierwszy tom trylogii, w której bohaterowie muszą dokonać trudnych wyborów i zmierzyć się z wrogiem.

Powieść napisana jest spokojnym rytmem. Wydarzenia rozwijają się powoli, treść przez długi czas nie wzbudza emocji. Autorka małymi kroczkami stara się wprowadzić czytelnika do świata, jaki stworzyła, buduje odpowiedni klimat, bardzo dobrze zarysowuje zadania poszczególnych frakcji oraz portretuje bohaterów. Dopiero na koniec przyśpiesza, zaskakuje, a nawet szokuje, a uśpione emocje budzą się z dużą mocą, biorą górę nad czytelnikiem i końcówkę poznaje się już w dużym napięciu.

Główną bohaterką, a zarazem narratorką jest Beatrice. Wychowała się we frakcji Altruizm, jednak nigdy nie była spokojna i bezinteresowna. Gdy dokonywała wyboru była pełna wątpliwości, a gdy przechodziła szkolenie traciła wiarę w słuszność swojej decyzji. Dużym wsparciem dla Tris byli członkowie innych frakcji, którzy, tak jak ona zmienili swoje przekonania, ale i jeden z instruktorów. Tris jest bardzo barwną bohaterka, ale i złożoną. Targają nią sprzeczne odczucia, musi walczyć nie tylko z brutalnością, ale i ze sobą. Im większa przeszkoda, tym dziewczyna staje się twardsza.  A im jest silniejsza, tym szybciej radzi sobie z wydarzeniami, które ją czekają.

Tris należy do bohaterek, które zaskakują, ale i zachwycają swoją postawą. Jest twarda, waleczna i oddana. Już dawno nie poznałam tak barwnej, literackiej postaci, tym bardzie, że ani razu jej postawa i zachowanie mnie nie drażniło. Tris jest bardzo ludzką postacią, gdyż nie jest idealna, ma wiele wątpliwości i zadaje dużo pytań. Stara się odnaleźć siebie.

Autorka pisze prostym i lekkim stylem. Dba o szczegóły, dopracowuje wszystkie elementy. Zgrabnie i w bardzo naturalny sposób wychodzą jej dialogi. Idealnie potrafi wykreować świat, który narodził się w jej umyśle, dodatkowo udaje się stworzyć niesamowity klimat, co ważniejsze, w końcowym etapie sprawia, że emocje sięgają bardzo wysoko.  Wszystkie wymienione elementy sprawiają, że czytanie jest  niesamowicie szybkie i bardzo wciągające.

"Niezgodna" zabierze was do całkiem innego świata, w który musicie dokonać wyboru. Poznacie wspaniałych bohaterów, a także poczujecie zdrady, poświęcenia i odwagę. Książka wciągnęła mnie do swojego wnętrza, jak wir.
Jak najbardziej polecam.

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam fantastykę.
Czytam opasłe tomiska (351)
Przeczytam tyle ile mam wzrostu - 2.1
Klucznik 


                                           Ekranizacja NiezgodnejTak więc skoro przeczytałam książkę, zapoznałam się także z ekranizacją.
Film nie jest zły, ale jakoś go nie czułam. Taki odrobinę przeciętny. Zabrakło mi jakiegoś podłoża emocjonalnego. Koniec filmu oglądałam silą woli. Trochę się nudziłam. Film wydał mi się za bardzo sztuczny i naciągany.
Wyjątkowo w tej ekranizacji nie zmienili wielu elementów. Niektóre wydarzenia są w innej kolejności, ale ogólnie pozostało znaczenie, takie jak powinno być. Zakończenie też jest trochę przekształcone. Ale to już norma.
Książka dużo bardziej mi się podobała

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga