14 lip 2014

KLĄTWA NEFERET

Autor: P.C Cast+ K.Cast
Wydawnictwo: Książnica
Seria: Dom Nocy - dodatek
Premiera: 2014
Moja ocena: -4/6
Szesnastoletnia Emily Wheiler dorastała w XIX-wiecznym Chicago, otwartym na świat za sprawą zorganizowanej tam Wystawy Światowej. Nagła śmierć matki diametralnie zmieniła jej życie. Skrzywdzona, lecz wciąż pragnąca miłości i swobody Emily uciekła z domu, by zacząć wszystko od nowa. Przybrała odmienne imię, a w jej umyśle zrodziło się pragnienie, by zemścić się na mężczyźnie, któremu kiedyś ufała.źródło

"Klątwa Neferet" to książka opisująca historię jednej z bohaterek znanego cyklu "Dom Nocy". Ta krótka opowieść jest jednak całkiem odrębną historią, nie mającą nic wspólnego z Zoe.

Emily Wheiler jest obecna przy śmierci matki, która umiera podczas porodu - przeżywa szok. Nastolatka zostaje tylko z ojcem i na jego polecenie musi zostać panią domu. Emily nie jest łatwo wydorośleć, tym bardziej, że ojciec wymaga od córki wiele, a na dodatek spogląda na nią pożądliwym wzrokiem. Ogranicza jej kontakty z ludźmi i pragnie uzyskać całkowite posłuszeństwo. 
Jedynym ratunkiem dziewczyny jest ucieczka, ale czy będzie w stanie uwolnić się od ojca tyrana?

Duet pisarki matki i córki przenosi czytelników do dziewiętnastego wieku, gdzie poznajemy Emily - szesnastoletnią dziewczynę, która bardzo szybko musi dorosnąć, pożegnać się z marzeniami oraz bronić  przed zaborczym ojcem. Jak się okazuje Emily to znana pod innym imieniem kapłanka  Domu Nocy - Neferet. 

Ta krótka historia przedstawia życie Neferet - Emily, z czasów przed przemianą w  wampira. Dzięki tej opowieści poznajemy mroczną i smutną przeszłość, która ukształtowała przyszłość bohaterki. Wydarzenia opisane w książeczce pozwalają bardziej poznać przyczyny, które miały wpływ na ukształtowanie się ciemnej strony Neferet. 
Opowieść jest smutna, pokazuje oblicze minionych wieków, ukazuje trudną sytuację kobiet, ich niemoc i zasady do jakich musiały się stosować.

Historię czyta się bardzo szybko; dzięki lekkiemu stylowi pisarek, prostocie,  oraz krótkiej  i nie wymagającej skupienia treści. Język jest prosty, mało plastyczny - młodzieżowy.
Opowieść przedstawiona jest w formie pamiętnika (dziennika) i opisuje kilka ostatnich miesięcy Emily jako człowieka. Historia jest dość skrócona i ogólna niestety, ale obejmuje najważniejsze aspekty i pokazuje twardy charakter bohaterki.

Dodatkowo wspomnę o oprawie graficznej książki; okładka jest cudna, poszczególne wydarzenia oddzielone zostały bardzo ciekawym symbolem, a interesującym elementem jest kilka obrazków, przedstawiające opisane wydarzenia - bardzo dobrze wykonanych.

"Klątwa Neferet" to opowieść, która nie ma elementów łączących ją z bohaterami cyklu "Dom Nocy", to całkiem inna historia, dlatego też mogą po nią sięgnąć osoby, które nie poznały tej serii, ale lubią książki opisujące życie w minionych epokach. Po książkę powinny sięgnąć osoby, które poznały cykl, znają niebezpieczne oblicze Neferet, dzięki tej historii, łatwiej jest zrozumieć jej postępowanie.
Książeczka nie jest wymagająca, ani ambitna - tak jak cały cykl, ale szybka w czytaniu.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Grupy Wydawniczej PUBLICAT

KSIĄŻKA BIERZE UDZIAŁ W WYZWANIU: 
Czytam fantastykę


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga