28 lip 2014

NASZA PACZKA I NIEPODLEGŁOŚĆ. O sześciu polskich świętach.

Autor: Zofia Stanecka
Wydawnictwo: Egmont Polska
Premiera:
Wiek: 8-12 lat
Moja ocena: 5/6
Wyjątkowa książka, na którą składa się sześć wesołych opowiastek o polskich świętach narodowych i państwowych, wzbogaconych przystępnymi informacjami historycznymi. Znakomite ilustracje, dużo humoru i ujmujące postacie bohaterów. Każdy z sześciu rozdziałów składa się z wciągającej i zabawnej historyjki z udziałem tych samych bohaterów oraz z bogato ilustrowanej części historycznej. W sposób odpowiedni dla młodych czytelników (6-9 lat) książka wyjaśnia, dlaczego świętujemy w Polsce daty takie jak 3 maja, 11 listopada, 1 maja, 15 sierpnia, 4 czerwca i 2 maja. Zachęca do radosnego obchodzenia tych świąt i poszerzania wiedzy o własnym kraju.źródłoJuż dawno na moim blogu nie prezentowałam pozycji dla najmłodszych czytelników. Dziś to nadrobię...

Dzieci, szczególnie w wieku szkolnym zadają dużo  trudnych pytań, nie zawsze potrafimy na nie odpowiedzieć. Nie jest to spowodowane naszą niewiedzą, czasem raczej szwankuje nam pamięć dotycząca szczegółów. Książeczka " Nasza Paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach" jest pozycją, która daje zarówno odpowiedzi na dziecięce pytania jak i  pobudza naszą pamięć.

Na wstępie poznajemy grupę, która zwie się Nasza Paczka, w skład, której wchodzą;Jacek, Malinowski, Jagoda, Maśka, Wiktor i Dziadek. Autorka pisze kilka słów o każdym bohaterze, aby bliżej ich poznać i zaprzyjaźnić się z nimi. Następnie opisuje zdarzenia jakie mają miejsce w ich Bazie; jak na przykład walkę o niepodległość w grupie czy o świętowaniu i jakie rozróżniamy święta. Wyjaśnia także trudne pojęcia i dodatkowo wspomina o świętach narodowych oraz wymienia najważniejsze w Polsce.

Autorka bardzo dokładnie objaśnia pojęcia i zagadnienia - co to jest niepodległość, strajk czy flaga. Opisuje ich znaczenie. Dodatkowo daje nam lekcję historii pisząc o największych świętach: 11 listopad, 1, 2 i  3 maja, 4 czerwca i 15 sierpnia. 

Autorka bardzo interesująco uczy dzieci historii, a zarazem w bardzo prosty sposób zaciekawia. Książka jest pełna obrazków, dzięki którym dzieci w łatwy sposób pobudzają swoją wyobraźnię a tym samym poszerzają wiedzę.
Treść jest także lekka.  Pióro autorki jest delikatne, plastyczne odpowiednie dla młodszych czytelników. Nie sprawia dzieciom trudności.

Jako że jestem mamą dziecka w przedziale wiekowym 8-12 lat, jestem zadowolona z tej książeczki. Moja córka w bardzo prosty i łatwy sposób poznała nasze narodowe święta oraz zrozumiał trudne jak na jej wiek pojęcia. Już teraz wie, dlaczego flaga Polski jest biało czerwona, od kiedy nasz kraj jest niepodległy i wiele innych rzeczy...

Od siebie polecam.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa EGMONT POLSKA
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga