7 wrz 2014

BŁYSKAWICA

Autor: Graham Masterton
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 2009 (1976)
Moja ocena: 4/6
Bradley Winger ginie na słonym jeziorze Utah podczas próby ustanawiania światowego rekordu prędkości jazdy samochodem. Wypadek czy sabotaż? Ktoś prawdopodobnie umyślnie zanieczyścił paliwo w zbiorniku pojazdu. Syn Bradleya, Craig, początkowo pragnie jedynie rozwiązać zagadkę śmierci ojca, ale zaraża się jego obsesją szybkości. źródło 

Na świecie żyją ludzie, którzy przez swoje postępowanie pragną coś udowodnić. Ryzykują, aby osiągnąć cel. Jednym z takich osób jest bohater powieści "Błyskawica" Bradley Winger, który pragnie pobić rekord prędkości, jednak podczas próby tego czynu ginie.  Jego syn Craig, chociaż nie szanował ojca za życia, to po jego śmierci zaczyna się zmieniać. Pragnie udowodnić coś sobie i światu. Podczas przygotowań do wyścigu, w którym ma dokończyć dzieło ojca, odkrywa wiele ważnych faktów na temat rodzica. Dowiaduje się także, że śmierć  ojca nie była przypadkowa.
Czy i jemu grozi niebezpieczeństwo?

Craig człowiek, który ma żonę, dobrą pracę i pragnie uciec od dziedzictwa ojca. Nie lubi ryzyka, wyścigów, ani niczego co zagraża jego życiu. Nienawidzi ojca, za miłość do ryzyka. Bieg wydarzeń sprawia, że w Craigu zachodzą zmiany...Na swojej drodze spotyka ludzi niebezpiecznych, bezwzględnych i gotowych na najgorsze czyny. Jego losy łączą się z Carinną - młodą, bogatą, rozpieszczoną dziewczyną, która przez pewien niezrozumiały dla ludzi incydent traci nogę. Rodzi się pytanie: Czy ojciec Carinny nie był wmieszany w wypadek córki?  Jest to bardzo niebezpieczny, bezwzględny człowiek, który dorobił się fortuny. Jego celem jest też zemsta na ludziach, którzy w jakiś sposób go skrzywdzili, stanęli mu na drodze.

Powieść "Błyskawica" Grahama Mastertona, jest książka wielowątkową, z dużą liczbą bohaterów, których losy ciągle się przeplatają. Każda z postaci biorących udział w wydarzeniach jest ważna, gdyż ich decyzje, czyny ciągną za sobą konsekwencje, które są istotne dla historii. Życie i losy bohaterów są niestabilne - przypominają domek z kart - wystarczy, aby jedną wyciągnąć i wszystko się wali.

Powieść obejmuje wiele wątków: homoseksualizm, zemstę, okrucieństwo ludzi, korupcję, dążenie do celu po trupach. Autor nie ubarwia wydarzeń, pokazuje co kieruje ludźmi w życiu, jacy potrafią być bezwzględni, gdy chcą osiągnąć upragniony cel.

Dla Mastertona nie ma tematów tabu, bardzo często w jego powieść jest zauważalne okrucieństwo. Tak też jest w "Błyskawicy" - autor opisuje kilka szokujących sytuacji, które są bardzo dokładne, dopieszczone w szczegóły i niestety nieprzyjemne w czytaniu. W ten sposób jednak widać ludzką głupotę, zaślepienie czego efektem jest marny koniec.

Jeśli chodzi o treść autor poczęstował mnie dynamiczną akcją już na wstępie. Od początku też jasno przedstawił sytuację - nie ukrywa bohaterów, którzy są odpowiedzialni za popełniane zbrodnie. Dodatkowo jednak chowa w zanadrzu wiele niespodzianek, które mnie zaskoczyły.

"Błyskawica" to powieść, której treść poznaje się bardzo szybko. Zmienna narracja i wielu bohaterów tylko uprzyjemnia czytanie, wzbudza większe zaciekawienie. Kreacja fikcyjnych postaci jest bardzo dobra - poznajemy dokładnie co nimi kieruje. Powieść jest dramatyczna i tragiczna zarazem, ale osoby, które znają twórczość pisarza nie powinny być tym faktem zaskoczone.

"Błyskawica" nie jest powieścią grozy,  raczej należy do gatunku sensacja. Jest ciekawa, ale niestety nie jest to odpowiednia książka dla wszystkich.Sięgając po "Błyskawicę" trzeba mieć na uwadze, że powieść ma kilka nieprzyjemnych momentów, wielu złych bohaterów i dużo śmierci. Brakuje jej romantyzmu, miłości i dobroci. Mogę nawet rzec, że to książka przeznaczona dla męskiego grona czytelników. Jednak jeśli Was to nie odstrasza - Polecam.

Książka bierze udział w wyzwaniu: Ocalić od zapomnienia

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga