27 lut 2015

ŚWIAT NOCY księga 1

Autor: L.J. Smith
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 2009
Świat Nocy księga 1
Lubicie czytać opowiadania? Ja tak, dlatego też skusiłam się na książkę "Świat Nocy", w której znajduje się trzy  krótkie historie.  Twórczość Smith niezbyt do mnie przemawia, ale dałam jej kolejną szansę, gdyż główną rolę w opowiadaniach odgrywają wampiry, wilkołaki i czarownice.


Pierwsze z nich to "Dotyk wampira"


Rozpoczęły się wakacje - dni relaksu i laby, ale nie dla Poppy - dla niej rozpoczął się czas walki. U Poppy wykryto raka, nastolatce zostało niewiele życia. James - najlepszy przyjaciel Poppy, nie może  pogodzić się z chorobą przyjaciółki. Zna sposób, aby ją uratować, ale musi złamać zasady ludzi nocy - przyznać się, że jest wampirem.
Co wybierze Poppy - śmierć czy przemianę w potwora?

Drugie "Córki nocy"


Mary- Lynnette wraz z rodziną mieszka w cichej okolicy. Pewnego dnia sąsiadka informuje dziewczynę, że przyjeżdżają do niej krewni, którzy planują się osiedlić w okolicy. Mary-Lynnette obserwując gwiazdy, i niespodziewania zauważa, że pod domem sąsiadki kręci się trzy osoby, które zakopują coś w ogrodzie. Zaciekawiona nastolatka rozpoczyna swoje śledztwo.
Co ukrywają przybyłe osoby?

Ostatnie opowiadanie, to "Zaklinaczka"


Theo z kuzynką przenoszą się do nowej szkoły. Theo już w pierwszym dniu ratuje chłopaka, którego ukąsił wąż. Eric i Theo  szybko czują łączącą ich więź. Dziewczyna, aby nie złamać zasad, odpycha chłopaka, gdy to nie pomaga sięga po stara magię i niechcący pakuje się w okropne kłopoty.
Jak Theo poradzi sobie z problemami?

Początkowo wszystkie opowiadania zaczynają się dość ciekawie, niestety później autorka  zaczyna je bardzo wygładzać i uproszczać. Efektem jest zbytnie przesłodzenie.
Opowiadania, to przede wszystkim historie o miłości, w których trzeba coś poświęcić, aby uratować uczucie.

Każde z opowiadań jest inne.Choć są to historie z gatunku fantasty, to mają podtekst kryminalny i horroru. Wszystkie mają także wspólny element, który je łączy i tworzy tak naprawdę jedną długą opowieść. Dodatkowo autorka stosuje zmienną narracje, więc czytelnik ma szanse ujrzeć opisane sytuacje z rożnych perspektyw.

Bohaterowie są barwni, zróżnicowani i wzbudzają mieszane odczucia. Jednych obdarza się sympatią od początku, a innych, no cóż raczej nie. Ich kreacja nie jest rewelacyjna, jednak są to opowiadania, więc pewne rzeczy są wybaczalne.

Czytanie jest szybkie i lekkie, jednak brakuje większego zainteresowania. Tak jak wspominałam początki są dobre, później treść mniej zaciekawia.

Nie da się ukryć, że Smith ma niesamowicie "bujną" wyobraźnię. Potrafi tworzyć ciekawych bohaterów, i interesujące wydarzenia, ale nie potrafi do końca wykorzystać swój potencjał. A szkoda.

"Świat Nocy" to opowiadania lekkie, ale niezbyt powalające. Czyta się bez emocji. ale szybko. Podczas poznawania treści można się zrelaksować, gdyż mózg nie musi pracować. Ogólne jest to przeciętna pozycja.


Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam opasłe tomiska
Czytam fantastykę
Przeczytam tyle ile mem wzrostu - 3.6
Klucznik


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga