25 paź 2015

NIEBEZPIECZNY DAR

Autor: Marcus Sakey
Wydawnictwo; Rebis
Premiera: kwiecień 2015
Cykl:Nick Cooper tom 1
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał

Po raz pierwszy sięgnęłam po twórczość Marcusa Sakey czytając książkę "Niebezpieczny dar", która jest thrillerem z domieszką sensacji, kryminału, a nawet nutką fantastyki. Taka mieszana nie jest moją ulubioną, ale czasem trzeba przełamywać bariery.

Głównym bohaterem powieści jest Nick Cooper jest on obdarzonym - osobą urodzoną po roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym, posiadającą nadnaturalną zdolność - choć ma dar pracuje w organizacji, która eliminuje terrorystów posiadających niezwykłe umiejętności. Gdy dochodzi do ogromnej katastrofy i ginie wiele osób, Nick wyrzeka się wszystkiego, staje się zbiegiem i próbuje zabić podejrzanego o tę zbrodnię. O swoim planie informuje tylko przełożonego, któremu ufa. Z czasem odkrywa na własnej skórze wiele rzeczy, o których nie miał pojęcia, a najgorsze jest to, że przez cały czas był okłamywany.
Teraz musi podjąć decyzję, po której stanąć stronie.

Powieść "Niebezpieczny dar" podzielona jest na trzy części. Pierwsza jest wprowadzeniem do fabuły, ale głównym jej cele jest przedstawienie sytuacji politycznej kraju oraz stosunki nieobdarzonych do obdarzonych. Niestety pierwsza część była dla mnie okropnie męcząca, trochę nudna, a poznawanie treści przypominało przebijanie się przez mur.
Na szczęście druga i trzecia część jest inna, bardziej dynamiczna, więcej uwagi autor poświęcił bohaterom, stworzył napięcie, które trzymało w swoich mackach do końca. Od początku drugiej części czytanie było pochłaniające i pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji, morderstw, kłamstw i ucieczek.

Sakey bardzo dokładnie przeanalizował fabułę, wszystkie ruchy są starannie przemyślane, każda czynność, niesie za sobą konsekwencje. Dodatkowo treść jest pełna intryg, kłamstw i ofiar. Wzbudza wiele emocji, a napięcie sięga zenitu.

Znaczących bohaterów jest kilku, jednak najważniejszym jest Cooper, jest on także narratorem i to z jego perspektywy poznajemy wydarzenia. Cooper jest osobą odważną, wierzy w to co robi, jest skory do poświęceń. Jednak, gdy dowiaduje się, że został okłamany i to na wielką skalę jego wiara, priorytety zaczynają popadać w ruinę. Ma o co walczyć i dzięki temu się nie poddaje.

Marcus Sakey warsztat pisarki ma godny uwagi. Choć jego styl jest typowo męski, i trudno było mi wczuć się w rolę bohatera, do ciekawym doświadczeniem było ujrzeć świat oczami mężczyzny. Pisarz nie skupia się na opisach - choć tworzy, te bardziej istotne - raczej więcej uwagi poświęca przemyśleniom bohatera. 
Potrafi także stworzyć odpowiedni nastrój i budować stopniowo napięcie, które przyśpiesza oddech i uderzenia serca.

Powieść "Niebezpieczny dar" jest pełna walki, miłości i poświęcenia. Pokazuje obłudę ludzi na stanowiskach, lęki przed nieznanym oraz okrucieństwo bliźnich. Powieść zabierze was do świata odległego, a zarazem tak bliskiego. Czytając przeżyjecie chwile pełne napięć i zaskakujących obrotów zdarzeń.

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam opasłe tomiska 487
Grunt to okładka
Czytam fantastykę
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga