13 kwi 2016

WAMPIR VITTORIO

Autor: Anne Rice
Wydawnictwo: Rebis
Premiera: 2008( data przybliżona) - wyd.II
Seria: nowe kroniki wampirów tom 2
Gatunek: fantastyka
{…}Gdy byłem jeszcze małym chłopcem, przyśniło mi się coś strasznego. W owym śnie dzierżyłem w ramionach obcięte głowy mojego młodszego brata i siostry.{…}


Tak rozpoczyna się opowieść Vittorio, który w młodym wieku stracił całą rodzinę. Miłość i nienawiść oraz zemsta doprowadziły go do zguby. Został wampirem, ukarały go anioły, ponadto  przez wieki musi tułać się po Ziemi wraz z ukochaną. 
Aby dowiedzieć się całej historii Vittorio musicie sięgnąć po powieść Anne Rice „Wampir Vittorio”

Anie Rice w swojej powieści  opisała losy kolejnego wampira, który pełen żalu pomścił rodzinę, ale miłość okazała się jego zgubą.
Twórczyni powieści zabiera czytelnika w podróż do przeszłości i odległej krainy. Dzięki bardzo dokładnej dbałości o szczegóły, autorce udaje się stworzyć klimat zamierzchłych czasów. Natomiast poznawanie losów Vittorio jest bardzo ciekawe, ponieważ  pisarka zdecydowała się także na wykorzystanie dawnej wymowy niektórych słów, więc postać głównego bohatera wydaje się bardziej rzeczywista a zarazem nierealna.

Poruszając sam wątek wampirów – niestety nie jest on zbytnio rozbudowany. Faktem jest to, że twórczyni zachowała ich pierwowzór,  czyli niebezpieczni krwiopijcy, "uczuleni" na słońce. Bardzo ogólnikowo przedstawiła owe mroczne stworzenia. Głównym jej celem było opowiedzenie losów młodego Vittorio.  Bardzo dokładnie poznajemy zmagania bohatera, a także pewnego malarza.

Wydarzenia toczą się w wolnym tempie, gdyż twórczyni skupiła się na klimacie a nie na dynamicznej akcji. Utwór nie jest emocjonalny, a wątek romantyczny praktycznie nie istnieje.

Utwór nie przypomina książek pisanych w ostatnich latach - (wydanie zagraniczne 1999r). Nie jest słodki, romantyczny, dynamiczny. Bardziej przypomina powieści klasyczne, gdyż ma podobny wydźwięk.

Anie Rice to popularna pisarka. Do tej pory miałam małą styczność z jej twórczością,( przeczytałam dwie lub trzy jej powieści) nad czym ubolewam.  Czytanie  utworu „Wampir Vittorio” jest szybkie, opowieść wciąga, jest klimatyczna. Styl autorki jest dobry w odbiorze, nie męczy, ani nie przytłacza. Powieść mogę polecić fanom historii o wampirach, którym nie zależy na słodkim romansie.


Cytat: Str 9/ wydanie z 2008 r
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga