30 kwi 2016

KURACJA SAMOBÓJCÓW

Autor: Suzanne Young
Wydawnictwo:  Feeria Young
Premiera: styczeń 2016
Seria: Program (tom 2)
Stron: 445

Książki rozpoczynające nowe cykle, an ogół są bardzo dobre, zachęcają do wyczekiwania na kolejny tom. Z kontynuacjami jest niestety różnie. Niektóre dorównują "pilotowi" a innym brakuje zapału autora, który odczuwało się w tomie początkowym. 
"Plaga samobójców", to powieść, którą czytało mi się bardzo dobrze, a jak było z "Kuracją samobójców"?

Sloane i James zdecydowali się na ucieczkę i dołączenie do buntowników. Jednak okazało się, że całkiem inaczej wygląda sytuacja niż się tego spodziewali. Nie wiedzą komu mogą zaufać. Dodatkowo w ich posiadaniu jest tabletka, która może zwrócić pamięć, ale kto ją zażyje?
Ucieczka z czasem staje się męcząca, a w szeregach buntowników czai się zdrajca. Agenci deptaną im po piętach. Czy przed Programem nie ma ratunku?

"Kuracja samobójców" to utwór, z którym wiązałam wielkie nadzieje na dynamiczną literacką przygodę. I choć kontynuacja nie jest zła, nie całkiem jestem usatysfakcjonowana.
Przede wszystkim liczyłam, że buntownicy to duża organizacja, która jest w stanie obalić Program. Autorka zadecydowała inaczej. Miałam nadzieję, że walka z Programem będzie dynamiczna, podstępna, bohaterowie będą w niebezpieczeństwie - niestety tego nie było. Twórczyni poszła na łatwiznę i całą sytuację rozwiązała bardzo prosto.
Duża część powieści to kręcenie się w kółko, przemieszczania się bohaterów oraz konflikty miłosne.
Ciekawie zaczyna dopiero pod koniec.

W kontynuacja twórczyni więcej czasu poświęciła na przedstawieniu zasad działania Programu. Przybliżyła czytelnikom postać Realma. Wprowadziła nowych bohaterów.
Autorka dobrze wykreowała wszystkie postacie, ogólną sytuację jaka panuje w Programie. Pokazała przemianę bohaterów, ale także przygasiła ich waleczność.

Czytanie powieści jest szybkie, styl autorki jest dobry i lekki w odbiorze. Bohaterowie wzbudzają sympatię. Ogólnie fabuła nie jest nudna, ale brakuje jej dynamiczności i większej liczby komplikacji.
Autorka poszła na łatwiznę, nie wykorzystała swojego potencjału, ani potencjału historii, która narodziła się w  jej umyśle.

"Kuracja samobójców" jest dobrą, ale nie rewelacyjną kontynuacją. Czytanie jest szybkie, lekkie, ale bez emocji. Tom pierwszy rozpalił płomień, natomiast kontynuacja go niestety przygasiła. Szkoda, wielka szkoda.

8 komentarzy:

 1. Oj, szkoda, że kontynuacja jest gorsza... Chociaż w wielu przypadkach tak jest. Mimo to mam tę serię w najbliższych planach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie nie jest to mój klimat, więc mimo szczerych chęci odpuszczę sobie lekturę, tym bardziej, że jest to drugi tom, a ja nawet nie znam pierwszego... Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem pewna, czy sięgnąć po tę lekturę :/ Mimo wszystko wciąż mnie interesuje...
  Pozdrawiam ciepło :*
  Debby
  myslamipisane.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie jakoś nie zachęca seria :D
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba na razie się cieszę, że nie zaczęłam jeszcze czytać tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jeszcze nie czytałam pierwszego tomu, więc wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytam jak najbardziej tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Do tej pory z tej serii czytałam jedynie [Remedium], które okazało się być świetna. Plaga czeka na półce, a co do Kuracji - cóż, dużo jest opinii, że drugi tom jest nieco gorszy od pierwszego. I faktycznie szkoda.

  Królik z http://bluszczowe-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga