5 gru 2016

PODWODNY ŚWIAT - Mroczny dar

Autor: Kat Falls
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Premiera: 2012
Cykl: Podwodny świat (tom 1)
Stron: 295
Naukowcy coraz częściej straszą ludzi, że efekt cieplarniany, topniejące lodowce mogą doprowadzić do zalania części lądu i co wówczas? Zastanawialiście się jakby to było mieszkać pod wodą, spacerować po dnie oceanu, za oknem zamiast ptaków, podziwiać ryby?

Tay od urodzenia mieszka pod wodą, jego rodzina ma tam eksperymentalną farmę. Na lądzie jest mało miejsca, ludzie mieszkają w dużym ścisku, gdyż większość lądu została zalana. Jedynym ratunkiem dla ludzkości jest zamieszkanie dna oceanu i tam uprawianie pewnych roślin i ryb. Jednak czy mieszkanie pod wodą nie będzie miało skutków ubocznych?
Gemma mieszka we Wspólnocie, jest sierotą, ucieka z internatu, aby odszukać brata, który ma się nią zaopiekować. Podczas wędrówki spotyka Taya i wraz z nim poszukuje brata. Podczas śledztwa trafiają na Cienia - banitę, który wraz z kolegami rabuje statki, ale zagraża też podwodnym farmom.
Czy Gemma odnajdzie brata?

"Podwodny świat - Mroczny dar" to powieść, w której nie ma szablonowej fabuły. Treść jest odskocznią od schematycznych powieści z gatunku fantastyka, ale jest to też powieść przeznaczona bardziej młodszym czytelnikom, gdyż poprzez treść mogą przeżyć ciekawą, morską przygodę.

Falls tworząc fabułę, stworzyła niesamowitą morską krainę. Podczas czytania miałam odczucie zwiedzania dna morskiego. Bardzo podobała mi się ta wędrówka, gdyż przez tych kilka godzin mogłam przenieść się do całkiem innego otoczenia.
Autorka bardzo interesująco przedstawiła życie pod wodą, sposób ochrony przed niebezpiecznymi stworzeniami, budynki, w których mieszkają ludzie. Falls ma niesamowicie rozwiniętą wyobraźnie.
Autorka niestety mało uwagi poświęciła lądowi, ogólnie przedstawiła warunki życia ludzi na pozostałych kawałkach ziemi.

Twórczyni dobrze wykreowała bohaterów. Tay jest bardzo ciekawym osobnikiem. Jako pierwszy urodził się pod wodą, więc wszyscy go obserwują. Ma skórę, która ma połysk, ale ma też dar, który ukrywa.
Inne postacie też zasługują na uwagę, gdyż każda z nich czymś się wyróżnia.
Tempo wydarzeń nie jest za szybkie, ale wszystko jest dobrze przemyślane. Chwilami powieść jest przewidywalna, a to dlatego, że utwór należy raczej do prostych i łatwych lektur.
Przez całą fabułę nie ma czasu na nudę - Gemma i Tay  poszukując brata dziewczyny ciągle coś odkrywają, pakują się w sytuacje pełne napięcia. Często odczuwa się niepokój o bohaterów.
Czytanie jest szybkie, lekkie i wciągające.

Sięgając po książkę nie miałam pojęcia jak ją odczytam, skusiłam się na nią, bo zaciekawił mnie interesujący opis...Powieść swoją premierę miała już parę lat temu, więc jest to raczej zapomniana książka - więc chyba warto przypomnieć o jej istnieniu..

"Podwodny świat - Mroczny dar" to dość interesująca powieść, która pozwala nam zwiedzić dno mórz i oceanów. To powieść, której wydarzenia są fikcją, a jednak...kto wie, czy kiedyś nie przyjdzie nam zejść pod wodę.
Książkę polecam wszystkim, z naciskiem na młodszych czytelników.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga