11 sty 2017

ZŁODZIEJ PIORUNA - Percy Jackson

Autor: Rick Riordan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Premiera: wydanie 3 - 2016
Cykl:  Percy Jackson i bogowie olimpijscy (tom 1)
Stron: 358

Zabierając się za czytanie książki nie spodziewałam się, że tę powieść przeczytam w tak ekspresowym tempie. W ostatnim czasie powieści, których bohaterowie mają po dwanaście, piętnaście lat czyta mi się bardzo opornie i tego samego spodziewałam się po tym utworze. Jak widać fabuła bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. 
"Złodziej pioruna" to powieść, którą od dawna miałam na liście czytelniczej, później nadszedł taki okres, że doszłam do wniosku, że wystarczy mi wersja filmowa. Obejrzałam ekranizację, ale nabrałam przez to większej ochoty na poznanie wersji literackiej.

Percy przez przypadek dowiaduje się, że jest herosem - tylko w połowie człowiekiem i w połowie bogiem. Gdy zostaje skradziony Piorun Zeusa, bogowie zaczynają toczyć między sobą spory. Zagraża to rozpoczęciem wojny. Percy trafia do Obozu Herosów i tam dowiaduje się prawdy o sobie oraz otrzymuje zadanie. Wykonać misję pomagają mu  Annabeth i Grover. Czy trójce "dzieci" uda się odnaleźć Piorun oraz osobę odpowiedzialną za jego kradzież?


Na temat książki nie będę rozpisywać się zbyt dużo, gdyż jest to powieść/cykl, o którym napisano już wystarczająco ilość. Skupię się na wymienieniu najważniejszych informacji.

Riordan pisze bardzo prostym i przyjemnym w odbiorze stylem. Fabuła jest rozbudowana, pełna niebezpieczeństw, przygód oraz niedomówień. Autor dobrze dopieszcza swoje dzieło, udziela wielu informacji na temat mitycznych bogów. Barwnie opisuje miejsca, do których trafiają nastolatkowie. Tworzy interesujących bohaterów i dobrze ich kreuje. Dzięki sposobowi w jaki autor napisał powieść czytanie to sama przyjemność, ciekawa literacka przygoda, na którą mogą się wybrać nie tylko młodzi czytelnicy, ale i starsi.
Powieść jest też bardzo klimatyczna. Lubię mitologię, więc bardzo pozytywnie przyjęłam połączenie mitologi i współczesności.

Percy to młody chłopak, który co roku chodził do innej szkoły, gdyż z każdej był wyrzucony. Dopiero gdy odkrył prawdę o swoim pochodzeniu, jego niedoskonałości nabrały sensu. Podczas wykonywania misji Percy nie jest wyidealizowany - popełnia błędy, które naprawiają współtowarzysze wędrówki. Dzięki temu bohater nie jest irytujący, bardziej ludzki. Percy to postać, która szybko wzbudza sympatie. Jest może odrobinę dojrzały jak na swój wiek, ale dzięki temu powieść zyskuje.

Tempo akcji jest szybkie. Przez całą fabułę coś się dzieje. Autor nie przynudza czytelnika wgłębiając się w umysł Percy-ego zdradza tylko co niektóre myśli. Twórca bardziej skupia się na dynamicznej akcji, pełnej przygód i zagrożeń. 

"Złodziej pioruna" to jedna z lepszych książek o takiej tematyce, i której odbiorcami mają być nastolatkowie. Mają być nastolatkowie, ale dorośli, którzy zdecydują się na ten utwór nie powinni być rozczarowani. Powieść zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie, a czas spędzony przy czytaniu był bardzo przyjemny.Wersja filmowa jest warta uwagi, dużo w niej efektów specjalnych. Oczywiście zmian też nie brakuje, ale raczej jest to dobre odzwierciedlenie wersji książkowej.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga