28 cze 2012

Pas Deltory/ Ruchome piaski - Emily Rodda


autor: Emily Rodda
wydawnictwo: Egmont
data wydania: 2012
ISBN: 9788323753711
 
W ostatnim czasie bardzo często powstają sagi lub cykle literackie, przypominające seriale. Jednym z takich cykli jest Pas Deltory, australijskiej pisarki, która pisze pod pseudonimem Emily Rodda. Naprawdę nazywa się Jennifer Rowe. Pisarka za swoją debiutancką książkę otrzymała nagrodę i to zmobilizowało ją do dalszej pracy, gdyż napisała ponad 50 książek.
„Pas Deltory” został przetłumaczony na 29 języków.
 „Pas Deltory – Ruchome piaski” to już czwarta część opisująca podróż trójki wędrowców -  szesnastolatka o imieniu Limf, Barda byłego strażnika oraz Jasmine – półdzikiej sieroty. Celem wędrowców jest odnalezienie siedmiu kamieni pasujących do pasa.
W Ruchomych piaskach bohaterowie są już posiadaczami trzech kamieni. Jeden z nich – opal – ma moc ukazywania przyszłości. Dzięki temu bohaterowie wiedzą, gdzie mają szukać kolejnego zaginionego kamienia. Podczas podróży doskwiera im głód, gdyż stracili swój ekwipunek. I gdy znajdują ulotkę informującą o turnieju, na którym można wygrać duże pieniądze, ruszają do wskazanego miasta.  Z czasem okazuje się, że turniej to nie jedyne ich wyzwanie. W Ritmere muszą uważać, gdyż na każdym kroku czai się wróg. W mieście spotykają także mężczyznę, na którego już raz natrafili podczas swojej wędrówki.

Czy trójka wędrowców pokona przeszkody? Czy uda im się odnaleźć Ruchome piaski? Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem? Są to pytania, które rodzą się w głowie podczas czytania.
Na wszystkie, odpowiedz znajduje się w książce.

Książka napisana jest lekkim językiem, czyta się ją z przyjemnością. Akcja toczy się w umiarkowanym tempie to znaczy, że wszystko jest opisane w odpowiednich proporcjach. Czytelnik nie nudzi się, ani nie gubi w akcji. Opisy są delikatne dające jedynie obraz całej sytuacji.

Na początku książki mamy przypomnienie tego, co wydarzyło się w poprzednich częściach,  takie krótkie streszczenie. Pomimo że jest to cykl, to jednak, gdy czytelnik nie czytał wcześniejszych części, nie gubi się w treści. Ogólnie historia jest prosta, ale wciągająca i trochę nietypowa.  Przypomina bajkę dla trochę starszych wiekowo osób.

Książeczka jest krótka, czyta się ją bardzo szybko i wystarczy jedno popołudnie lub wieczór na poznanie treści danej części. Bohaterowie są ciekawie obrysowani, co nadaje plus powieści. Jest książką relaksującą

Podsumowując  ‘Pas Deltory – Ruchome piaski”  jest czwartą częścią odkrywająca przygody bohaterów, którą czyta się lekko i szybko. Jest to chwilowe oderwanie się od rzeczywistości i zatopienie w krainie bajecznej fantazji. Choć nie jest to wielkie dzieło, ale warto zapoznać się z treścią, nie tylko tej części, ale całej serii.
 
Za książkę dziękuje portalowi  http://nakanapie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga