11 lip 2012

Igrzyska śmierci - Collins Suzanne

Tytuł: Igrzyska śmierci
 Autor: Collins Suzanne
 Wydawca: Media Rodzina
 Numer wydania: I
 Data premiery: 2009-05-06
 Język wydania: polski 
W ostatnim czasie bardzo głośno było o książce amerykańskiej pisarki Suzanne Collins
„ Igrzyska śmierci”.  Pisarka swoją karierę rozpoczęła w 1991 roku ,jako twórczyni programów dla dzieci. Stworzyła także cykl o podziemnym świecie pt. Underland Chronicles”
Na podstawie książki został nakręcony także film, który niedawno gościł na ekranach naszych kin.
 ‘Igrzyska śmierci”, to pierwsza część opowiadająca losy Katniss, dziewczynie z Dwunastego Dystryktu.
Katniss, jest jedną z uczestników Głodowych Igrzysk. Jednym z jej rywali jest Peeta, chłopak z jej Dystryktu, który kiedyś uratował ją od śmierci. Podczas tygodniowego przygotowania, zaprzyjaźnia się z nim. Powstaje między nimi wieź, która nie powinna zaistnieć.
 Bohaterowie mają dwa wyjścia – zabijać lub dać się zabić. Podejmują wyzwanie. 
Walka o przetrwanie każdej minuty jest trudna, a przeciwnicy silni. Jak by tego było mało organizatorzy chcąc urozmaicić Igrzyska, rzucając kłody pod nogi uczestników.

Podczas czytania powstaje wiele pytań. Czy bohaterka przetrwa?  Czy będzie musiała zabić Peeta? Czy  będzie w stanie zabić człowieka?
Odpowiedz znajduje się w trakcie odkrywania biegu wydarzeń.

„ Igrzyska śmierci” to powieść, w której autorka gra na uczuciach czytelników. W bardzo sprytny sposób manipuluje wydarzeniami.  Odkrywa odpowiednie karty, jednak ma coś w zapasie.
Książka momentami szokuje, ale czytelnik pomimo tego nie jest w stanie przerwać czytania. Chęć poznania dalszych etapów jest silniejsza.
Tak naprawdę Katniss nie jest główną bohaterką, a jest nią jej psychika. Pisarka w mniejszym stopniu skupiła się na wydarzeniach, a w większym na uczuciach dziewczyny. Bardzo jasno poznajemy jej lęki, obawy, nastawienie do świata i ludzi.

Historia jest dość nowa, mało oklepana, co jest dużym plusem. Książka ma typowy charakter opowiadania, narracja skutecznie tworzy taki klimat. Tworzy także atmosferę nieufności. Podczas czytanie ma się uczucie słuchania, a nie uczestniczenia w wydarzeniach.
Były także momenty, które sprawiły, że w gardle poczułam „wielką gulę”.

Nie ma tak dobrze, aby nie było minusów. Każdy podczas czytania  ma jakieś podejrzenia co do zakończenia. Moje okazały się słuszne. W pewnym momencie, książka okazuje się przewidywalna. I chociaż powieść wnosi trochę świeżości do literatury, to jednak stary schemat daje o sobie znać.

Podsumowując, książka wywarła na mnie duże wrażenie. Podczas czytania byłam zszokowana, zaskoczona i wciągnięta w historię po uszy. Po prostu byłam widzem, trzymającym kciuki za bohaterów. W powieści jest wiele wątków – przyjaźń, miłość, poświęcenie i oddanie. Nie tylko wciąga, ale i uczy.
 Jest to jedna z lepszych historii, jakie miałam okazje ostatnio poznać.
Książka warta przeczytania.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga