27 lip 2012

W pierścieniu ognia.- Collins Suzanne
Wydawca: Media Rodzina
Numer wydania: I
Data premiery: 2009-11-12
Indeks: 65485118


 Nazwisko amerykańskiej pisarki Suzanne Collins stało się rozpoznawalne poprzez trylogię ‘Igrzyska śmierci”, która wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów.
‘ W pierścieniu ognia” to druga część opisująca  losy Katniss i Peety z Dwunastego Dystryktu.

Katniss i Peete zostali zwycięzcami siedemdziesiątych czwartych Igrzysk Głodowych. Jednak plan dziewczyny, dzięki któremu przeżyli nie spodobał się władzom Kapitolu. Katniss otrzymuje ostrzeżenie od samego prezydenta. Życie jej bliskich jest w niebezpieczeństwie
Zwycięska para po powrocie z Tournee Zwycięzców, przeżywa szok, gdy władze ogłaszają, że w siedemdziesiątych piątych Igrzyskach uczestnikami będą zwycięscy z poprzednich lat. Oznacza to ziszczenie się najgorszych koszmarów Katniss – powrót wraz z Peete na areną.

Czy uda im się przeżyć i co nowego czeka ich na arenie? Czy władze Kapitolu chcą się pozbyć Katniss, niszcząc ją na oczach widzów? To są główne pytanie rodzące się podczas czytania.

 W drugiej części autorka, nie straciła na wartości. Jest to jedna z niewielu kontynuacji, która nie nudzi, a nawet wprowadza coś nowego, co zaciekawia. Bohaterka musi dokonywać kolejnych trudnych, dojrzałych  wyborów.
Katniss – symbol buntu. Pisarka stworzyła bohaterkę w taki sposób aby przypomnieć czytelnikowi o wartościach, jakie powinny kierować ludźmi. W bardzo prosty sposób pokazuje, że trzeba tak niewiele, aby dokonać wielkich rzeczy.

Pisarka  w drugiej części nie zrezygnowała z manipulowania uczuciami czytelnika. Wiedziała w jaki punkt uderzyć, aby wywołać konkretne emocje – za to daje duży plus powieści.
Nadal mamy jasny obraz psychiki bohaterki, jej lęki, rozterki i obawy, ale tym razem jest więcej ogólniej akcji.
Nie ma w powieści przytłaczających opisów, które na ogół zwalniają tempo czytania.
Tym razem, bardzo trudno domyśleć się zakończenia. Autorka tak komplikuje wydarzenia, że zakończenie czyta się z przyśpieszonym pulsem. Mało tego, ostatnie zdania z lekka szokują.

To jest już półmetek, zostaje ostatnia część.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga