27 maj 2014

WIZJE

Autor: Daniela Sacerdoti
Wydawnictwo: Dreams
Sara Midnight Trylogia tom I
Moja ocena: -5/6
Siedemnastoletnia Sara Midnight nigdy nie miała normalnego życia. Z pozoru to zwyczajna nastolatka, która w głębi serca skrywa niebywały sekret. Jej rodzice byli łowcami demonów i należeli do klanu Tajnych Rodzin, który poprzysiągł chronić świat. Po niewyjaśnionej śmierci rodziców życie Sary legło w gruzach. Pomimo trudności dziewczyna musi wziąć się w garść i, choć brakuje jej przygotowania, zacząć walczyć. źródło


Miałam już nie zaczynać nowych cykli, serii ani trylogii, planowałam dokończenie zaczęte...jednak, to nie jest możliwe. Książka "Wizje" kusiła mnie już od dawna, więc nie miałam wyjścia i musiałam po nią sięgnąć.

Rodzice Sary są łowcami demonów, podczas jednego z polowań giną. Nastolatka zostaje sama, dodatkowo grozi jej wielkie niebezpieczeństwo. Rodzice zataili przed nastolatką wiele tajemnic rodzinnych, nie zdradzili jej kim jest i jakie ma zadania. W życiu Sary pojawia się Harry - kuzyn, który po części odkrywa przed dziewczyną wiedzę o rodzinie, pomaga Sarze walczyć z demonami. Jednak Harry nie jest w pełni szczery, ukrywa przed kuzynką  kolejną tajemnicę...

Sara - siedemnastolatka, która jest potomkinią obdarzoną darami - czarną wodą, śnieniem i wzrokiem Midnightonów. Nastolatka, która marzy o normalnym życiu, ale musi walczyć z demonami, aby ocalić siebie i ludzkość, stawiać czoła trudnościom i odkrywać tajemnice o swojej rodzinie.

Losy Sary są bardzo wciągające i ciekawe. Autorka w dużej mierze próbuje wzbudzić w czytelniku współczucie, robiąc z głównej bohaterki postać bezbronną i mało zaradną. Tym samym stara się pokazać zmiany jakie zachodzą w Sarze.

Teraz wspomnę o formie powieści, która jest dość interesująca.
Otóż pisarka zastosowała bardzo zmienną naraję - dotyczy to zarówno czasu jak i narratorów. Głównym bohaterem jest Sara, ale nie tylko ona jest osobą opisującą swoje losy. Dzięki innym bohaterom, których pisarka dopuszcza do głosu, tym samym wysuwa ich na prowadzenie, dowiadujemy się wielu faktów dotyczących rodziny Sary jak i demonów. Czas narracji jest także zmienni - jedni bohaterowie wypowiadają się w pierwszej osobie czasu teraźniejszego, a inni w trzeciej - czas jest zmienny. Jest to dość interesujący element, aczkolwiek początkowo sprawiał mi trudności.

Daniela Sacerdoti pisze prostym i lekkim językiem, tworzy krótkie rozdziały, aczkolwiek tempo powieści jest zmienne. Niektóre wydarzenia brną do przodu jak tornado natomiast inne spowolnione są do żółwiego tempa. Podczas czytania tworzy się klimat powieści i to traktuje jako znaczący plus.
Kreacja bohaterów jest różna - o jednych autorka pisze minimalnie, a innych obrysowuje dokładniej.

Sacerdoti skupia się nie tylko na obrazie zewnętrznym fikcyjnych postaci, ale w dużej mierze także na psychice. Jednym słowem ujawnia myśli i plany bohaterów. 

Mocną stroną powieści są elementy romantyczno-miłosne, a słabą walki, które są obrysowane pobieżnie i szybko.

Podsumowując powieść "Wizje" świat pokazany przez autorkę jest mroczny, niebezpieczny pełny fałszu, kłamstw i odrobiny miłości. Jest interesujący, wciągający, a poznawanie powieści jest szybkie. 

Książka bierze udział w wyzwaniu : Czytam Fantastykę

Ps.Za kilka dni opublikuje zdjęcia z Alp :) Prześliczne widoki.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga