18 kwi 2013

"Demony Normandii" - Graham Masterton

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Demony Normandii
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 2003Graham Masterton jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Po jego twórczość sięgam z przyjemnością i na ogół jestem usatysfakcjonowana, tym co przeczytam. Kolejnym utworem, na który się skusiłam to "Demony Normandii". Nie zaprzeczę, że wahałam się, nim wzięłam książkę do domu. Okładka z czołgiem, tematyka poruszająca lata wojenne, jakoś niezbyt mnie kusiły. Natomiast notka od autora na początku książki, przeważyła szalę.

  
Daniel McCook jest kartografem przebywającym w Pont D`Ouilly w Normandii. Tam dowiaduje się o istnieniu czołgu, który stoi od 1944r i ludzie słyszeli wydobywające się z niego głosy. W okolicy czołgu dzieją się także inne rzeczy - kwaśnieje mleko, kobieta która odprawiła egzorcyzmy umarła w niewyjaśniony sposób. Im Dan  bardziej wgłębia się w historię, tym dowiaduje się straszniejszych rzeczy. W końcu postanawia wraz z księdzem i Madeleine otworzyć zabezpieczony czołg i dowiedzieć się co tak naprawdę tam jest. Poprzez otwarcie wieka wypuszcza na wolność demona z piekła rodem, i aby przeżyć mu się mu podporządkować.

G.Masterton jest pisarzem który ma świetny warsztat i niesamowicie rozwiniętą wyobraźnię. Jego utwory są ciekawe i przepełnione grozą.  "Demony Normandii" to  jedna z tych powieści, która przyprawia o gęsią skórkę podczas czytania. Samo słowo diabeł - ma swoją moc, a  Masterton połączył historię o istnieniu mrocznych demonów z wojną. Cóż, kto wie czy wszystko jest tylko wymysłem autora, czy faktyczne jest w opowieści ziarenko prawdy.

Książka  ma zaledwie 207 stron, ale strasznie wciąga czytelnika. Nie wiem kiedy przebrnęłam przez treść. Bardzo dobrze się czyta, ciągle coś się dzieje, a co najważniejsze wzrasta adrenalina, a na karku włos się jeży. Są momenty, które przyczyniły się do przebudzenia mojego strachu i obejrzenia się za siebie. 

W powieści udział bierze duża liczba bohaterów - odgrywają mniejszą lub większą rolę. Bardzo dużo z nich ginie. Treść jest dość dramatyczna i nie ukrywam, że opisy ich śmierci nie należą do przyjemnych. Odradzam jedzenie przy czytaniu.

Dużo uwagi Masterton poświęca egzorcyzmom, które są trudne do odprawienia. Przekazuje dużo podstawowych informacji na ich temat.  Jest to tematyka, o której lubię czytać.  Przedstawia także wygląd demonów, ale i wspomina o aniołach, które w jego oczach nie są pięknymi postaciami, ale natomiast są potężne.

Treść to głównie akcja, trochę dialogów, opisy, które pobudzają wyobraźnie. Są idealnie stworzone. Język jest  dobry w czytaniu,  przez fabułę brnie się szybko, raczej nie ma momentów nudnych, a jedynie budzące lęk i dające do zastanowienia.

Książkę mogę polecić każdemu fanowi literatury grozy i horroru. Raczej nie powinniście się zawieść. Dobra lektura na jedno popołudnie. Osobom  gustującym w innych typach literackich, polecam, ale odradzam nocne czytanie w samotności. Klimat jaki powstaje podczas poznawania treści, niestety może przywołać nocne koszmary. Nie jest to książka, która przeraża, ale ma w sobie aurę przesiąkniętą strachem. Być może związane jest to z tematyką, jaką porusza autor.

Moja ocena +5/6

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga