29 kwi 2013

"Powrót Bogini cz.1" - P.C.Cast

Tytuł: Powrót Bogini cz.1
Autorka: P.C.Cast
Wydawnictwo: Harlequin - Mira
Premiera: 17.04.2013
W kręgu mocy PartholonuP.C.Cast nie jest autorką, której nie mogę postawić na piedestał, aczkolwiek jej twórczość ma w sobie wiele magii, która pozwala odpocząć podczas czytania. Osobiście bardzo lubię sięgać po jej powieści. Tym razem  miałam okazje poznać treść książki "Powrót Bogini cz.I", która jest kontynuacją "Wybranki bogów"Shannon, układa sobie życie w mitycznej Parthoionie, u boku męża centaura. Kraj odbudowuje się po wojnie, a wszyscy poddani kochają wybrankę bogini. Shannon, czeka także nowe wyzwanie...jednak nim to się stanie, wybranka z powrotem zostaje przeniesiona do współczesnego świata, a co najgorsze pojawia się także ciemność, która pragnie zniszczyć wszystko, co jest ważne dla wybranki.


Tak jak większość książek autorki, tak i ta jest lekka w czytaniu, a momentami zabawna. Poznawanie treści jest powolne, klimatyczne i magiczne. Autorka bardzo często wykorzystuje postacie, które są znane czytelnikowi z miotów, legend czy wierzeń.                                                                                        
Jako że nie poznałam wcześniejszych części opisujących losy bohaterki, duże było moje zaskoczenie gdy dowiedziałam się o centaurach, jako znaczących bohaterach. Jednak uznaje to za plus, gdyż te postacie są rzadko wykorzystywane i w ten sposób, autorka tworzy coś bardziej oryginalnego.


Autorka ma na swoim koncie dużo wydanych książek, ma to także swoje konsekwencje, gdyż można w nich doszukać się wielu podobnych schematów. Pomimo że głowni bohaterowie są  różni, to w tej pozycji jest wiele  wątków, elementów, które trafiają się w innych jej powieściach. Autorka ma w zwyczaju zaskakiwać czytelnika różnymi sytuacjami, które mogą okazać się trudne do wyobrażenia. Niestety pomimo mojej zapracowanej wyobraźni, miałam problem z niektórymi sytuacjami - jednym słowem nie potrafiłam ich stworzyć w głowie.


Treść książki mogę porównać do bajki, dla tych trochę starszych. Jest to książka, która rozluźnia, nie męczy. Nie jest także wylewna emocjonalnie. Chwilami miałam wrażenie, że treść jest chaotyczna i przedłużana na siłę. Na szczęście autorka w nieznacznym stopniu skupia się na opisach nie związanych z wydarzeniami. Zastosowana narracja, nadaje klimat opowieści, odpowiedni na wieczorne czytanie.


 Teraz czas na znaczące minusy. Najbardziej drażniły mnie powtórki. Dobrze, że momentami autorka przypominała  fakty z wcześniejszych części, lecz chwilami  było tego za dużo, za często. Poza tym główna bohaterka nie wywarła na mnie dobrego wrażenia. Polubiłam ją w minimalnym stopniu. Nie potrafiłam także wczuć się w jej sytuację. Odczuwam także brak romantyzmu, którego się spodziewałam po książce.


"Powrót bogini cz.1" jest książką szybką w czytaniu, klimatyczną, lekką.  Nie jest ambitną powieścią, aczkolwiek odprężającą. Po dalsze losy, czyli cz. 2 sięgnę  z przyjemnością oraz z lekkim zaciekawieniem.


Moja ocena  -5/6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga