8 cze 2014

MIĘDZY TERAZ A WIECZNOŚCIĄ

Autor: Marie Lucas
Wydawnictwo: Egmont Polska
Premiera: kwiecień  2014
Cykl: Poza czasem
Moja ocena: 4/6
A jeśli mieszkańcy zaświatów chcą ci coś powiedzieć…? Szesnastoletnia Julia najchętniej zapomniałaby o swoim dotychczasowym życiu. Dlatego w nowej szkole udaje beztroską dziewczynę z zamożnej rodziny i znajduje sobie przyjaciół, którzy nie zadają zbyt wielu pytań. Wkrótce zdobywa też chłopaka – przystojnego, popularnego Feliksa. Niestety Julia nie może przestać myśleć o Nikim, którego poznała pierwszego dnia w szkole. Chłopak skrywa jakąś mroczna tajemnicę, wszyscy schodzą mu z drogi i nie odpowiadają na pytania o niego. Pewnego dnia Niki zagaduje Julię. Ma dla niej wiadomość od jej dziadka. Tyle że dziadek Julii nie żyje… Cudowna, wywołująca gęsią skórkę historia miłości. żródło


Było już o aniołach, było o wampirach i wilkołakach, a nawet i o elfach. O czym pisałam mało? O duchach. Tym razem właśnie te niematerialne postacie są tematem powieści fantastycznej  Marie Lucas"Między teraz a wiecznością"

Julia wiodła szczęśliwe życie, do momentu, aż dowiedziała się prawdy o swoim ojcu. Po jego śmierci wraz z matką musiały zmienić miejsce zamieszkania. Julia po zmianie szkoły szybko zaklimatyzowała się w nowym otoczeniu, aczkolwiek długo ukrywała prawdę o sobie. W nowej szkole poznała Feliksa, który szybko stał się jej chłopakiem oraz Nika, który ma niezwykły dar - potrafi rozmawiać z duchami. Julia początkowo nie wierzyła w umiejętności Nika, ale, gdy ten przekazał jej wiadomość od zmarłego dziadka, jej życie uległo zmianom, dzięki, którym może odzyskać spokój i dawny status. Na przeszkodzie stoi jej przyrodni brat...

Bardzo lubię czytać opowieści o duchach - nie ważne czy są to książki fantastyczne, czy innego typu. Po przeczytaniu opisu na okładce powieści "Między teraz a wiecznością"  wiedziałam, że to coś dla mnie. Poza tym okładka jest także rewelacyjna i przyciągająca uwagę.
Niestety książka pomimo interesującej treści i cudnej oprawy, nie zachwyciła mnie tak jak się tego spodziewałam.

Dominującym tematem powieści jest trójkącik miłosny między Julią, Feliksem i Nikiem. Autorka w dużej mierze skupiła się na ich uczuciach i problemach. Oczywiście bardzo skomplikowała losy nastolatków, rzuciła im wiele kłód pod nogi. Zastosowała jednak typowy schemat jaki wykorzystywany jest w książkach dla młodzieży.Juli musi także wybrać jednego z kandydatów do jej serca, a nie jest to łatwy wybór. Któremu się poszczęści?

Momentów, w których pisarka porusza temat duchów jest niestety niewiele - i to jest wątek, którym się rozczarowałam. Oczywiście autorka wielokrotnie do niego nawiązuje, jednak mało ciekawie przedstawia wydarzenia. Liczyłam, że zakończenie może będzie bardziej zaskakujące, ale niestety nie jest zbyt dynamiczne.

Jeśli chodzi o styl  pisarki jest; lekki, młodzieżowy, zrozumiały, ale niezbyt plastyczny. Opisy są dość powierzchowne. Czytanie jest szybkie, ale czasem brakuje w nim płynności. Mało tego momentami powieść jest chaotyczna - otóż autorka ni z tego ni z owego przeskakuje do przeszłości Julii i objaśnia zdarzenia, które miały wpływ na życie nastolatki. W takich chwilach zaczynałam mieć mętlik w głowie. Na szczęście nie ma ich za dużo.Przeskakuje też z jednego wydarzenia na drugie, dlatego też książkę dobrze czytać w skupieniu.

Nie da się ukryć, że autorce udaje się zaciekawić czytelnika światem, który wykreowała. Pozwala także na polubienie lub znienawidzenie bohaterów, czyli wyrobienie sobie zdania o nich.
Nie obyło się jednak bez wad. Podczas czytania wielokrotnie czułam irytację względem fikcyjnych postaci. Ich postawy, zachowania były wręcz dziecinne lub zbyt dorosłe. 
W powieści brakuje też momentów realistycznych - wielokrotnie miałam wrażenie sztuczności opisanych zdarzeń.

"Między teraz a wiecznością" to powieść lekka, odpowiednia na letnie wieczory,  szybka w czytaniu. Jest, to powieść niezobowiązująca, która raczej rozluźnia, ale nie zostaje na długo w pamięci. Pomimo wad warto zapoznać się z treścią, poznać Julię i jej życie. I samemu ocenić powieść.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Katarzyny i wydawnictwa Egmont Polska

Książka bierze udział w wyzwaniu:Czytam fantastykę 


21 komentarzy:

 1. Ale czemu ten trójkącik? :( Chociaż czasami nie wypada on w książkach źle, to zależy. Ogólnie mam zamiar przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz słyszę o tej powieści, ale twoja recenzja mnie zachęciła :) Z przyjemnością przeczytam tą książkę, chciałabym przeczytać też cały cykl :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja chętnie ją przeczytam, mimo tych wad :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam ostatnio bardzo negatywną recenzję, która mnie zniechęciła. A Ty przywracasz mi wiarę, że może nie jest tak źle ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna okładka;) I książkę też strasznie chciałabym przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna okładka, plus duchy, które faktycznie zdarzają się rzadko. O duchach znam tylko Pomiędzy (recenzja gdzieś na moim blogu) i Światła Pochylenie czy jakoś tak, które mam a nie czytałam. Co do tej książki, to nike szkodzi przeczytać. :)
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Kusi mnie ta seria, ale zaczynać kolejny cykl...

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie dla mnie. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaczęłam dziś czytać i jak na razie nie jest źle, chociaż strasznie denerwuje mnie Feliks.. zobaczymy jak będzie dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Rozejrzę się za nią w wolnej chwili ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Mi się trochę bardziej podobała, uważam ją za coś innego;)

  OdpowiedzUsuń
 12. To jedna z tych książek, które od jakiegoś czasu znajdują się na mojej chciejce i tak czuję, że prędzej czy później będzie moja :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znoszę trójkątów miłosnych, dlatego raczej odpuszczę sobie tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Hmm..chętnie przeczytam :)
  Pozdrawiam serdecznie :*:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawy pomysł, wampiry, wilkołaki i anioły są już troche :przejedzone", teraz wchodzą zombie i duch widać :) Nie wiem, w sumie może kiedyś sięgnę, ale mam tyle książek do czytania!

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam tę serię u siebie na półce, ale jakoś nie mogę zebrać się do kupy, aby ją przeczytać, jednak co się odwlecze to nie uciecze, dlatego myślę, że w końcu nadrobię zaległości, bo z każdą kolejną przeczytaną recenzją coraz bardziej intryguje ta historia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Intrygująca seria. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam i książka mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 19. Miałam wielką ochotę na tę książkę, a tu co recenzja to taka średnio optymistyczna... więc chyba nic z tego :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Chętnie poznam, tym bardziej że o duchach niewiele czytałam. Wspomnę jeszcze, że okładka piękna. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga