7 sty 2016

KLEJNOT

Autor: Amy Ewing
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: wrzesień 2015
Seria:The Lone City tom 1
Gatunek: młodzieżowe

"Klejnot" to praca magisterska z twórczego pisania Amy Ewing. Po lekturze mogę powiedzieć; Oby więcej tak udanych prac tworzyli debiutanci.Violet ma geny pozwalające jej zostać surogatką, od dziecka jest przygotowywana, aby urodzić potomka szlachcie. W końcu trafia na aukcję, gdzie jest kupiona. Trafia do domu pełnego bogactwa. Piękne stroje, pyszne jedzenie jednak nie dają jej wolności. Z czasem coraz bardziej nienawidzi tego życia. Dzięki przypadkowej znajomości ma szanse uciec od swojego przeznaczenia. Jej plany odrobinę się komplikują, gdy rozpoczyna romans z poznanym chłopakiem.
Czy Violet uda się uciec od przeznaczenia i  śmierci?

Powieść "Klejnot" zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Szczególnie tym, że w dużej mierze mamy świeżą fabułę. Główna bohaterka jest surogatką, której celem jest urodzenie potomka szlachciance, która ją kupi, a później...
Violet jest buntowniczką. Nie podoba jej się, że ktoś decyduje o jej życiu i przeznaczeniu. Nie podoba jej się, że traktowana jest jak rzecz, ba nawet jak powietrze. Jej ciało jest wykorzystywane, często musi znosić ogromny ból. Najgorsze jednak jest to, że nie może cieszyć się miłością, jaka się w niej narodziła. Oddzielona od rodziny, samotnie musi zmierzyć się z okrutną przyszłością. Jest uparta i dzięki temu nie zatraca się w smutku.

Główna bohaterka jest dobrze wykreowana, natomiast inne postacie biorące udział w wydarzeniach obwiane są tajemnicą lub słabo zobrazowane. Zapewne autorka tak tworząc bohaterów miała w tym swój cel.

Twórczyni opowieści skupiła się nie tylko na dokładnym pokazaniu świata zewnętrznego, w jakim przyszło żyć Violet, ale także wpuściła czytelnika do umysłu bohaterki. Dzięki temu czuje się większą więź z opisanymi wydarzeniami jak i samą Violet.

Fabuła rozwija się bardzo powoli, ale tak się składa, że ani jedna strona nie nudzi. Poznawanie historii Violet jest bardzo wciągające. Chwilami odczuwałam niepokój, gdyż czasem bohaterka podejmowała ryzyko, które mogło ją doprowadzić do zguby i w sumie doprowadziło.

Świat wykreowany przez Ewing nie jest przyjemny. Choć mamy okazje pławić się w bogactwie i luksusie, to jednak wszystko jest mało ważne, gdyż po części jesteśmy wraz z Violet niewolnikami szlachty, która swoją własność traktuje jak zwierzątka domowe.
Autorka przedstawia także kontrast - rodzinę Violet, która mieszka w Bagnie - jest uboga, członkowie, aby przeżyć ciężko pracują. Jednak są wolni i szczęśliwi. Oraz świat bogactwa - szlachty - która ma wszystko, ale tak naprawdę nie wie co to miłość i wolność.

Najsłabszym elementem powieści jest wątek romantyczny. Autorska nie poświęciła mu zbyt dużo uwagi, opuściła moment rozwijającego się uczucia, tylko prawie od razu zaserwowała nam miłosne wyznania pomiędzy zakochanymi i w sumie zrobiła z niego haczyk, który może okazać się zgubą Violet.

Początkowo poznając treść miałam wrażenie, że autorka tworzy duplikat "Igrzysk śmierci", i choć wstęp sprawia takie wrażenie, to w dalszej części nie bardzo do niej można już znaleźć powiązanie.

Czytając powieść nie miałam problemu z wyobrażeniem sobie miejsc, które opisuje autorka. Choć nie są zbytnio obrysowane, to wystarczyły szczegóły, abym się odnalazła w danym miejscu. Nie lubię nadmiaru opisów, a takie krótkie wzmianki stawiły, że mój umysł mógł popracować.

Twórczyni powieść pisze bardzo klimatycznie, odpowiednio dopracowuje fabułę, ale nie przesadza z opisani, ani nadmiarem szczegółów. Pozwala wczuć się w rolę bohaterki przeżywać wraz z nią wzloty i upadki. Autorka tworzy świat, który trudno umieścić w określonej epoce i gatunku.
 Czytanie utworu jest szybkie i nie męczy, a fabuła pochłania całą uwagę.

"Klejnot" to powieść, która zabierze was do świata, w którym rządzą bogaci i utytułowani, a inni muszą walczyć lub się podporządkować. Czytając książkę traficie do świata, który nie bardzo będzie się Wam podobał, ale nie zechcecie go opuścić. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga