31 sty 2016

NIEZIEMSKA

Autor: Cynthia Hand
Wydawnictwo: Amber
Premier: 2011
Seria: Nieziemska tom 1
Gatunek: fantastyka (anioły)Clara dowiaduje się, że w jej żyłach płynie anielska krew. Gdy zaczynają się wizje, wraz z rodziną musi się przeprowadzić, aby ocalić chłopaka, który jej się pojawia. Początkowo stara się bliżej zapoznać ze wskazówkami z wizji, zaprzyjaźnić z Christianem. Gdy jest gotowa na przyjęcie swojego przeznaczenia na drodze staje Tucker - chłopak, w którym Clara się zakochuje. Dodatkowo sprawę komplikuje Czarne Skrzydło - czyli upadły anioł.
Clara będzie musiała wybrać - obowiązek czy miłość?

"Nieziemska" to dość ciekawa powieść o dziewczynie, która w pewnej części jest aniołem i ma zadanie do wykonania. Choć próbuje żyć normalne, zadanie jakie ma wykonać - ciągle jej to utrudnia. Utwór ma mroczny wydźwięk i jest pełen tajemnic i niedomówień.
Fabuła rozwija się powoli, klimatycznie i dopiero z czasem wiele elementów napiera jasności.

Powieść w wielu aspektach jest podobna do innych młodzieżówek. Bohaterka ze zdolnościami, przeznaczenie oraz dwóch chłopaków. Wątek miłosny jest dość skomplikowany, choć bohatera zakochuje się w jednym chłopaku, to ten drugi (tak sądzę) będzie miał jeszcze coś do powiedzenia, gdyż Clara i Christian zostali wystawieni na próbę, a czy ją przeszli? Tego w sumie,  nie dowiadujemy się z tomu pierwszego.

Bardzo intrygującym bohaterem jest brat Clary. Co do niego mam złe przeczucia - choć mogę się mylić. Pisarka bardzo skromnie dozuje informacje na jego temat.

Autorka umiarkowanie odkrywa karty, wiele rzeczy jest nadal tajemnicą. Powieść choć jest łatwa, to nie jest przewidywalna. Trudno się domyśleć, w jakim kierunku pisarka uderzy.
Utwór nie należny do książek emocjonalnych, choć chwilami smutek czy radość przebijają się na światło dzienne, ale są to skromne iskierki.

Hand pisze prostym stylem, dba o kreację bohaterów, dość dokładnie dopieszcza utwór w szczegóły. Tworzy odpowiedni nastrój. Potrafi przykuć uwagę czytelnika, zainteresować go swoją historią.
Poznawanie treści jest szybkie i wciągające.

Utwór jest przyjemny i lekki w odbiorze, odpowiedni na zimowe wieczory lub letnie dni. Nie jest to powieść wybitna, ale dobrze się sprawdza jako umilasz czasu.

ps. Na rynku niestety dostępne jest tylko dwa tomy. Wydawnictwo ponoć zrezygnowało z publikacji ostatniej części. Z ciekawości przeczytam tom drugi.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga