16 mar 2016

TATUAŻ Z LILIĄ

Autor: Ewa Seno
Wydawnictwo: Feeria
Premiera: 2014
Seria:  Antilia (tom 1)
Gatunek: młodzieżowe/fantastyka


Nina prowadzi w miarę stabilne życie, wszystko zmienia się w dniu jej osiemnastych urodzin. Najpierw dochodzi do kłótni jej i ojca, później przyłapuje chłopaka z jej najlepszą przyjaciółką, robi sobie tatuaż, a na koniec dowiaduje się, o śmierci ojca...
Pod namową ciotki Nina przeprowadza się do USA, podróż samolotem już jest zaskakująca, ale w nadchodzących tygodniach Nina odkryje prawdę o sobie, swoim pochodzeniu oraz chłopaku, w którym się zakocha. Jak sobie z tym  wszystkim poradzi? I co ma tatuaż do jej pochodzenia?
Ewa Seno stworzyła ciekawą powieść, którą czyta się zainteresowaniem, ale nie fascynacją.
Głowna bohaterka Nina ma bardzo niestabilną osobowość. Czasem jej zachowanie jest godne osoby dorosłej, a czasem jest płytka, naiwna i irytująca.
Bohaterowie drugoplanowi są ciekawi, pełni tajemnic i sympatyczni. Chociaż nie brakuje im wad.

Fabuła jak to fabuła niczym szczególnym się nie wyróżnia. Czytając miałam wrażenie, że autorka tak po okruszku "skubała" co ciekawsze elementy ze znanych powieści dla młodzieży. Trochę romansu, trochę magi, szczypta humoru, odrobina s-f.

Książkę czyta się bardzo szybko, gdyż styl autorki jest prosty. Twórczyni dzieła, nie zanudza czytelnika zbędnymi opisami lecz skupia się na bardziej dynamicznej akcji. Niestety zbyt szybko zmienia tor wydarzeń i gubi się spójność.
Minusem warsztatu twórczyni jest jej niestabilny styl. Chwilami utwór wprowadzał mnie w odpowiedni klimat, a momentami wyrywał z niego w bardzo brutalny sposób. Dodatkowo dialogi  wydawały mi się jakieś niepasujące do akcji. Niby naturalne, ale wyrywające z formy.

"Tatuaż z lilią" to książka, co do której mam mieszane odczucia. Czytało mi się ją dobrze, szybko, ale nie odczułam klimatu, ani nie targały mną żadne emocje - choć były ku temu okazje. Trudno mi skrytykować jak i pochwalić fabułę - gdyż ma zarówno tyle  plusów co minusów.
Osobiście planuje zapoznać się z kolejną częścią serii - gdyż jest to niewymagająca myślenia treść, która pozwala mózgowi odpocząć.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga