28 lip 2016

CZTERY

Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 2014
Seria: Niezgodna  (tom 0.5)
Stron: 303


A miał to być początek...chyba jakaś opatrzność sprawiła, że Roth nie miała pomysłu na dokończenie historii Tobiasa, a w jej głowie narodziła się postać Tris. Choć "Cztery" dokończyła pisać  po latach - to jednak daleko jej do pilota serii "Niezgodna"

"Cztery" to książka opisująca losy Tobiasa, przed jego spotkaniem z Tris oraz już po. Głównym celem powieści było chyba bliższe przedstawienie Tobiasa, ale autorka całkowicie zjechała pomysł.
Przede wszystkim Tobiasa wyobrażałam sobie całkiem inaczej, autorka zrobiła z niego...'mięczaka'.

Zapewne zastanawiacie się dlaczego nie robię streszczenia? Ci co czytali trylogię "Niezgodna" wiedzą o co chodzi - czyli prawie wszystkie fakty  dotyczące tego bohatera poznali  w w poprzednich książkach. Te osoby, które jeszcze nie czytały - nie ma czego streszczać, gdyż kilka zdań i cała historia Tobiasa może być ujawniona. A to nie jest moim zamiarem.

Fabuła podzielona jest na części. Jedna opisuje losy Tobiasa, gdy opuszczał swoją frakcję i przystąpił do Nieustraszonych. Druga część, dotyczy okresu, gdy Tris dołączyła do jego frakcji a trzecia to trzy krótkie sceny, znane z "Niezgodnej" lecz teraz widziane oczami Tobiasa.

Nie wiem czy utwór "Cztery" mogę nazwać powieścią, gdyż w dużej mierze treść przypominała mi sprawozdanie, a nie fabułę książki. Wydarzenia toczą się w ekspresowym tempie, jakby autorka biegła sprintem. 
Ot szybko, pobieżnie coś naskrobać i może będzie sukces. Otóż nie. W sunie najlepszą częścią trylogii jest tom pierwszy, pozostałe są nudniejsze, słabsze, ale przynajmniej dopracowane, trzymają w napięciu, niepewności. "Cztery" nie ma żadnych cech, które były by na plus dla fabuły.

Przeczytane - zapomniane, gdyż wolę zachować Tobiasa w tej postaci, w jakiej ja go widziałam. Jeśli macie dużo czasu wolnego, to możecie sięgnąć po "Cztery" - nie spodziewajcie się jednak niczego ciekawego.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga