25 wrz 2016

NIGDY NIE GASNĄ

Autor: Alexandra Bracken
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 2014
Cykl: Mroczne umysły (tom2)
Stron: 477

Rozwój technologii, zanieczyszczenie środowiska, próby nuklearne sprawiają, że powstają nowe, zmutowane gatunki; roślin, zwierząt, chorób. Naukowcom coraz trudniej przychodzi odnajdywanie leków, antidotum, ratunku. A co by było, gdyby dzieci także uległy zmianom? Mutacja dałaby im zdolności,  dzięki którym mogłyby jedną myślą, dotykiem - niszczyć wszystko co stoi im na przeszkodzie?

Ruby musi żyć w świecie, w którym dzieci więzione są w obozach - sama zasmakowała okrucieństwa takiego obozu. Dlaczego są zniewolone? Mają moce, które umożliwiają im niszczenie samą myślą. Ruby jest pomarańczowa, lecz są jeszcze niebiescy, zieloni, żółci i nieliczni czerwoni.
Ruby poznałam czytając pierwszą cześć serii "Mroczne umysły". Nastolatka przeszła wiele cierpienia, ale przetrwała. Poświęciła to co dla niej było najważniejsze, czy się nie złamała? O jej dalszych postępach dowiadujemy się z książki "Nigdy nie gasną"


Ruby dołączyła do Ligii, tam nauczyła się walczyć i kontrolować swoje moce. Wszystko byłoby dobrze, gdyby jej przyjaciele nie odkryli spisku starszych (normalnych) członków ugrupowania. Ruby musi wykonać pewną misję, jednak aby tego dokonać jest zmuszona do ucieczki i radzenia sobie samej. Niespodziewanie zmuszona jest także do zaopiekowania się członkiem jej zespołu. Podczas wykonywania tajnej misi trafia na bardzo chorego Liama - chłopaka, który skradł jej serce, a którego skrzywdziła. Do Ruby dołączają inni jej przyjaciele, którzy zarazem są pomocni jak i balastem.
Czy Ruby wykona polecone jej zadanie? Czy dzięki jej staraniom jest szansa na pozbycie się zagrożenia?

Bardzo często zdarza się, że po sukcesie tomu pierwszego jakiejś serii, kontynuacje są słabsze. Tym razem na szczęście nie doświadczyłam rozczarowania. Powieść Bracken utrzymana jest w mrocznych klimatach, przesiąknięta jest walką oraz wyważonymi, ale jednak brutalnymi scenami.
Autorka pisząc drugi tom skupiła się na pokazaniu świata, który wytworzył się w jej głowie, bardzo okrutnego świata. Bardzo wyraziście pokazała zmagania bohaterów o przetrwanie. 

Kreacja bohaterów jest solidna, choć najwięcej uwagi autorka poświęciła Ruby. Literatce udało się zarysowanie zmian jakie zachodzą w nastolatce. W pierwszej części Ruby jest zagubiona, po latach więzienia, nie potrafi odnaleźć się na wolności. Teraz po kilku miesiącach w Lidze, dziewczyna jest odważniejsza, pewniejsza swoich umiejętności, potrafi kontrolować swój dar. I pomimo że czasem dopada ją strach, panika - potrafi ją okiełznać i brnąć, aby ratować bliskich.
Powieść jest pełna barwnych postaci, każda z nich jest ciekawie wykreowana, choć niektórzy nadal pozostają ukryci pod peleryną tajemniczości.
Fabuła rozwija się umiarkowanie, gdy trzeba zwalnia, a gdy jest taka potrzeba akcja przyśpiesza. Autorka zadbała o szczegóły, ale nimi nie przytłacza.

Bracken pisze prostym, ale barwnym językiem. Potrafi stworzyć klimat, udaje je się zabrać czytelnika w podroż do mrocznej przyszłości. Poprzez bohaterów miałam szansę odczuwać ich tragizm, albo próby radzenia sobie z trudnościami. Patrzeć na śmierć tych co na nią zasługują, ale i na tych niewinnych. Pisarka potrafi wedrzeć się do umysłów czytelnika i trzymać go w garści.

"Nigdy nie gasną" - drugi tom serii utrzymany jest na wysokim poziomie. Powieść czyta się szybko, z dużym zainteresowaniem. Bardzo trudno odłożyć powieść na półkę i wrócić do codziennych obowiązków.

Powieść/seria warta uwagi.

Tom 1
MROCZNE UMYSŁY

PS. 3 nowe książki w zakładce Sprzedam za 10 zł
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga