29 lis 2016

ZAKOCHAĆ SIĘ

Autor: Cecelia Ahern
Wydawnictwo: Akurat
Premiera: 2014
Stron: 414

Kolejny raz twórczość Ahern gości na moim blogu -  Powód? ...Coraz bardziej przekonuje się do tej autorki. W przeciągu niespełna miesiąca zdarzyło mi się też przeczytać kolejną książkę, której tematem przewodnim jest samobójstwo...

Christine przez przypadek trafia na mężczyznę, który próbuje się zabić - prawie jej się udaje go ocalić, ale niestety prawie. Po tym zdarzeniu kobieta odchodzi od męża, gdyż nie czuje się przy nim szczęśliwa. Podczas wieczornego spaceru, trafia na kolejnego mężczyznę, który chce się zabić, tym razem Christine ma większą determinację. Udaje jej się tymczasowo powstrzymać Adama przed skoczeniem z mostu. Mężczyzna daje jej dwa tygodnie, aby go przekonała, że warto żyć. Przez te czternaście dni Christine ma mu pomóc odzyskać kobietę, którą on kocha oraz pomóc poukładać sprawy rodzinne. Kobieta choć sama ma problemy z byłym mężem to za główny cela stawia sobie uratowanie Adama.
 Podczas dni spędzanych z Adamem, Christine zakochuje się w mężczyźnie i tym samym stawka o jego życie jest jeszcze większa. 

"Zakochać się" to powieść, której fabuła rozgrywa się w przeciągu trzech tygodni. Tak krótka rozbieżność czasu dała autorce możliwość bardzo dogłębnego przedstawienia sytuacji oraz dokładną kreację bohaterów. Autorka choć skupiła się na tematyce samobójczej, to bardziej przedstawiła przyczyny takich decyzji, a nie skutki.

Christine to bohaterka, która straciła matkę jako dziecko - śmierć poprzez samobójstwo. Christine jest też myślicielką, za wszelką cenę stara się pomóc innym nie myśląc o sobie. Pomimo że sama ma problemy z byłym mężem, który ze wszystkich sił stara się ją złamać to i tak pomaga innym.
Adam to mężczyzna, który ma swoje marzenia jednak obowiązki względem rodziny  ograniczają go. Dodatkowy cios dostaje od swojej dziewczyny, która go zdradziła - samobójstwo wydaje mu się idealnym rozwiązaniem do czasu, aż na jego drodze staje Christine.
Christine pomagając Adamowi, pomaga sobie - nie wiedząc o tym...

Autorka temat samobójstwa poruszyła jeszcze w dwóch innych przypadkach - wydarzeniach drugoplanowych. Pierwszym z nich jest początek, gdzie Christine stara się pomóc mężczyźnie, który ma rodzinę, ale w desperacji sięga po broń...Dlaczego? Bardzo znane rozwiązanie - problemy finansowe. Drugim wątkiem jest krótka historia nastolatki, która przez chłopaka, który jej się podobał - zgodziła się na pewną rzecz, a później użytkownicy portali społecznościowych sprawili, że dziewczyna zapragnęła śmierci.

Akcja powieści rozgrywa się w bardzo wolnym tempie, fabuła jest dobrze dopracowana, bohaterowie w przeważającej części sympatyczni. Podczas poznawania treści rodzi się melancholijny klimat, ale aura jest bardzo uzależniająca. Fabuła choć wydaje się niczym nie zaskakiwać - wciąga, a czytanie jest zachłanne.

Osoby, które już poznały twórczość Ahern wiedzą, że autorka raczej  nie śpieszy się z wydarzeniami. Tak właśnie jest w tej powieści, ale w innych też, twórczyni małymi kroczkami dociera do celu. Pomimo że jestem fanką dynamicznej, pełnej napięcia akcji, w twórczości Ahern nie przeszkadza mi ślimacze tempo wydarzeń. Literatka potrafi tak budować klimat, że nie odczuwa się braku ekspresji. Po prostu zatapia się człowiek w opisanej historii.

"Zakochać się" to powieść, która przypadła mi do gustu. Przeczytałam ją szybko, z zaciekawieniem, polubiłam Christine i Adama, ale najbardziej podobał mi się klimat tego utworu, który wciągnął mnie niesamowicie. Od siebie mogę tylko powiedzieć, że warto spędzić kilkanaście godzin przy tej powieści. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga