23 lut 2016

RYWALKI

Autor: Kiera Cass
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: 2014
Seria: Selekcja (tom 1)

Na temat "Rywalek" naczytałam się tak dużo, że nie było szans, aby nie poznać tej książki. Początkowo obawiałam się, że mieszanka bajki z realem może nie podejść mi pod smak literacki. Na szczęście "Rywalki" okazały się bardzo dobrą książką.Eliminacje to konkurs dzięki któremu jedna z wielu kandydatek zostanie żoną księcia. Ami pod naciskiem kilku osób zgłasza się do konkursu i zostaje wybrana jako jedna z trzydziestu pięciu, które zamieszkają w pałacu i będą ubiegać się o względy księcia. Ami zakochana w Aspenie nieszczególnie zabiega o księcia, dopiero przy bliższym poznaniu Maxona, zmienia zdanie. Dodatkowo zaczyna coś czuć do księcia. Ataki rebeliantów, ponowne pojawienie się Aspena w życiu Ami komplikują całą sytuację.

"Rywalki" to bardzo dobra książka, którą czyta się szybko, z zaciekawieniem pomimo oklepanej fabuły. W powieście są zauważalne lekkie zapożyczenia z innych książek - szczególnie na początku, później treść nabiera bardziej indywidualnej odsłony.

 Dzięki powieści mamy okazję przenieść się do świata bogatego, ale i niebezpiecznego. Ami pochodząca z piątki często odczuwała głód, jednak była szczęśliwa. Pobyt w pałacu pokazał jej inne życie, które przepełnione jest bogactwem ale i rywalizacją.

Główna bohaterka Ami - America - wzbudza sympatię. Mogę ją zaliczyć do tych postaci literackich, które w żaden sposób mnie nie irytowały. W powieści mamy także bohaterkę, która odgrywa czarny charakter - pisarce udało się bardzo dobrze wykreować tę postać - bardzo szybko zapawałam do niej niechęcią.
Twórczyni dość dobrze wyszła kreacja bohaterów, jak i zobrazowanie sytuacji politycznej, jaka panuje w świecie, który sama stworzyła.  

Tempo akcji jest spokojne, twórczyni przez cały czas utrzymuje umiarkowaną szybkość , choć czasem widać próby przyśpieszenia. "Rywalki" to pierwszy tom, i jak przystało na początek - jest to dobre wprowadzenie, to dalszych części.

Powieść zaskoczyła mnie pozytywnie, gdyż jest odrobinę dystopijna - wydarzenia toczą się w przyszłości, która dla jednych jest dobra, a dla innych, cóż nie za wesoła. Bardzo lubię takie klimaty, w przeciwieństwie do wydarzeń, które toczą się w przeszłości.

Cass stworzyła powieść, która jest bajką dla dorosłych. Dzięki prostemu językowi, ciągłej akcji, odpowiedniemu klimatowi - powieść czyta się niesamowicie szybko, z dużą przyjemnością. Sympatyczni bohaterowi, dobrze dopracowana fabuła nadają utworowi odpowiedni wdzięk, a czytanie do sama przyjemność.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga