27 lut 2016

SPĘTANI PRZEZ BOGÓW

Autor: Josephine Angelini
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 2011
Seria: Spętani przez bogów (tom 1)
Gatunek; fantastyka (mitologia)


Coraz częściej na rynku wydawniczym pojawiają się książki, w których twórczy wykorzystują jako wątek przewodni mitologię. Nie będę ukrywać, że lubię utwory, w których mam do czynienia bogami zamieszkującymi Olimp, czy ich potomkami. "Spętani przez bogów" to pierwsza cześć trylogii, w której mamy do czynienia ze światem współczesnym jak i mitologicznym.

Helena od najmłodszych lat czuła, że jest inna niż wszyscy. Z wiekiem tylko utwierdzała się w tym przekonaniu, gdyż wraz z dorastaniem zaczęły pojawiać się u niej rożne moce oraz dziwne  sny, a gdy się budziła była zmęczona oraz zakurzona. Helena przez cały czas starała się nie rzucać nikomu w oczy, do czasu... 
W szkole pojawia się nowa rodzina, a wraz z nią Lucas, gdy tylko Helena go ujrzała poczuła ogromną nienawiść i omal go nie zabiła na oczach uczniów...
Jakby tego było mało, ktoś czai się na Helenę i ją atakuje, Lucas i jego rodzina zdradzają Helenie tajemnicę jej pochodzenia.Dla jej bezpieczeństwa uczą jej sztuk walki oraz pilnują ją w nocy...
 Problemy rozpoczynają się dopiero, gdy Helena i Lucas zaczynają się w sobie zakochiwać, a przepowiednia zabrania im tego uczucia.

Bardzo trudu jet mi jednoznacznie streścić fabułę książki, gdyż twórczyni stworzyła wiele wątków, które się ze sobą łączą, a gdybym rozpisała się zbyt długo, mogłabym zdradzić zbyt wiele. Powieść jest odrobinę chaotyczna, czasem ma się też wrażenie, że twórczyni niektóre elementy zapożyczyła z innych - bardzo znanych - powieści młodzieżowych i przekształciła je na swoje potrzeby.

Początek utworu był dla mnie dość oporny do przebrnięcia, ale akcja szybko się rozkręciła i późniejsze czytanie okazało się wciągające, aczkolwiek wiele pytań nadal zostaje bez odpowiedzi.

"Spętani przez bogów" to powieść nawiązująca od bardzo znanej historii o Wojnie Trojańskiej, bohaterowie nawet noszą imiona znane z mitologi. Osoby, które lubią klimaty mitologi, bez problemu odnajdą się w tej opowieści.
Fabuła powieści choć nie jest trudna w odczytaniu, to jest mocno tajemnicza. Pisarka bardzo powoli odkrywa karty i zdradza zadania jakie powierzyła bohaterom. Komplikuje mocno ich losy i rzuca ogromne kłody pod nogi.

Bohaterowie: twórczyni stworzyła wiele ciekawych postaci. Główną bohaterką jest Helena, jednak inne osoby biorące udział w wydarzeniach, też zasługują na uwagę. Kreacja postaci jest trochę słabo obrysowana, ale mam nadzieję, że w następnej części twórczyni nadrobi zaległości.

Pisarka pisze prostym stylem, tworzy ciekawą i wciągającą fabułę, ale czasem zbyt szybko przechodzi z jednego wydarzenia na drugie i wówczas odczuwa się lekkie zagubienie, dlatego też dobrze zapoznać się z treścią w ciszy.

"Spętani przez bogów" to dobre wprowadzenie do trylogii. Historia zaciekawia, wzbudza emocje, czytanie jest szybkie oraz pozostaje ogromna chęć, aby sięgnąć po kontynuacją i poznać dalsze losy bohaterów. 
Jest to utwór, który trudno opisać i podsumować. Najlepiej samemu zapoznać się z fabułą.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga