6 mar 2017

COŚ MOJEGO

Autor: Marci Lyn Curtis
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 2015
Stron: 302

Wyobraź sobie, że nagle tracisz wzrok. Musisz nauczyć się żyć w ciemności, musisz zrezygnować z planów, musisz wiele, ale nie chcesz, nie możesz pogodzić się z nową sytuacją. Nie jest to łatwe, ale jest możliwe, musisz mieć jedynie "Coś",  co cię będzie mobilizować.

Maggie jest właśnie taką osobą - siedemnastoletnią dziewczyną, która miała plany związane z piłką nożną. Niestety jeden dzień, jedna choroba zmieniła jej życie. Straciła wzrok i musiała zmienić swoje życie. Długo nie godziła się ze swoją ułomnością. Pewnego dnia uderza się w głowę i nagle widzi chłopaka, który się do niej zbliżył. Pełna nadziei wierzy, że albo ma halucynacje, albo odzyskuje wzrok. Jednak gdy Ben się oddala, jej świat dalej otacza mrok. Maggie zaprzyjaźnia się z Benem, gdyż dzięki jego obecności może choć przez chwilę żyć normalnie. 
Dlaczego Maggie widzi Bena a gdy go nie ma, nadal jest niewidoma?
Ben choć sam jest niepełnosprawny ma bardzo pozytywną osobowość, stara się pomóc Maggi odnaleźć "Coś" co będzie tylko jej.

"Coś mojego" to dość smutna historia o dziewczynie, która musi odnaleźć się w nowej sytuacji. Nastolatka początkowo jest bardzo oporna, nie chce się uczyć samodzielności, odrzuca przyjaciół, rodziców. Wszystko zmienia się gdy poznaje dziesięcioletniego Bena, który pokazuje jej, że można żyć i cieszyć się nawet, gdy los rzuca kłody pod nogi.
Dzięki przyjaźni z chłopakiem nastolatka odnajduje coś swojego.
Jest jeszcze jeden problem - pytanie, na które bohaterka dopiero z czasem otrzymuje rozwiązanie. Dlaczego widzi Bena? Odpowiedz na to pytanie okazuje się tragiczna.

Powieść nie jest tylko smutna. Utwór choć nie jest romansem i nie ma w nim za wiele romantyzmu, to jednak autorka odrobinę zaszalała dodając wątek miłosny. Maggi w całym zamieszaniu odnajduje "miłość", która dodaje jej wiary w swoje siły. Dzięki Benowi i jego bracie w życiu nastolatki dochodzi do przełomu.

Fabuła skupia się głównie na Maggie i jej życiu. Autorka pokazuje jak nastolatka małymi krokami zauważa swoje błędy i zaczyna się zmienić/ zaczyna zmieniać podejście do wielu spraw. Jak bohaterka zaczyna doceniać rzeczy, na które wcześniej nie zwracała uwagi. Autorka przez powieść stara się pokazać, że nawet tracąc jeden ze zmysłów, można dalej cieszyć się życiem i normalnie funkcjonować. 

Jako że powieść jest utworem dla młodzieży fabuła nie jest skomplikowana. Autorka choć pobieżnie to jednak dość wyraźnie przedstawia losy Maggie i jej zmagania z nową sytuacją. Ciekawie kreuje bohaterów tych przodujących jak i tych pobocznych. Literatka pisze prostym stylem, dzięki temu czytanie jest szybkie, nie męczy i przykuwa uwagę.

"Coś mojego" to powieść o nadziei, dojrzewaniu, odkrywaniu piękna oraz drugiego człowieka. To powieść, po którą może sięgnąć każdy niezależnie od wieku. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga