9 kwi 2012

Lany poniedziałek


Śmigus-dyngus (znany także jako: Poniedziałek wielkanocny, lany poniedziałek, polewany lub oblewany, gwarowo jako oblaniec) – zwyczaj, pierwotnie słowiański, a wtórnie związany z Poniedziałkiem wielkanocnym.Dzisiejszy dzień nie sprzyjał tradycji. Jednak pogoda nie jest jedyną przyczyną jej zanikania. W tak chłodny dzień, znajome tereny, sprzyjają wygrzebywaniu z zakamarków umysłu wspomnień.

Pamiętam, gdy ja byłam w szkole podstawowej z wielkim zniecierpliwieniem czekałam na drugi dzień świąt. Czekałam na pierwszy gest wodny. Chowałam się przed atakiem i sama atakowałam. Zdarzało się, że kilkaktotnie zmieniałam ubranie. To była frajda.
Gdy byłam nastolatką już mokre ubranie i rozmazany makijaż nie sprawił mi tyle radości, ale też nie złościłam się. W pewnym sensie mokre ubranie było oznaką zainteresowania chłopaków.
Obecnie brakuje takich zabaw, a jeżeli nawet zdarzają się wiadra wody na ofierze, to na ogół nie sprawiają takiej frajdy jak kiedyś.
Szkoda, bo w moich rodzinnych stronach to była zabawa. Dziś gdy pojechałam odwiedzić mamę nie widziałam nikogo z symbolicznym jajkiem napełnionym wodą. Szkoda.

Ciekawe, czy dziś ktoś został oblany wodą?3 komentarze:

 1. Ja nie. ;) Nie lubię tej tradycji, naprawdę nie cierpię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam ;D a ja byłam suchutka wczoraj ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. i o to mi chodziła. kilka lat temu nie było osoby, która nie zostałaby pokropiona solidnie wodą. niestety czasy się zmieniają.
  ja też byłam sucha ;P

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga