14 wrz 2016

GLORIA

Autor; Monika Błądek
Wydawnictwo: Akurat
Cykl: Sprawiedliwi (tom1)
Premiera: wrzesień 2016
Stron: 476


Żyjemy w bardzo niestabilnych czasach - zamachy, wojny, walki - do czego to wszystko może doprowadzić?
W literaturze fantastycznej coraz bardziej dominuje nurt zwany dystipią - książki tego typu pokazują przyszłość, która może być bardzo trudna i niebezpieczna. Monika Błądek wykorzystała obecną sytuację na świecie i stworzyła powieść, która przedstawia Polskę jak i inne kraje w przyszłości ...bojowej i kosmicznej przyszłości.

Gloria to główna bohaterka, która po śmierci rodziców mieszka we Francji u wujostwa. Parę lat później Gloria poznaje Asłana, z którym się zaprzyjaźnia i który pomaga jej przetrwać oraz uczy nastolatkę walki. Niestety z czasem sytuacja polityczna zmusza Glorię do powrotu do Polski. Jako siedemnastolatka rozpoczyna nowy etap życia. Niestety niezbyt długo cieszy się nowym życiem...

Akcja powieści "Gloria" toczy się w 2025 roku. Nie ma już Unii Europejskiej, a każdy kraj dba tylko o swoje interesy. Ukraina jest zniszczona, a i w Polsce nie jest lekko. Gloria wraca do Polski, gdyż we Francji grozi jej niebezpieczeństwo. Gloria jest osobą bardzo ciekawską i z czasem odkrywa bardzo nietypową rzecz. 
Tą nietypową rzeczą jest Trojlo - kosmita, który zostaje zesłany na Ziemię na resocjalizację.

Sięgając po powieść spodziewałam się przeczytać o losach bohaterki, która zmaga się z trudnościami związanymi ze zmianami politycznymi w Europie, która walczy o przetrwanie, o poprawę losów ludzkości.
 Początkowo tak się zapowiadało, ale z czasem autorka uderzyła w inny kierunek -  do fabuły dodała wątek science fiction - jednym ze znaczących bohaterów to kosmita. Wysunęła także młodociane zachwyty i porywy miłosne.
Fabuła powieści jest mieszanką kilku gatunków i początkowo miałam trudności w odnalezieniu w tym miksie. Trudności wynikały jeszcze z innych powodów.

Do warsztatu pisarskiego autorki nie mam zastrzeżeń. Twórczyni pisze bardzo barwnym językiem, nie ma w nim prostoty, ani sztuczności. Literatka tworzy obszerne, obrazowe opisy, ciekawie kreuje bohaterów.
Niestety  autorka zapomina o dynamicznej akcji. Poznawanie pierwszych stu stron było nudne jak flaki z olejem. Fabuła rozwijała się bardzo wolno, autorka nie zdradzała żadnych konkretnych faktów. Nie stworzyła niebezpiecznych momentów, wszystko było spokojne i nijakie. Takie ślimacze tempo niestety utrzymuje się do końca, jednak w miarę rozwoju fabuły do akcji wskakują nowi bohaterowie, którzy odrobinę urozmaicają wydarzenia. I chwała za to, bo nie byłabym w stanie dotrwać do końca.

Fabuła do pewnego stopnia jest realistyczna i mogłam przyjąć do wiadomości, że Polskę i Europe może czekać taka przyszłość. Niestety pojawienie się kosmity sprawia, że powieść jest mocno naciągana. Chociaż nie ma tego złego Oril (kosmita) jest jednym z tych bohaterów, którzy wzbudzają sympatię.

Duży plus otrzymuje autorka za kreację bohaterów. Każda z postaci ma swój unikalny charakter, odznacza się indywidualizmem.Twórczyni bardzo dobrze dopracowała każdą znaczącą osobę. Udaje jej się stworzyć bardzo realnych bohaterów, których czytelnik obdarza sympatią i zaufaniem.

Wątek romantyczny tej powieści jest mocno chaotyczny. Niby Gloria ma jednego kandydata, w którym się podkochuje, ale nie omieszka zabawiać się z innymi. Szkoda, że nie udało się autorce stworzyć bardziej romantycznego klimatu.

Trudno jest mi pisać  o tej książce. Potencjał autorki jest bardzo duży, styl tworzenia dobry, tylko gorzej wypada rozbudowa dynamicznej strony powieści. Pomimo że utwór ma ponad czterysta stron niewiele dowiedziałam się o sytuacji jaka panuje w świecie wykreowanym przez twórczynię. Jednym słowem Błądek skupiła się nie na tych aspektach co trzeba.

Powieść "Gloria" to utwór, co do którego miałam wielkie oczekiwania, niestety nie zostały one do końca spełnione. Odczuwam niedosyt, gdyż ani romantyczna, ani dystopijna odsłona powieści nie została dobrze przedstawiona.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Akurat

15 komentarzy:

 1. Hmmm... ta dłużąca się akcja bardzo mnie zniechęca :/ Nie lubię książek, gdzie tak się dzieje... Do tego ten wątek miłosny... lubię je, ale tu nie zapowiada się dobrze :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki SF z reguły do mnie nie przemawiają, ale ta wydaje się być ciekawa, choć wątpię, abym się skusił :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odkąd zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, miałam ochotę ją przeczytać, ale po Twojej recenzji zmieniłam jednak zdanie, gdyż powolna akcja to dla mnie spory mankament.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno czytałam fantastykę, a ta książka zapowiada się ciekawie i w fabułę wplecione zostały wydarzenia w Europie, więc chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. E, nie mam chętki na tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. coś mi mówi,że to będzie dużo lepsze niż cykl "Niezgodna"!

  OdpowiedzUsuń
 7. coś mi mówi,że to będzie dużo lepsze niż cykl "Niezgodna"!

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka raczej nie dla mnie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Będzie kosmita oo to muszę szybciej zaczynać lekturę, brzmi ciekawie;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten kosmita mnie trochę rozbawił, ale nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Szkoda, że się rozczarowałaś :( Książka zapowiadała się świetnie, ale może autorka jeszcze się wyrobi? Z Twojej recenzji wynika, ze jakiś potencjał jednak jest :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zastanawiam się nad jej przeczytaniem, bo z jednej strony mnie ciekawi, a z drugiej to nie do końca mój gust :/ Nie wiem co mam począć, chyba na razie po prostu będę czytać zaległości, które mam i kończyć serie :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  SZELEST STRON

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie spotkałam się wcześniej z polskim autorem piszącym dystopię. Początkowo byłam bardzo pozytywnie nastawiona, aż do momentu, w którym napisałaś o kosmicie zesłanym na resocjalizację... naciągane mocno. Szkoda, że wątek sytuacji politycznej nie został rozwinięty, z chęcią bym go przeczytała. Ciekawi mnie Polska w 2025, ale raczej nie sięgnę...

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie mój klimat, zdecydowanie ;) ale w sumie dawno nie czytałam nic od Akurat, chyba czas to zmienić :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Wielka szkoda, bo jednak wolę dynamiczną akcję. Książka niedługo do mnie dotrze, mam nadzieję, że dotrwam do końca pierwszego tomu :)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga