22 sty 2012

"Anioły i demony" - recenzja
tłumaczenie: Bożena Jóźwiak
tytuł oryginału: Angels and Demons
wydawnictwo: Albatros / Sonia Draga
data wydania: kwiecień 2004
ISBN: 83-7359-237-7
liczba stron: 560


„ Anioły i demony” D. Browna, to książka, która całkowicie pochłania uwagę czytelnika. Powieść jest pełna skomplikowanych intryg, zagadek i tragicznych wydarzeń. Jest to książka sensacyjno – kryminalno - naukowo – religijna, ciesząca się dużą popularnością wśród czytelników na całym świecie.Dan Brawn, to współczesny amerykański pisarz. Przez kilka lat wykładał literaturę angielską i scenopisarstwo. Interesował się dziedziną łamania kodów i to zainspirowało go do napisania powieści „Cyfrowa twierdza”. Najbardziej zasłynął jednak jako autor thrillera pt. „ Kod Leonarda Da Vinci”

Robert Langdon wykładowca, którego interesowała historia, legendarnego bractwa iluminatów - zostaje wezwany do centrum badań jądrowych (CERN) w Genewie, gdzie dokonano morderstwa. Ofiara została naznaczona oryginalnym znakiem bractwa. Okazuje się także, że z instytutu zniknęła antymateria, która bez zasilania zagrażała ludziom.
Langdon i Vittoria Vetra – adoptowana córka zamordowanego naukowa i współtwórczyni antymaterii – lecą do Rzymu, aby odszukać nowoczesną broń i zapobiec katastrofie.
Sprawy komplikują się, gdy z Watykanu znika czterech kardynałów, a nieznajomy rozmówca grozi ich śmiercią.
Langdon, aby ocalić kardynałów i odnaleźć antymaterię, musi wgłębić się w znaki i odszukać siedzibę bractwa. Poszukiwania utrudniają zdrajcy, kryjący się za murami Watykanu.
Gdy Langdon rozpoczyna walkę z czasem, musi także uważać na swoje życie, bo grozi mu wielkie niebezpieczeństwo.

Książka, która ma ponad pięćset stron opisuje zaledwie dwadzieścia cztery godziny z życia bohaterów, ale w tak wciągający sposób, że czytelnikowi trudno odłożyć powieść. Żyje losami tych osób i odczuwa walkę z czasem.
Na początku książki autor umieścił informację, że opisane miejsca, dzieła, tunele, istnieją naprawdę, a bractwo też nie jest wymysłem pisarza. Nadaje to większej autentyczności opisanej historii.
Sposób narracji, pozwala czytelnikowi ujrzeć wydarzenia, oczami kilku bohaterów, a dodanie do tego wspomnień tych bohaterów, pozwala czytelnikowi poznać powody, jakimi się kierowali. Dzięki temu podczas czytania nie ma nudy ani monotonności.
Kolejnym elementem są opowieści religijne, mające charakter historyczny, które przenoszą czytelnika w czasie. Dla osób dobrze obeznanych w kwestiach religijnych i naukowych może wydać się to niezbyt interesującym etapem, ale dla amatorów, informacje jakie zawarte są w książce, będą intrygujące.

„Anioły i demony”, to powieść dynamiczna, pełna zagadek, sensacji, nieoczekiwanych obrotów sprawy. Chwile pełne grozy, zwątpienia i nadziei. Zagadkowość, tajemniczość i napięcie. Zaskakujące zakończenie i lekkość czytania, to główne plusy powieści.

Polecam. Moja ocena: 5


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga