19 sty 2012

Recenzja - "Zjawa" G. Masterton

            
 • Oprawa: Miękka
 • Ilość stron: 432
 • Rok wydania: 2010
 • Wydawnictwo: Albatros
 • Wymiary: 12.5 x 19.5 cm
 • ISBN: 978-83-7659-100-
 • Graham Masterton znany angielski pisarz, w Polsce zasłynął cyklem poradników seksuologicznych. Na swoim konie ma wiele dzieł o innej tematyce.
   ‘Zjawa”  to horror, który łączy w sobie elementy dramatyzmu, romansu i fantastyki. Wywołuje uśmiech jak i smutek na twarzy.
  Pisarz w „Zjawie” łączy dwa zjawiska - śmierć i wyobraźnię, dodaje do niej znanął na całym świecie baśń i odkrywa nowe znaczenie tych słów.
   Po przeczytaniu książki można przypuszczać, że śmierć jest początkiem, a nie końcem życia, że wystarczy wyobraźnia, aby przetrwać duchowo, gdy ciało umiera.

  Elizabeth i Laura w dzieciństwie straciły najmłodszą siostrę Peggy. Śmierć dziewczynki stała się początkiem rozpadu rodziny Buchanan, która pogrążona w żałobie i żalu nie potrafiła pogodzić się ze stratą najmłodszego członka rodziny.
  Po kilku latach od nieszczęśliwego zdarzenia, Elizabeth spotyka na swojej drodze dziewczynkę - ubraną na biało, od której emanowało okropne zimno. Z czasem, zjawa ukazuje się innym członkom rodziny i zaczyna ją ochraniać.
   Opieka nadprzyrodzonej istoty, staje się dość niebezpiecznym zjawiskiem. Każdy kto choć w najmniejszym stopniu skrzywdzi Elizabeth lub Laurę, ponosi karę -  często jest to śmierć.
  Elizabeth, gdy odkrywa, kim jest  zimna istota i czego pragnie, staje do bitwy. Pragnie ocalić ukochanego i odzyskać władzę nad swoim życiem.
   Podejmuje walkę na pograniczu życia i śmierci.

  Masterton w powieści nawiązuje do baśni o Kroplowej Śniegu. Wybiera z niej elementy na oko mało istotne, ale dodając do nich bohaterów ze swojej książki, tworzy ciekawą, pełną niesamowitych i zaskakujących zdarzeń historię.
  Pomimo że akcja rozgrywa się w przeciągu kilku lat, to wszystko jest tak obrysowane, że czytelnik ma czas, na wyrobienie sobie zdania na temat - bohaterów i opisywanych wydarzeń.
  W utworze można doszukać się wielu ważnych, zawsze na czasie tematów takich jak: próżność, nadopiekuńczość, walkę o wolność i marzenia.
  „Zjawa” może nie jest najlepszym (jak dla mnie) utworem tego autora, ale ma w sobie to coś, co nie pozwala czytelnikowi, przerwać lektury w trakcie jej czytania.
  Fabuła wciąga i intryguje.
   Wydarzeń nie można przewidzieć, a tym bardziej zakończenia.
   Epilog daje do zastanowienia, nasuwa pytanie – Czy historia na pewno powstała w wyobraźni autora?

  Przyjemnego odkrywania historii o zimniej istocie.

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Kursory na bloga