17 sty 2013

Tożsamość anioła - L.H.Zelman


Autor: L.H.Zelman
Tytuł: Tożsamość anioła
Wydawnictwo:Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Rok:2011

 Jakiś czas temu w moje ręce wpadły książki L.H. Zelman. Jest ich trzy i opisują historię o aniołach, które uwielbiam w literaturze.  

L.H.Zelman urodziła się w Olsztynie. Na co dzień uczy języka polskiego. Uwielbia pracę z młodzieżą, kino, literaturę czasu romantyzmu i muzykę rokową. Na swoim koncie ma ”Tożsamość Anioła”, „ Bezsenność Anioła” i ‘Grzechy Anioła”


 Andrea Volton jest jedną z najlepszych studentek, jest skromna, udziela się społecznie, nie ma wielu przyjaciół. Jest sierotą, którą jednak męczą nocne koszmary. Gdy jej osobą zaczyna interesować się jeden z najprzystojniejszych studentów, dziewczyna jest podejrzliwa i nieufna. Podczas wyjazdu na narty podsłuchuje rozmowę Kaspra i jego przyjaciół, z której dowiaduje się, że ktoś czatuje na jej duszę. Andrea postanawia dowiedzieć się co jej grozi, jednak nie spodziewa się, że odkryje kim naprawdę jest i jaką ma misję do wykonania - a nie jest na pewno człowiekiem, a od powodzenia jej zadania zależy życie ludzi.

Wielu osobom może się wydawać, że historie o aniołach są jednakowe, jednak "Tożsamość anioła" jest bardzo ciekawą opowieścią, która ma na celu wytknięcie ludziom ich błędów, nakazuje zastanowić się nad sobą. Autorka nie wskazuje grzechów ludziom nachalnie, ale...

Andrea jest bohaterką skromną, pełną poświęcaj. Obecnie mamy mało ludzi, którzy robią coś bezinteresownie, zapominają, ba wyrzekają się własnych marzeń dla wyższych celów. Jest bohaterką pełną światła, drogowskazem. 

"Tożsamość anioła" jest książką, którą czyta się dobrze, z zainteresowaniem. Narracja jest pierwszoosobowa, tak więc bardziej odczuwa się wrażenia bohaterki. 
W dużej części odczuwalny jest mroczny i pełen tajemniczości klimat.
Jako że książka napisana jest przez polską autorkę, to język, styl jest dobrze wyszlifowany, nie ma błędów w tłumaczeniu, które czasem niszczy efekt oryginału i przekaz twórcy.  

Autorka potrafi wywołać uczucia. Może nie za każdym razem wychodzi jej to perfekcyjne, ale na ogół czuje się to, co powinna czuć postać - smutek czy radość. Bardzo łatwo połączyć się z wydarzeniami, bohaterami w treści.

Książka ma ogólnie charakter dramatyczny. Pomimo że bohaterka nie może zginąć ani umrzeć, to jednak jakaś jej cząstka oddana jest w ofierze.

Tematem przewodnim książki jest walka dobra ze złem. Autorka wykorzystując anioły, zarówno światłości jak i ciemności pokazała jasno, że taka walko toczy się od początku, a jej koniec nie jest nikomu znany. W powieści jak i w realu człowiek jest istotą słabą, narażoną na pokusy, którym nie potrafi się oprzeć. Zelman jest dobrą obserwatorką ludzkich zachowań. Bez skrupułów pokazuje, że szala jednak przeważa ciemności. Jedynie postawa bohaterki, walka ze swoimi pragnieniami może nas ocalić.

Wiele wspomina o stwórcy, który  wierzy w człowieka i jego ocalenie. 

Bohaterów jest wielu, jednak każdy z nich coś utożsamia - miłość, nienawiść, poświęcenie czy oddanie. Nie są to puste postacie mają zadanie, zabawić czytelnika. Ogólnie jak dla mnie powieść nie jest tylko zwykłą historią, o której łatwo zapomnieć. Jej treść zmusza do zastanowienia się nad sobą i swoim życiem.  

Książka pochłonęła mnie całkowicie. Polubiłam bohaterów i nawet tych mrocznych. Może nie jest to powieść wielkich lotów, ale jest godna polecenia i warta przeczytania.


Moja ocena 9.5/10
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga