11 sty 2015

DZIECKO CIEMNOŚCI

Autor: Graham Masterton
Wydawnictwo: Replika
Premiera: 2013 Polska (1996 za granicą)*

W Warszawie dochodzi do serii brutalnych morderstw - wszystkie ofiary mają obcięte głowy. Odnalezienie sprawcy powierzono Stefanowi Rejowi, sprawa jednak okazuje się dużo bardziej skomplikowana. Ofiary na pierwszy rzut nie mają ze sobą nic wspólnego, a
jednak musi istnieć element łączący te wszystkie zbrodnie. Z pomocą Rejowi przychodzi amerykański emerytowany policjant. To co odkryją dwaj detektywi jest przerażające.


"Dziecko ciemności" to powieść, której akcja osadzona jest w Polsce. Jest to jedyna książka tego autora, której wydarzenia od początku do końca dzieją się w Warszawie, ale nie jedyna, w której autor nawiązuje do naszego kraju. Inny utwór tego autora "Bazyliszek" też po części skupia się na Polsce i legendach z nią związanych.

Wracając do powieści "Dziecko ciemności" muszę wspomnieć, że jest to horror połączony z kryminałem. Dodatkowo jest to utwór wielowątkowy. Początkowo akcja skupia się na okrucieństwie morderstw nieznanego "Oprawcy", później autor przenosi czytelnika do świata biznesu, korupcji, oszustw, a kończy na seansach spirytystycznych, egzorcyzmach, wydarzeniach historycznych i legendach. Jak widać autor rozwija fabułę do dość obszernych rozmiarów i może się wydawać, że te wszystkie zagadnienia nie mają ze sobą nic wspólnego. Jednak jest to mylne skojarzenie. Masterton bardzo zgrabnie łączy, wszystkie wątki, tworząc jednolitą całość. Czasem faktycznie  autor
rozpisuje się  zbyt dokładnie i dodaje niepotrzebne elementy, przeciąga tym samym treść.

Jeśli chodzi o bohaterów Masterton zaprezentował nam wybuchową mieszankę charakterów. Rej - policjant, komunista nie mogący pogodzić się z nowym systemem, jednak wierzący w prawdę, którą jest gotów odkryć nawet, gdyby miał zginąć.  Sarah Leonard amerykanka, której rodzice są Polakami. Kobieta wspinająca się po szczeblach kariery, wierząca. Clayton emerytowany policjant, który widział już nie jedno i wierzy w nadprzyrodzone istoty. Marek nastolatek wmieszany w sprawę przez przypadek, jednak bardzo spostrzegawczy. Dzięki takiej mieszance osobowości i zmienności narracji czytelnik widzi wydarzenia różnymi oczami, a na dokładkę dowiaduje się wielu istotnych elementów o bohaterach. Autor jednak nie skupia się tylko na tych postaciach, idzie dalej. Masterton przedstawia także ostatnie chwile życia niektórych ofiar.

"Dziecko ciemności" zaliczam do książek dość drastycznych. Autor opisuje wiele przerażających scen, dba o szczegóły. Czasem dostawałam gęsiej skórki. Na uwagę zasługuje także dobre oddanie klimatu i dbałość o dokładne przedstawienie świata w kanałach. Powiem szczerze, że czytanie o tym jak bohaterowie przemieszczali się po ściekach, odchodach ludzkich nie było nazbyt przyjemne, ale bardzo realne.

Książka pomimo że ma w sobie dużo okrucieństwa, okazała się szybka w czytaniu. Odwlekałam dość długo, nim zaczęłam czytać powieść, obawiałam się, że będzie to jedna z tych męczących książek tego autora, na szczęście okazało się inaczej. Utwór zaskoczył mnie pozytywnie.

Osoby, które zdecydują się na powieść powinny przygotować się dość nietypowy klimat. Dodatkowo Ci z wrażliwymi żołądkami, raczej nie powinny się objadać przed przystąpieniem do lektury.
Może nie jest to najlepsza książka tego autora, ale jest dobra.

* książka nakładem innego wydawnictwa została wydana w Polsce 2005 r.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga