23 mar 2015

TALON

Autor: Julie Kagawa
Wydawnictwo: Mira
Premiera: 18 marzec 2015
Cykl: TALON tom 1
Gatunek: powieść młodzieżowa/fantastyka

 Z twórczością Julie Kagawa spotykam się po raz pierwszy, ale pisarka jest kojarzona z cyklem "Żelazny dwór", którego ja osobiście nie znam.
  Kagawa w swej najnowszej powieści, zaprasza czytelników do świata - odrobinę baśniowego - ale i niebezpiecznego, w którym trzeba dokonać wyboru...

Ember i Dante to bardzo nietypowe bliźniaki, gdyż wywodzą się z smoczej rodziny, a podwójne potomstwo jest rzadkością w ich gatunku. Przez szesnaście lat wychowywani są na pustkowiu, gdzie uczą się zachowań ludzkich. W końcu nadchodzi upragniona data i rodzeństwo wyrusza do Kalifornii, gdzie  mają się zaaklimatyzować. Rodzeństwo bardzo szybko znajduje przyjaciół i zajęcia, które sprawiają im przyjemność... Ember czuje się dobrze w ludzkiej skórze i zaczyna być lekkomyślna, a tym samym z ściąga na siebie podejrzenia członków zakonu Świętego Jerzego...

Ember to nietypowa nastolatka, która tak naprawdę ma dwie osobowości; ludzką i smoczą. Wychowywana pod czujnym okiem Talonu miała wpojone, że ludzie są gorszym gatunkiem, słabszym i mniej pojętnym, ale gdy sama trafiła do ludzkiego świata, zrozumiała, że organizacja, która się nią zajmuje, może się mylić... Ember jako smok nie powinna odczuwać ludzkich emocji, a jednak je czuje i to utwierdza ją w przekonaniu, że  jest inna. Ma  też dość ograniczeń, pragnie wolności, buntowniczy charakter coraz bardziej daje o sobie znać. W końcu Ember  otrzymuje szanse na spełnienie swoich pragnień i na wolność, ale czy ją wykorzysta...

Ember jest rewelacyjną bohaterką, która szybko skrada sympatię dzięki waleczności, ale i dobremu sercu. Nie jest jej łatwo, tym bardziej, że brat, który był jej opoką coraz bardziej się oddala. Dante wierzy w Talon i jest mu całkowicie oddany, a Ember, cóż, ma odmienne zdanie... 
Walka wewnętrzna nastolatki, pomiędzy dwoma wcieleniami, ma duży wpływ na jej wybory. 

Ciekawym i znaczącym bohaterem jest Garret. Chłopak jest sierotą, którego pod swoją opiekę wziął zakon Świętego Jerzego. Głównym zadaniem zakonu jest szkolenie wojskowe chłopców, aby mogli zabijać latające i ziejące ogniem bestie. Garret choć jest młody, to należy do grupy najlepszych pogromców. Chłopak całym sercem oddany jest zakonowi do czasu, gdy poznaje Ember...

Autorka przez większość czasu skupia się na powyżej opisanej dwójce bohaterów. Dla większego efektu stosuje zmienną narrację, dzięki temu czytelnik poznaje wydarzenia z dwóch perspektywach. Jednak w tej powieści wydarzenia nie mają tak wielkiego znaczenia, jak wnętrze naszych bohaterów. Twórczyni bardzo dogłębnie i szczegółowo opisuje uczucia oraz walkę, jaką Ember i Garret toczą w swojej głowie.

Skupiając się na wydarzeniach oraz psychice bohaterów, bardzo szybko  obudziło się we mnie nieprzyjemne uczucie niepokoju, czego skutek był taki, iż treść poznawałam w  napięciu, które towarzyszyło mi do samego końca.

Tempo wydarzeń jest wolne. Autorka bardzo skrupulatne przedstawia historię, która ożyła w jej umyśle. Im bardziej zaprzyjaźniamy się z bohaterami, im więcej tajemnic wychodzi na światło dzienne, tym bardziej akcja przyśpiesza.  Do głosu dopuszczony zostaje jeszcze jeden, bardzo tajemniczy bohater, co komplikuje sprawy, a szczególnie wątek miłosny, który tak naprawdę nie jest na pierwszym planie, ale jest ważny. Im bliżej końca tym trudniej utrzymać nerwy na wodzy. Finałowe strony, nie były dla mnie zaskoczeniem, ale autorka zastosowała najgorsze rozwiązanie. Zostawiła  otwarte zakończenie, z dużym znakiem zapytania.

Poznawanie treści było szybkie i przyjemne. Kagawa pisze plastyczne, dba o szczegóły, potrafi stworzyć odpowiedni klimat. Czasem wydarzenia przedstawia zbyt dogłębnie, tak jakby tłumaczyła coś małemu dziecku, ale nie jest to nadto rażące.

"Talon" to bardzo dobre wprowadzenie do smoczego cyklu. Początek nie jest zbytnio wciągający, ale w miarę poznawania treści, wydarzenia mocniej zaciekawiają. Zakończenie daje nadzieję, na bardziej dynamiczną kontynuację. 

Sięgając po książkę "Talon" przygotujcie się, na to, że autorka zabierze Was do ciepłego, letniego i bardzo słonecznego miejsca, gdzie jedna tajemnica, goni drugą. Odkryje przed wami uczucia, które mogą zniszczyć wszystko, w co do tej pory wierzyli bohaterowie i zmusi ich do dokonania wyboru.  
Czy wyrzekną się wszystkiego i wkroczą na bardzo niebezpieczną ścieżkę?
A wy wkroczycie?

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Harlequin - Mira

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam fantastykę
Czytam opasłe tomiska (416)
Klucznik
Przeczytam tyle. ile mam wzrostu - 3.3
19 komentarzy:

 1. Okładka cudowna, imiona bohaterów urocze. Dante dobrze mi się kojarzy, właśnie z tej serii Piękni i Martwi, o której Ci pisałam. Poza tym SMOKI - dawno nic o nich nie było:)

  OdpowiedzUsuń
 2. widzę, że mamy podobne odczucia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej podziękuję. Mam stos książek czekających w kolejce:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Któż nie uwielbia smoków? Musze ją zdecydowanie zdobyć :) Zazdroszczę, że już masz ją za sobą :D

  OdpowiedzUsuń
 5. ja tam fantastyki raczej nie czytam

  OdpowiedzUsuń
 6. Smoki to nie mój temat, a tę pozycję już dawno sobie odpuściłam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie za bardzo lubię wątki ze smokami, już nie raz się o tym przekonałam. Ale smoki same w sobie są bardzo fajne, więc pewnie dalej będę szukać czegoś ciekawego z nimi. I wpisuję tę książkę na listę do przetestowania xd

  Zapraszam do siebie,
  http://to-read-or-not-to-read.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam wielką ochotę poznać tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Miło się czytało Twoją recenzję, muszę wrócic do fantastyki, bo ostatrio trochę ten gatunek zaniedbałam. Bede wpadac, dodaję do obserwowanych!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakoś ostatnio głośno o tej książce, może z czasem się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Same tajemnice jak widzę. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pewno po nią sięgnę! :D Uwielbiam takie motywy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, choć mam u siebie Żelaznego króla i Żelazną córkę. Na pewno po nie sięgnę i po tę również, bo spotykam się z samymi pozytywnymi opiniami :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Generalnie książka dobra, ale nie ukrywam, że liczyłam na coś większego ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię książki pełne tajemnic, więc mówię tak ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Książkę mam, więc na pewno w wolnym czasie zabiorę się za jej lekturę. Oby tylko przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Słyszałam o niej i bardzo chciałam przeczytać, nadal zresztą chcę, ale będę musiała jeszcze trochę poczekać ;)
  gabxreadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga