25 mar 2015

WAMPIRY Z MORGANVILLE księga 3

Autor: Rachel Caine
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 2010
Księga 3 (tom 5 i 6)
Na rynku jest dostępnych wiele serii. Bardzo trudno ogarnąć je wszystkie, a tym bardziej na bieżąco uzupełniać poszczególne tomy. Dokładnie rok temu rozpoczęłam swoją przygodę z cyklem "Wampiry z Morganville", wówczas przeczytałam dwie księgi czyli cztery tomy. Jak widać wróciłam do serii i uzupełniam kolejne zaległe części.
"Pan ciemności"
W Morganville dochodzi do starcia pomiędzy dwoma potężnymi wampirami - Amelią i Bishopem oraz zbuntowanymi ludźmi. Nikt nie jest już bezpieczny. Claire i jej przyjaciele robią co mogą, aby zapowiedz katastrofie oraz śmierci niewinnych - jednak ich starania na nic się nie zdają. Ludzie i wampiry giną, Amelia słabnie a Bishop staje się coraz bardziej potężny. Niestety Claire pomimo że zawsze jest ostrożna, w końcu i tak zostaje zdradzona.

"Godzina łowów"
Claire i Michael służą Bishopowi, który panuje nad nimi dzięki magii. Eva nienawidzi dwójki przyjaciół, a Shane zamknięty jest w więzieniu, Amelie zniknęła. Sytuacja jest katastrofalna. Wszyscy mieszkańcy Morganville próbują żyć normalnie, ale rządy Bishopa są twarde, pełne śmierci. Claire nie może pogodzić się z taką sytuacją, i na szczęście nie ona jedna...

"Nowy władca skąpie miasto we krwi. Czy ochroni je śmiertelna siedemnastolatka?*


Powrót, po tak długim czasie do Morganville był ciekawy i zaskakujący. Autorka nie szczędzi bohaterom dylematów, a czytelnikom "rozrywki".

"Pan ciemności" skupia się przede wszystkim na walkach pomiędzy ludźmi i wampirami, buntach i spiskach. Prawdę powiedziawszy podczas poznawania treści odczuwałam bezbarwność opisanych wydarzeń. Jedynie dużym zaskoczeniem było dla mnie zakończenie tomu.
Patrząc na oba tomy muszę stwierdzić, że "Godzina łowów" jest dużo bardziej ciekawa, dynamiczniejsza a wydarzenia częściej zaskakują. Naprawdę autorka postarała się, aby czytelnik nie nudził się podczas poznawania losów mieszkańców miasteczka, opanowanego przez wampiry. Bardzo często treść wzbudza niepokój i lekkie przyśpieszenie pulsu. Wielowątkowość treści jest także dużym plusem opisanej historii.

Autorka stara się także w innych kwestiach. Główną bohaterką jest Claire i jej postać jest dobrze sportretowana, ale co najważniejsze twórczyni nie zapomina o bohaterach drugoplanowych. Jest ich naprawdę wielu, ale każda z tych postaci ma indywidualną, barwną i złożoną osobowość. Oprócz tego  Rachel Caine tworzy ich osobiste historie i stawia przed nimi trudne wybory, oraz konsekwencje swoich decyzji. Taka mieszanka charakterów bardzo dobrze wpływa na treść.

Czytanie księgi jest bardzo szybkie. Autorka nie pisze wyszukanym językiem, jej styl jest prosty. Nie skupia się na opisach, ale potrafi stworzyć fantastyczny klimat. Caine udaje się zabrać czytelnika do magicznego miejsca, przedstawić bohaterów, których się pokocha, ale znienawidzi.

"Wampiry z Morganville" księga 3, to typowa książka dla młodzieży, lekka, trochę romantyczna czasem zabawna, a nawet niebezpieczna. Czytanie jest szybkie. Dużym plusem jest urozmaicona i dynamiczna akcja i wiele zaskakujących momentów. Kolejną księgę polecam tym, co już poznali mieszkańców Morganville.

Wcześniejsze tomy:
Księga I
Księga II

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam fantastykę
Przeczytam tyle ile mam wzrostu - 3.5
Klucznik
Czytam opasłe tomiska (474)

* - cytat z okładki
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga