3 mar 2015

UPROWADZONA

Autor: Aprilynne Pike
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Premiera: styczeń 2015
Tom 2
"Czy cokolwiek, co robię, w ogóle ma jakiś sens? Czy jestem bezradna tak jak wszyscy? "*Tavia odnajduje Logana - chłopaka, który jest kolejnym wcieleniem jej odwiecznego partnera. Jednak chłopak nie jest jeszcze wybudzony. Wszystkie próby dziewczyny, aby go przebudzić spełzają na niczym. Podczas jednej z ostatnich szans, aby Logan przypomniał sobie wcześniejsze wcielenia, obydwoje zostają porwani i trafiają do niewoli Reduciatu. Z pomocą nastolatkom przychodzi drugie bractwo Curatoriat. Tavia ma pomóc stworzyć szczepionkę na wirusa, który zabija tysiące ludzi, ale i Przyziemców. Jest ona tym gorsza dla "bogów" gdyż wraz z ich śmiercią znikają stworzone przez nich krainy. Tavia jest zdesperowana, pragnie pomóc, ale niestety odkrywa wiele szokujących rzeczy. Nie wie komu ufać, dodatkowo zaczyna odzyskiwać wspomnienia z poprzednich wcieleń. Jakby tego było mało, do życia Tavie powraca Benson...

"Uprowadzona" to kontynuacja "Ocalonej", w której poznaliśmy niezwykłą nastolatkę Tavię. Dziewczyna coraz bardziej zaczyna pojmować, dlaczego dwa walczące ze sobą bractwa pragną mieć ją w swoich szeregach. Na świecie panuje coraz to większy niepokój. Ludzie i Przyziemcy umierają, wyspy, góry znikają, a w towarzystwie Tave roi się od dwulicowych ludzi. Nastolatka nie wie komu ufać, gdyż każdy może ją zdradzić.
Jakie tym razem Tavia podejmie decyzje? Czy zaufa odpowiednim osobom? Czy będą kolejne ofiary? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w "Uprowadzonej".

Pike bardzo obszernie rozwija wątki, które rozpoczęła w tomie pierwszym, ale jednak w kontynuacji postawiła także na romantyczną stronę książki. Fakt w "Ocalonej" też nie brakowało romantyzmu, ale tym razem wątek miłosny jest bardziej skomplikowany i trochę przesłodzimy. Mamy trójkącik miłosny: Benson - Tavie - Logan. Nastolatka musi wybrać pomiędzy ludzkim chłopakiem, którego zna z tego wcielenia, a Loganem, z którym spędziła wiele lat w innym wcieleniu? Wybór nie jest prosty.

Niestety pisarka bardziej komplikuje losy Tavie - oprócz dylematu miłosnego, ma problem z ludźmi, którym może zaufać. Ona jedyna ma moc, aby ocalić ludzkość, ale nie wie, że jest ktoś kto ją wykorzystuje. Nie wie dlatego, że nie może przypomnieć sobie, tajemnicy, która ma wielkie znaczenie. Gdy ją odkrywa - niestety może być już za późno...

Cóż mogę powiedzieć o bohaterach - jest wiele znaczących postaci, jednak tak naprawdę trudno napisać o nich bardziej konkretnie. Pike nie przykłada zbyt dużej uwagi, aby dobrze sportretować poszczególne osoby. Jeśli chodzi o Logana - trochę przegięła. Bohater jest strasznie "mdły". Jakoś nie przypadł mi do gustu. Daniel - główny przełożony Cutatoriatu - to postać, w której autorka jawnie pokazuje dwulicowość ludzi. Nie jest on jednym bohaterem, któremu możemy doczepić taką łatkę. Niestety bardzo skromnie kreuje tę postać. Tavia zdecydowanie jest twardą bohaterką, ale czasem i jej zachowanie, postawa i  naiwność mogą wyprowadzić z równowagi.

Pomimo że "Uprowadzona" jest trochę bardziej romantyczną kontynuacją, to nie brakuje jej, ani dynamicznej akcji, ani wielu zaskakujących momentów. Widać, że Pike ma jeszcze wiele ukrytych kart, które nie raz mogę wprowadzić czytelnika w osłupienie.

Książkę czyta się szybo, gdyż autorka pisze lekkim style. Poza tym  Pike nie należny do pisarzy, którzy wymuszają na czytelniku  dużego skupienia, ale stara się, aby podczas czytania nie odczuwać nudy. "Uprowadzona" to bardzo prosta książka, w której młodzi czytelnicy - gdyż jest to powieść przeznaczona szczególnie im - znajdą przygodę i relaks zarazem.

"Uprowadzona" to lekka i dość interesująca kontynuacja, która zostawia czytelnika z kolejną porcją pytań, ale nie ma się uczucia niedosytu. Jeżeli "Ocalona" przypadła Wam do gustu - to powinniście sięgnąć po dalsze losy Tavie, natomiast, jeżeli nie znaleźliście nic interesującego w tomie pierwszym, to i kontynuacja tym bardziej Was nie zaciekawi.  
"Uprowadzona" nie należy do powieści, które powalają i zostają długo w pamięci, ale jest dobrym i rozluźniającym utworem.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty i Grupy wydawniczej Publicat"

*- cytat ze strony 244

Książka bierze udział w wyzwaniu:
- Czytam fantastykę
Czytam opasłe tomiska
Przeczytam tyle ile mam wzrostu - 2.5
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga