4 mar 2012

Ostatnia Piosenka - Nicholas SparksTytuł: Ostatnia Piosenka
 Autor: Sparks Nicholas
Wydawca: Albatros
 Numer wydania: I
Data premiery: 2010-05-05
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
 Ilość stron: 448
Tłumaczenie: Słysz Magdalena
 Forma: książka
Indeks: 65798782


Utwory amerykańskiego pisarza Nicholasa Sparksa, zajmują czołówki światowych rankingów sprzedaży. Z tego wynika, że czytelnicy uwielbiają powieści współczesnego pisarza.
 Po twórczość Sparksa bardzo często też sięgają producenci filmowi. ‘ Ostatnia piosenka” także znalazła się na białym ekranie. Jest to historia o rodzinie, pierwszej miłości, o dostaniu drugiej szansy. Opowieść o rozstaniach i powrotach.

Powieść „Ostatnia piosenka” opowiada historię nastolatki Veronicy (Ronnie), która z młodszym bratem spędza wakacje u ojca. Dziewczyna jest buntowniczką, obwinia ojca o rozpad rodziny. Ich początkowe stosunki są napięte.
 Ronnie, w nadmorskiej miejscowości zaprzyjaźnia się z Blaze i jej chłopakiem Markusem, jednak znajomość nie trwa długo. Nastolatka poznaje także chłopaka z Willa, w którym się zakochuje. Lato mija dziewczynie bardzo przyjemnie do czasu, gdy na jaw wychodzi kilka tajemnic, które mają wpływ na dalsze losy bohaterki.
Jest to piękna historia przeplatana radością i smutkiem.

Podczas czytania odczuwa się podział książki. Początkowa część jest bardziej radosna, kolorowa, lekka. Poznajemy losy nastoletniej buntowniczki, która w duszy jest osobą odpowiedzialną, kochającą i tęskniącą za ojcem. Przyjaźnie, które zmieniają bohaterów, pierwszą miłość Ronnie. Ta część powieści pozwala czytelnikowi podświadomie wspominać swoje letnie przygody, znajomości i zauroczenia. Autor tworzy odpowiedni klimat.
Dalsza część powieści jest już bardziej mroczna, w ciemnych kolorach, ciężka do czytania. Buntownicza nastolatka musi zmierzyć się z okrutną prawdą, stawić czoło przeciwnością losu. Tę część czyta się ze ściśniętym gardłem.

Narracja jest też odpowiednia do utworu. Autor skupił się na trzech bohaterach – Ronnie, Steve (ojciec dziewczyny) i Willu. Przedstawił ich myśli, obawy, odczucia i plany. Dzięki takiemu sposobowi przedstawienia bohaterów, zagrał czytelnikowi na uczuciach.
Powieść w dużej części pokazuje relacje ojca z dziećmi, a szczególnie z prawie dorosłą córką. Odnowienie relacji rodzinnych jakie zostały przerwane, naprawienie tego o zostało zepsute.

Gdy zaczynałam czytać powieść żyłam wydarzeniami, ale gdy nastały smutne momenty było mi ciężko czytać. Powieść jest bardzo realistyczna i świadomość, że takie rzeczy mają miejsce, potęgowała moje odczucia. Podczas czytania miałam uczucie przytłoczenia ujawnionymi faktami.
 Na ogół nie lubię (po części) dramatycznych historii, ale powieści Sparksa wywołują we mnie uczucia, które w realnym życiu pragnę ukryć.
Powieść napisana jest w narracji jaką lubię, także to jest dla mnie plusem.
„Ostatnia piosenka” jest utworem skierowanym do młodych czytelników, co nie zmienia faktu, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Przed przeczytaniem utworu czytałam komentarze. Odczucia jakie wywołała książka były różne, ale najlepiej sprawdzić to osobiście. Wiem to, gdyż sama się o tym przekonałam. Każdy czytelnik ma inną duszę i inaczej odczuwa opisywane historie.

Osobiście polecam.

Jeśli chodzi o film, to jest dość interesujący, jednak nie wywołuje takich emocji. Do tego brakuje w nim kilku istotnych wątków. Być może to są moje odczucia, gdyż dla mola książkowego takiego jak ja, żadna ekranizacja nie umywa się do oryginału.

1 komentarz:

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga