27 kwi 2013

"Z innej bajki" - Jodi Picoult

Autor: Jodi Picoult
Tytuł: Z innej bajki
Wydawnictwo:Prószyński Media
Okładka: miękka
Premiera: 2.04. 2013
Recenzja napisana dla portalu: Upadli.pl


Ciekawe, czy ktoś z was zastanawiał się nad tym, co się dzieje z bohaterami książek po ich zakończeniu? Czy fabuła pozostaje bez zmian? Czy fikcyjne postacie mają swoje życie? Czy bohaterowie pragną być tymi, kim są? Książka dla młodzieży „Z innej bajki”, daje odpowiedź na powyższe pytania. Ciekawe, jak wy je przyjmiecie?
O czym opowiada ta powieść?
 
Oliver jest księciem z bajki, który pragnie się z niej wydostać. Marzy mu się prawdziwa miłość i życie w innym świecie. Delilah jest uczennicą, która przez przypadek znajduje bajkę o księciu Oliverze i zakochuje się zarówno w treści, jak i fikcyjnym chłopaku. Pewnego razu książę daje dziewczynie sygnał i prosi o pomoc. Od tej pory postać fikcyjna i dziewczyna zaczynają się komunikować, czego skutkiem jest narodzenie się uczucia między nimi.

Jednak czy taka miłość ma szanse? Czy tych dwoje bohaterów zasługuje na szczęśliwe zakończenie?

Z twórczością Jodi Picoult mam okazję spotkać się pierwszy raz, chociaż już wiele razy czytałam o jej książkach. Dlaczego zdecydowałam się na tę pozycję? Lubię książki młodzieżowe, ale najbardziej  historie z nutką fantastyki. „Z innej bajki” jest historią miłosną rozgrywającą się pomiędzy dwojgiem nastolatków, którzy pochodzą z innych światów, ale maję się ku sobie. Opowieść pokazuje pokonywanie trudności, wytrwałość i starania o to, aby uczucie mogło się spełnić.
Bajka, jak to ma w zwyczaju, posiada także morał. Jaki? Sami musicie go poznać.

Książka napisana jest prostym, lekkim, młodzieżowym językiem. Czytanie jest szybkie, płynne. Treść wciąga, ale mnie nie pochłonęła. Podczas poznawania losów bohaterów, przez cały czas czułam „głód”, czegoś mi ciągle brakowało. Nie byłam w pełni usatysfakcjonowana. Są książki, których treść  pochłaniam, innymi się delektuję, a jeszcze inne budzą niedosyt. Tę pozycję mogę zaliczyć do ostatniej kategorii. Pomimo że treść ogólnie jest dla mnie na plus, to jednak czegoś mi zabrakło.
Forma powieści jest ciekawa. Część to bajka, historia Olivera, jako księcia ratującego swoją księżniczkę. Reszta to losy nastolatków – czyli fikcyjnego chłopaka i ludzkiej dziewczyny.  Narracja  jest trzecioosobowa, zmienna. Mamy wgląd w wydarzenia i myśli dotyczące obydwojga postaci. Czyli tak, jak lubię. W historii występuje wielu bohaterów, mają do odegrania swoje role, ale oczywiście na pierwszym planie jest Oliver i Delilah.

Tempo książki nie należy do najszybszych. Wszystkie wydarzenia odbywają się bez pośpiechu, nie mam tam wielu zaskakujących scen, tym bardziej szokujących, czy zapierających dech. Historia jest dosyć „słodka”, tak jak większość bajek, jednak nie nudzi. Jest w niej wiele zapożyczeń, ale zostały bardzo dobrze wykorzystane i dopieszczone, czego skutkiem jest ich swoista oryginalność. Momentami „gryzło” mnie to, że postępowanie bohaterów było zbyt dorosłe, jak na tak młode postacie. Czyżby młodzież aż tak się zmieniła, wydoroślała?
Co więcej mogę powiedzieć jeszcze o książce „Z innej bajki”? Jest idealna dla młodych osób, klimatyczna i bajkowa. Przenosi czytelnika do dwóch światów. Pomysł na taką historię zasługuje na uwagę i plus. I pomimo, że książka nie pochłonęła mnie jak czarna dziura, to polecam ją wszystkim zainteresowanym.

Moja ocena -5/6

 Książkę otrzymałam od wydawnictwa: Prószyński Media
Recenzja napisana dla portalu

15 komentarzy:

 1. Treść książki przypomina mi trochę film "Dom nad jeziorem". :)
  Super recenzja, dzięki za pokazanie, że taka dobra książka istnieje! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Opis mnie oczarował i od kiedy tylko ujrzałam tę książkę w zapowiedziach, wiedziałam, że będę musiała ją przeczytać. Nie czytałam jeszcze żadnej powieści tej autorki, ale mam je w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ..... Muszę koniecznie przeczytać....czuję się bardzo zachęcona!
  Dziękuję za tak piękną recenzję :D

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam Jodi i jej książki, po przeczytaniu opisu tej pozycji czuje się bardzo zachęcona i myślę że, książka naprawdę mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam kilka książek Picoult i bardzo mi się podobały. Nie wiem jednak czy będę w stanie przełknąć wersję dla młodzieży:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jeszcze książek tej autorki, ale czekają już na swoją kolej na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że ,,Innej bajki'' mimo małych zgrzytów przypadł ci do gustu. Mnie również bardzo zauroczyła ta powieść. Jest zupełnie inna od dotychczasowych dzieł Jodi Picoult.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pomysł na książke jest porginalny i to mi sie podoba, ale nie jestem wciąż przkonana. Obawiam się jak bedzie opisany watek milosny, poniewaz nie mialam okazji czytac ksiazek tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja jedynie raz spotkałam się z twórczością Picoult i było to spotkanie dobre. Nie świetne, a dobre. Do tej książki mam mieszane uczucia,więc nie wiem, czy kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę w końcu przeczytać coś tej autorki!

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie książka pochłonęła całkowicie, mam z nią związane jedynie pozytywne wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chętnie przeczytam jak będę miała okazję:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Już nie mogę się doczekać kiedy paczka z tą książką, do mnie dotrze :D Jestem jej strasznie ciekawa :D

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga