29 kwi 2013

"Powrót Bogini cz.1" - P.C.Cast

Tytuł: Powrót Bogini cz.1
Autorka: P.C.Cast
Wydawnictwo: Harlequin - Mira
Premiera: 17.04.2013
W kręgu mocy PartholonuP.C.Cast nie jest autorką, której nie mogę postawić na piedestał, aczkolwiek jej twórczość ma w sobie wiele magii, która pozwala odpocząć podczas czytania. Osobiście bardzo lubię sięgać po jej powieści. Tym razem  miałam okazje poznać treść książki "Powrót Bogini cz.I", która jest kontynuacją "Wybranki bogów"Shannon, układa sobie życie w mitycznej Parthoionie, u boku męża centaura. Kraj odbudowuje się po wojnie, a wszyscy poddani kochają wybrankę bogini. Shannon, czeka także nowe wyzwanie...jednak nim to się stanie, wybranka z powrotem zostaje przeniesiona do współczesnego świata, a co najgorsze pojawia się także ciemność, która pragnie zniszczyć wszystko, co jest ważne dla wybranki.


Tak jak większość książek autorki, tak i ta jest lekka w czytaniu, a momentami zabawna. Poznawanie treści jest powolne, klimatyczne i magiczne. Autorka bardzo często wykorzystuje postacie, które są znane czytelnikowi z miotów, legend czy wierzeń.                                                                                        
Jako że nie poznałam wcześniejszych części opisujących losy bohaterki, duże było moje zaskoczenie gdy dowiedziałam się o centaurach, jako znaczących bohaterach. Jednak uznaje to za plus, gdyż te postacie są rzadko wykorzystywane i w ten sposób, autorka tworzy coś bardziej oryginalnego.


Autorka ma na swoim koncie dużo wydanych książek, ma to także swoje konsekwencje, gdyż można w nich doszukać się wielu podobnych schematów. Pomimo że głowni bohaterowie są  różni, to w tej pozycji jest wiele  wątków, elementów, które trafiają się w innych jej powieściach. Autorka ma w zwyczaju zaskakiwać czytelnika różnymi sytuacjami, które mogą okazać się trudne do wyobrażenia. Niestety pomimo mojej zapracowanej wyobraźni, miałam problem z niektórymi sytuacjami - jednym słowem nie potrafiłam ich stworzyć w głowie.


Treść książki mogę porównać do bajki, dla tych trochę starszych. Jest to książka, która rozluźnia, nie męczy. Nie jest także wylewna emocjonalnie. Chwilami miałam wrażenie, że treść jest chaotyczna i przedłużana na siłę. Na szczęście autorka w nieznacznym stopniu skupia się na opisach nie związanych z wydarzeniami. Zastosowana narracja, nadaje klimat opowieści, odpowiedni na wieczorne czytanie.


 Teraz czas na znaczące minusy. Najbardziej drażniły mnie powtórki. Dobrze, że momentami autorka przypominała  fakty z wcześniejszych części, lecz chwilami  było tego za dużo, za często. Poza tym główna bohaterka nie wywarła na mnie dobrego wrażenia. Polubiłam ją w minimalnym stopniu. Nie potrafiłam także wczuć się w jej sytuację. Odczuwam także brak romantyzmu, którego się spodziewałam po książce.


"Powrót bogini cz.1" jest książką szybką w czytaniu, klimatyczną, lekką.  Nie jest ambitną powieścią, aczkolwiek odprężającą. Po dalsze losy, czyli cz. 2 sięgnę  z przyjemnością oraz z lekkim zaciekawieniem.


Moja ocena  -5/6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa

16 komentarzy:

 1. Żadnej z wcześniejszych książek autorki nie znam, tak że te schematy tak bardzo by mnie nie raziły, ale tak czy inaczej to nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Żałuje, że nie ma tutaj romantyzmu, którego osobiście bardzo lubię, lecz myślę, że jako całokształt "Powrót Bogini cz.1" wypadnie w moich oczach całkiem przyzwoicie. W każdym razie jestem skłonna sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jakoś nie jestem przekonana do tej serii po przeczytaniu pierwszej części:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej... Jak mnie autorka ma za idiotkę, wtedy się zniechęcam. A tutaj wyraźnie to widzę: powtarzanie, płytkość... :/
  ______________________
  Oczywiście, że mogą nudzić. Jednak kiedy rybki biorą jedna za drugą, albo weźmie naprawdę większa sztuka, to się trzeba trochę namęczyć, aby ją wyjąć z wody. To naprawdę czasem wyzwala adrenalinę. ;) Tak czy owak, rozumiem niechęć, bo to po prostu nie każdego interesuje. Ze mnie też taki wędkarz, że jak zbyt długo nic się nie dzieje z moją przynętą, to chcę zaraz wracać do domu. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nic tej autorki nie czytałam, ale chciałabym kiedyś zapoznać się z Domem Nocy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czeka na półce i nie mogę się doczekać kiedy ją dorwę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem skłonna zaryzykować i zajrzeć do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze jestem na etapie bazgrania recki, więc tylko się prześlizgałam przez Twoją recenzje, by się nie sugerować. Ogólnie mi się podobała:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie nie dla mnie. Nie cierpię tych autorek. Stworzyły jedną z najgorszych serii na świecie - "Naznaczona" i wiem, że już nigdy więcej nic z ich książek nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakos nie przepadam z atwórczoscia tych autorek.

  OdpowiedzUsuń
 11. co prawda czytałam tylko jedną książkę autorki, a mianowicie "Naznaczoną", ale to starczyło mi, aby wyrobić sobie o niej zdanie. negatywne zdanie. a więc po resztę jej twórczości sięgać nie zamierzam...

  OdpowiedzUsuń
 12. Na razie raczej nie planuję czytać książek tej autorki, "Przepowiednia" niezbyt mnie do tego zachęciła. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie wiem jak ta autorka to robi, że ciągle wydaje nowe książki. Kiedyś bardzo ją lubiłam za "Dom Nocy", ale czuję już przesyt nią.

  OdpowiedzUsuń
 14. Poprzedni część nawet mi się podobała, pomimo, że także odznaczała się sporą schematycznością :) Dlatego z ciekawością sięgnę po oba tomy "Powrotu bogini" :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Od dłuższego czasu mm "chrapkę" na obie części,ale czy będę miała możliwość przeczytać? Bardzo bym chciała:)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga