24 kwi 2013

"Demony. Grzech pierworodny" - Lisa Desrochers

Autor: Lisa Desrochers
Tytuł: Demony. Grzech Pierworodny.
Seria: Demony
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Premiera: 13.01.2013

 


"Demony - Grzech pierworodny" jest drugim tomem opisującym losy Frannie , Luca i Gabriela. Pierwsza część wzbudziła u większej liczby czytelników niezbyt dobre wrażenia, u mnie natomiast jak najbardziej była na plus. Dlatego też nie mogłam nie sięgnąć po kontynuacje, która jednak bardzo różnie się od tomu pierwszego.


Luc jest człowiekiem, jednak Piekło o nim nie zapomniało i demony pragną ściągnąć go z powrotem do podziemia na proces. Gabriel opuszcza Frannie, a na swoje miejsce zostawia Matta, który ma chronić siostrę, jednak jego uwaga skupia się na dziewczynie imieniem Lili, która jest sąsiadką Luca.
Do czego posunie się Piekło, aby odzyskać Luca? Kim jest tajemnicza Lili? Czy tym razem Frannie uda się wyjść bez szwanku?

Drugi tom okazał się dla mnie dużym zaskoczeniem. Autorka zmieniła taktykę, uwagę skupiła na ważniejszych motywach, postawa bohaterów także uległa zmianie.
Tym razem "Pożądanie"  nie jest tylko wynikiem hormonów, lecz bardzo ważnym czynnikiem treści. Jak sam podtytuł wskazuje - Grzech pierworodny - jest  tematem przewodnim.

Jeżeli chodzi o bohaterów to Frannie już w mniejszym stopniu drażni swoją postawą, kierują nią cele ważniejsze od dylematu Anioł czy Demon? Autorka przygotowała dla niej dość trudne chwile.
Gabriel na jakiś czas znika z treści, jego miejsce zajmuje Matt, który jakoś od samego początku mnie drażnił i nie wzbudzał pozytywnych emocji. Jego postawa nie przystoi aniołowi, jednak nie jest ona bez znaczenia.
Mamy także tajemniczą Lili, która sprowadza na pozostałych wiele nieprzyjemnych sytuacji.

Treść mogę podzielić na dwa etapy. Początkowy był dla mnie trudny do przebrnięcia. Tak naprawdę nic konkretnego nie miało miejsca, długie i wolne wprowadzenie, pozwoliło jedynie na poznanie bliżej bohaterów, ich obecnej sytuacji oraz powstanie klimatu. Jednak bez tej części i takiego zwolnienia, efekt końcowy nie byłby taki tak jest.
Drugi etap jest pełen akcji, przewrotnych i emocjonalnych sytuacji. Na początku miałam wrażenie, że autorki  nakieruje zdarzenia w innym kierunku, jednak obrała ten bardziej bolesny.
Były momenty, że współczułam Frannie i Lucowi, chwilami także czułam smutek dziewczyny. Wzrastała mi adrenalina czułam zarówno złość jak i żal, smutek i ból. Potrafiłam wczuć się w bohaterkę.

Tym razem autorka skierowała treść na wydarzenia dramatyczne, które tylko pogłębiają nostalgię bohaterki.
 Są także plusy, gdyż dowiadujemy się kim tak naprawdę jest ojciec Frannie - chociaż ten moment też nie jest wesoły.
Autorka jednak nie zrezygnowała z tajemnic. Odsłaniając jeden sekret, tworzy drugi.
 Zakończenie , to wielki znak zapytania. Autorka zostawia czytelnika, z buzią szeroko otwartą i głodem okrycia dalszych wydarzeń.

Momentami  łatwo jest się domyśleć wydarzeń, aczkolwiek i tak gdy się do nich dochodzi odczuwa się zaskoczenie. Autorka tym razem bardziej manipuluje uczuciami, podpuszcza czytelnika, a później zmienia kierunek.

Tak jak wcześniej wspominałam na początku czytanie idzie opornie, ale później wciąga i trudno się oderwać. Język i styl nie jest zbyt skomplikowany.
Tym razem "Pożądanie", jest motywem przewodnim. Autorka poprzez ten grzech pokazuje zgubę, zatracenie, upadek. Przekazuje jak trudno jest czasem myśleć racjonalnie.
Ogólnie drugi tom jest bardziej pouczający. Skupia się na przyjaźni, zdradach, nienawiści mniejszym stopniu na dylematach miłosnych, czy młodzieńczych "marzeniach".
Jest też mniej "Słodki", raczej przesiąknięty goryczą i kolcami.

"Demony - Grzech pierworodny" jak dla mnie bardzo różni się od tomu pierwszego.  Skupia na sobie cenniejsze wartości, wzbudza więcej emocji, rodzi sie silniejsza więź z bohaterami. Zakończenie pozostawia mętlik w głowie i pytania, na które tylko kolejna część da odpowiedź.

Moja ocena 5/6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Grupy Wydawniczej

 

13 komentarzy:

 1. Nie przekonuje mnie ta seria. Może jeżeli keidyś zobaczę na promocji, to wezmę, ale ta "słodycz" która, jak wnioskuję z recenzji, bije od kartek pierwszego tomu nie zahcęca mnie do lektury...

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam pierwszy tom, ale niezbyt mnie zachwycił. Ale skoro uważasz, że kontynuacja porusza cenniejsze wartości, może powinnam się skusić? ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomimo tego, że pierwszy tom mi się w miarę podobał to po tę część nie sięgnę... Myślę, że poświęcę czas na coś innego:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś mi się wydaje, ze to totalnie nie mój klimat. Nie lubię książek, które sprawiają, że wiem, co dalej się wydarzy. Choć tak jak piszesz, dla mnie faktycznie takie notoryczne zmienianie kierunku to jednak jest manipulacja. ;) Tyle, że pozytywna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i również mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza część nie przypadła mi zabardzo do gustu, więc narazie tą sobie odpuszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. dla kogoś tak uwielbiającego tematykę nieba i piekła taka seria może być nie lada gratką, ale mnie do niej raczej nie ciągnie. nie zabijaj mnie, ale anioły ostatnio mi się przejadły :c

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cóż ja także uwielbiam jeszcze wampiry, w mniejszym stopniu zmiennokształtnych czy zombie :)

   Usuń
 8. Je słyszałam o tej serii, ale że to druga część to na razie się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba mam już dość aniołów demonów i innych takich ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie nie przeczytam. Pierwsza część była tak beznadziejna, że nie widzę powodu, bym psuła sobie nastrój kontynuacją.

  OdpowiedzUsuń
 11. W sumie całkiem lubię tę serię, takie lekkie czytadło na odstresowanie :D

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga