23 lis 2017

IT ENDS WITH US

Autor: Colleen Hoover
Wydawnictwo; Otwarte
Premiera ;Październik 2017
Stron: 360

Prawie w każdym małżeństwie zdarzają się nieporozumienia, dochodzi do sprzeczek, fochów i dąsania się...to rzecz normalna. Nie jest jednak normalne, gdy podczas kłótni dochodzi do rękoczynów...
Mamy dwudziesty pierwszy wiek i nie powinno już być przemocy domowej, a jednak istnieje. Wiele domów skrywa rękoczyny, do których mężowie doprowadzą. Osoby, które powinny być wsparciem, okazują się katem.
Osobiście podziwiam kobiety, które mają odwagę zostawić swojego oprawcę, które wybierają wolność choć nie jest im łatwo. Rozumiem też kobiety, które zostają i dają się poniżać, bić...miłość, wiara w poprawę męża, nadzieja trzyma je przy nich.
Hoover w swojej najnowszej powieści porusza temat przemocy domowej, jak pisze  - - jej matka też zaznała tego stanu, ale odważyła się na krok ku lepszemu.

Powieść "It Ends with Us" jest utworem wielowątkowym i wielo-czasowym.  W trakcie czytania śledziłam bieżące  losy Lily wcielając się w jej postać. Poprzez wspomnienia z pamiętnika miałam wgląd do czasów jej dzieciństwa. Do tego etapu, gdy ojciec pastwił się nad matką, ale także do chwil, które spędziła z Atlasem.
Atlas to postać, która w teraźniejszej historii Lily nie odgrywa głównej roli, ale jest znaczącym bohaterem.
Fabuła rozgrywa się w przeciągu kilkunastu miesięcy - literatka omija mniej znaczący okres dla bohaterki, aby skupić się na najważniejszym przesłaniu.

Kim jest Lily? Lili to młoda kobieta, która ma żal do ojca, za znęcanie się nad matką, która pragnie miłości i szczęścia w swoim  małżeństwie oraz marzy o kwiaciarni. Jest przekonana, że nigdy nie pozwoli mężczyźnie się uderzyć.
Swoje marzenie spełnia - zostaje właścicielką anty-kwiaciarni. Poznaje też neurochirurga Ryle`a, który nie angażuje się w stałe związki. Ale gdy  mężczyzna zakochuje się w Lily, zmienia swoje nastawienie do miłości i małżeństwa.
Pierwszy raz gdy Ryle uderza Lily jest przypadkowy...bardzo ją za to przeprasza. Drugi raz jest pod wpływem silnych emocji...Lily znajduje wytłumaczenie dla niego. Ale jak długo będzie mu wybaczać?

"To, że ktoś cię krzywdzi, nie oznacza, że możesz tak po prostu przestać go kochać. To nie czyny sprawdzają najwięcej bólu, lecz miłość. Gdyby czynom nie towarzyszyła miłość,  ból byłby trochę łatwiejszy do zniesienia"*

Powieści Hoover nie są słodkimi literackimi bajkami, są to historie z życia wzięte, choć w finałowej odsłonie czasem trochę ubarwione, aby dać nadzieję czytelnikowi, że może być lepiej. Uwielbiam twórczość tej pisarki a jej książki różnie na mnie działają. Tym razem nie odczułam silnych emocji - są kwestie na które już jestem uodporniona - ale fabuła jest poruszająca.
Początkowo jest bardzo romantyczna, ale później bohatera musi podjąć decyzję, która zmieni jej życie, która może sprawić, że jej serce pęknie na miliony kawałków.

"Czasem rodzice muszą przezwyciężyć dzielące ich różnicę i wykazać się odrobiną dojrzałości, zrobić to co najlepsze dla dziecka"**

Jeśli chodzi o powieść jestem nią urzeczona i zapewne fabuła ma jakieś minusy. Bohaterowie nie są idealni i zapewne ich kreacja też nie jest perfekcyjna, ale są interesujący, skradają serce i aż szkoda, że ich opowieść jest taka drastyczna.

Trudno jest oceniać książkę, która porusza tak trudną tematykę. Aby przekonać się o jej wartości najlepiej po nią sięgnąć. Ja kolejny już raz nie przespałam nocy przez powieść tej autorki, kolejny raz żałuje, że książkę mam za sobą, i kolejny raz mam gigantycznego kaca literackiego. 

* cytat str. 309
**cytat: str.334
Otwarte, wyd. 2017

14 komentarzy:

 1. Książka dopiero przede mną, ale już czeka w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Colleen i kupuje wszystkie jej książki w ciemno- tu nie ma możliwości żeby się rozczarować:-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę w planach ;) Okładka jest piękna ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie poznałam jeszcze książek tej autorki, więc chętnie to zmienię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam jeszcze żadnej powieści tej autorki i mam nadzieję, że szybko się to zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka wydaje się piękna :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Aż kiedyś chyba z ciekawości po tę Hoover sięgnę, bo zobaczyć chcę, czym wszyscy się tak zachwycają. Natomiast do gatunku, w którym autorka tworzy w ogóle mnie nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeju, muszę wreszcie przeczytać, bo uwielbiam tę pisarkę, ale ostatnio mam tyle książek do przeczytania...

  OdpowiedzUsuń
 9. Potrafisz narobić ochoty na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam w planach tę książkę dlatego bardzo się cieszę, że tak pozytywnie ją oceniasz.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kocham tę książkę, Colleen według mnie świetnie przedstawiła problem i zmagania bohaterów.
  potegaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Do tej pory żadna powieść Hoover nie powaliła mnie na kolana, także myślę, że z tą byłoby podobnie. Niemniej może kiedyś skuszę się na jej poznanie... Kto wie. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam powieści autorki i nie mogę się doczekać co dostanę w tej. Co prawda jeszcze jej nie mam, ale to tylko kwestia czasu. Mam nadzieję, że spodoba mi się i autorka poradziła sobie z tym tematem. Chociaż jestem pewna, że dała radę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Z chęcią zapoznam się z tą książką. tym bardziej, że dużo o niej słyszałam.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga