23 lut 2016

RYWALKI

Autor: Kiera Cass
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: 2014
Seria: Selekcja (tom 1)

Na temat "Rywalek" naczytałam się tak dużo, że nie było szans, aby nie poznać tej książki. Początkowo obawiałam się, że mieszanka bajki z realem może nie podejść mi pod smak literacki. Na szczęście "Rywalki" okazały się bardzo dobrą książką.Eliminacje to konkurs dzięki któremu jedna z wielu kandydatek zostanie żoną księcia. Ami pod naciskiem kilku osób zgłasza się do konkursu i zostaje wybrana jako jedna z trzydziestu pięciu, które zamieszkają w pałacu i będą ubiegać się o względy księcia. Ami zakochana w Aspenie nieszczególnie zabiega o księcia, dopiero przy bliższym poznaniu Maxona, zmienia zdanie. Dodatkowo zaczyna coś czuć do księcia. Ataki rebeliantów, ponowne pojawienie się Aspena w życiu Ami komplikują całą sytuację.

"Rywalki" to bardzo dobra książka, którą czyta się szybko, z zaciekawieniem pomimo oklepanej fabuły. W powieście są zauważalne lekkie zapożyczenia z innych książek - szczególnie na początku, później treść nabiera bardziej indywidualnej odsłony.

 Dzięki powieści mamy okazję przenieść się do świata bogatego, ale i niebezpiecznego. Ami pochodząca z piątki często odczuwała głód, jednak była szczęśliwa. Pobyt w pałacu pokazał jej inne życie, które przepełnione jest bogactwem ale i rywalizacją.

Główna bohaterka Ami - America - wzbudza sympatię. Mogę ją zaliczyć do tych postaci literackich, które w żaden sposób mnie nie irytowały. W powieści mamy także bohaterkę, która odgrywa czarny charakter - pisarce udało się bardzo dobrze wykreować tę postać - bardzo szybko zapawałam do niej niechęcią.
Twórczyni dość dobrze wyszła kreacja bohaterów, jak i zobrazowanie sytuacji politycznej, jaka panuje w świecie, który sama stworzyła.  

Tempo akcji jest spokojne, twórczyni przez cały czas utrzymuje umiarkowaną szybkość , choć czasem widać próby przyśpieszenia. "Rywalki" to pierwszy tom, i jak przystało na początek - jest to dobre wprowadzenie, to dalszych części.

Powieść zaskoczyła mnie pozytywnie, gdyż jest odrobinę dystopijna - wydarzenia toczą się w przyszłości, która dla jednych jest dobra, a dla innych, cóż nie za wesoła. Bardzo lubię takie klimaty, w przeciwieństwie do wydarzeń, które toczą się w przeszłości.

Cass stworzyła powieść, która jest bajką dla dorosłych. Dzięki prostemu językowi, ciągłej akcji, odpowiedniemu klimatowi - powieść czyta się niesamowicie szybko, z dużą przyjemnością. Sympatyczni bohaterowi, dobrze dopracowana fabuła nadają utworowi odpowiedni wdzięk, a czytanie do sama przyjemność.13 komentarzy:

 1. Moją córkę ta seria zachwyciła, a ja bardzo przyjemnie spędziłam czas w jej towarzystwie

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam... nie zachwyca szczególnie, ale na pewno jest miłą lekturą :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam podobała mi się chociaż była taka prosta fabularnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z moich ulubionych serii

  OdpowiedzUsuń
 5. Tyle tego wszędzie, że chyba w końcu przeczytam, by móc ze spokojem ducha oceniać... ale na razie czekam na nową dostawę z księgarni... <3 No i odkryłam fajne zasoby w bibliotece w okolicy...
  drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. To jedna z tych serii, co mnie w ogóle do niej nie ciągnie. Chyba ze względu na to, że gdzie się nie spojrzy to widzię opinię do tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hm... Z "Rywalkami" mam ten problem, że ich fabuła brzmi dla mnie jak zlepka z przeróżnych młodzieżówek, taka kalka, zero nowości, w dodatku brzmi to nieco infantylnie (nasuwa mi się na myśl bajka "Barbie i Akademia Księżniczek"...). Jednak wszelkie opinie, które o tej książce docierają, są co najmniej pozytywne, a dostaję je od ludzi, co do których literackiego gustu zdążyłam sobie wyrobić pewne zaufanie. Ty również zachwalasz powieść Cass, więc może w końcu ulegnę?
  Pozdrawiam,
  StrawCherry.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja już od dłuższego czasu jestem na nie, jeśli chodzi o przeczytanie tej serii. Może to moja ulubiona tematyka, jednak ja nie jestem do niej przekonana.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Całą serię mam jeszcze przed sobą ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam o tej serii wielokrotnie, ale na razie nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Chciałam czytać dość dawno temu, ale nie przebrnęłam. Jednak nie moja bajka.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię tę serię! Bohaterowie byli dopracowani, fabuła dobrze poprowadzona :) Moją ulubioną częścią jest Jedyna :D

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga