2 lut 2016

REBELIANCI

Autor: Kristen Simmosn
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Premiera:2015
Cykl: Paragraf 5 (tom 2)
Gatunek: dystopia- fantastyka/młodzieżowe

"Paragraf 5" to powieść, która przypadła mi do gustu, sięgnięcie po kontynuację było tylko biegiem czasu. Bardzo lubię utwory o tematyce dystopijnej, więc "Rebelianci" to idealna pozycja.

Ember ukrywa się w siedzibie ruchu oporu. Mogłoby się wydawać, że dziewczyna może odpocząć, niestety tak nie jest. Tajemniczy snajper eliminuje żołnierzy, a Ember staje się główną podejrzaną. Jakby tego było mało w siedzibie pojawia się Tucker - osoba, która wykonała egzekucję na matce Ember. To dopiero początek problemów...

Świat, w którym przyszło żyć Ember jest bardzo brutalny. Żołnierze są zmuszani do przestrzegania zasad, mordowania ludzi. Ludzie są przerażeni. Ember odczuła już skutki nowych rządów jednak nic nie może zmienić. Choć jest podejrzana o bycie snajperem - ten fakt w niczym jej nie pomaga, ba nawet utrudnia, gdyż jej życie jest jeszcze bardziej zagrożone. Nigdzie nie może się ukryć, przez cały czas musi uciekać i walczyć o przetrwanie.

"Rebelianci" to dobra kontynuacja. Autorce najbardziej udało się stworzenie odpowiedniego klimatu. Dobre zobrazowanie psychiki bohaterki pozwoliło mi na bezproblemowe wczucie się w postać Ember. Dzięki jej przemyśleniom, mogłam być aktywnym uczestnikiem jej życia. Poprzez tak wyraziste wczucie się w bohaterkę, automatycznie odczułam nastrój jaki wzbudza cała fabuła.

Kolejnym atutem powieści jest styl pisarki, która dopracowuje treść pod każdym względem. Dzięki wyrazistym, ale nie przytłaczającym opiom mogłam pozwolić mojej wyobraźni na szaleństwo. Simmons nie pisze trudnym językiem, ale nie jest też prosty. Dodatkowo twórczyni wprowadza do treści wielu bohaterów, gorzej jest gdy autorka uśmierca niektórych. Jednak poprzez takie drastyczne momenty bardziej odczuwa się brutalność świata jaki tworzy pisarka.

Wolne tempo akcji, to największa wada. Przez całą treść coś się dziele, bohaterowie zmieniają miejsca pobytu, zmienia się otoczenie ludzi, miast, żołnierzy, ale...przez cały czas miałam jednak wrażenie, że wszystko stoi w miejscu. Ember jest mniej aktywna niż w tomie pierwszym, jest biernym obserwatorem - choć bierze udział w akcji, to jednak jest on mało istotny. Zakończenie daje nadzieję, na większy rozwój waleczności Ember.

"Rebelianci" to utwór, który czyta się szybko, z dużym zaciekawieniem, odrobiną niepokoju. Autorka zabiera czytelnika w podróż do świata pełnego przemocy, okrucieństwa, a także miłości i przyjaźni. Gdyż w tym mrocznym czasie utrzymało  i przekształciło się uczucie pomiędzy dwojgiem dawnych przyjaciół, powstały także nowe więzi łączące ludzi w tej samej niedoli.

Tak więc, choć "Rebelianci" to powieść, która pokazuje brutalny świat, czyta się ją bardzo przyjemnie.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty i Grupy Wydawniczej Publicat

8 komentarzy:

 1. Ja parę dni temu przeczytałam pierwszy tom i na pewno skuszę się również na ten ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się fabuła z tego co napisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również uwielbiam wszelkie dystopie. I mimo że podobnych powieści powstaje coraz więcej, to ja kompletnie nie mam ich dość i mogę sięgać po kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy tom ogromnie przypadł mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że akcja jest taka wolna. Ale nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mi Rebelianci wydali się trochę nudni, ale i tak sądzę, że warto przeczytać tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy tom już czytałam i nawet mi się podobał. Na pewno niedługo rozejrzę się za kontynuacją :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna seria, która wydaje się być interesująca! A ja mam tyle innych już pozaczynanych!

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga