16 sty 2018

OKRUTNA PIEŚŃ - przed premierą

Autor: Victoria Schwab
Wydawnictwo: Czwarta strona
Premiera: 17.01.2018
Cykl: Potwory Verity (tom 1)
Stron:  ok 455


Czy potwory mogą istnieć tylko w bajkach?
 Czy nasze czyny nie mogą stworzyć potwora?
 Kim tak naprawdę jest potwór?

Potworem nie musi być osoba/istota o szpetnym wyglądzie...
Potworem jest ten co czyni zło...przyczynia się  także do stworzenia innych, bardziej bezwzględnych bestii. Potworem może być każdy z nas!


August jest potworem - takim z krwi i kości, choć wyglądem przypomina człowieka, narodził się z okrucieństwa ludzi. Jednak nie chce nim być. Broni się przed swoją naturą. Bo jego dusza nie jest owładnięta mrokiem.
Kate pragnie dorównać swojemu ojcu. Chce mu pokazać, że jest godną następczynią jego dziedzictwa. Jednak jej skorupa obojętności na czyny rodzica jest powierzchowna...
Gdy ścieżki Augusta i Kate się łączą, obydwoje mają swoje cele i zadania. Nie podejrzewają jednak, że ich cele mają wiele wspólnego ze sobą.
Jednak rozejm w podzielonym mieście wisi na włosku, potwory się buntują i spiskują po obu stronach. Ludziom grozi niebezpieczeństwo...
Kate jest celem buntowników...Kto ją ochroni? Komu może zaufać?

"Okrutna pieśń" wyróżnia się pomysłowością autorki, która przez fikcję pokazała kto jest największym potworem i w jaki sposób można go stworzyć.
Potwory, które do literackiego życia powołała literatka rodzą się dzięki złej naturze ludzi...tylko jeden z tych potworów ma ograniczenia w mordowaniu. Jest nim August, który należy do Sunajów. Istot, które żywią się duszami grzeszników. Dzięki muzyce są w stanie zawładnąć człowiekiem z czerwoną duszą. Niestety mają też swoją ciemniejszą stronę, która ich dopada, gdy tracą kontrole. Najlepiej być daleko, gdy do tego dochodzi.
Literatka stworzyła jeszcze dwa nowe typy potworów Corsaje i Malchajów, ale im poświęciła mniej uwagi. Pisarka najbardziej skupiła się na Sunajach, bo one w treści są najistotniejsze.

Fabuła w przeważającej mierze skupia się na Kate i jej indywidualnej historii, dzięki której poznajemy świat w jakim dorastała i dlaczego pragnie zaimponować ojcu oraz Auguście, który nie jest istotą ludzką, choć pragnie nią być.
Para głównych bohaterów jest ciekawie wykreowana. Ale...Kate pierwotnie jest dość niegrzeczną dziewczyną, która pragnie wrócić do "domu". Początkowo jej zadziorność bardzo mi się podobała, niestety z czasem jej awanturniczość jakoś złagodniała.August natomiast...hm zabrakło mi w nim większej męskiej iskry, choć to nastolatek to wyczuwa się w nim jeszcze nutkę dziecka.
 Dzięki podzielonej narracji, łatwiej zrozumieć postępowanie głównych "aktorów" powieści, co nie oznacza, że zawsze się z nimi można zgodzić.
Choć rzadko mi się to zdarza, ale nie potrafię jednoznacznie powiedzieć czy polubiłam bohaterów. Nie irytowali mnie, więc uznaje to za plus.

Dużym problemem dla mnie było bardzo trudno wczucie się w opisaną historię. Choć fabuła jest interesująca ma jednak wady, które utrudniają jej szybkie poznawanie. Otóż autorka początkowo bardzo wolno rozwija wydarzenia...znużenia może nie odczuwałam, ale mozolnie mi się czytało. Dopiero z czasem dzieje bohaterów przyśpieszają, zaczyna się robić bardziej gorąco i wówczas już czytanie idzie z górki.
W moim odczuciu styl autorki też wyszedł twardo, choć jest dość barwny, ale nie lekki, ani młodzieżowy. Fabuła jest dopracowana, nie ma w niej niedociągnięć. Pod względem formalnym wszystko wypada ok.

Muszę powiedzieć, że już dawno nie miałam okazji czytać powieści o tak mrocznym klimacie. Fabuła jest przepełniona przemocą, morderstwami i choć sceny samych bezprawnych czynów nie są krwiście przedstawione, to jednak wyobraźnia może sobie poużywać.

Jeśli jednak chodzi o wrażenia w trakcie czytania...Fabuła to powiew świeżości. Nowe potwory, nowe światy i poglądy. Opisane wydarzenia nie wywołują emocji, nie ma w nich także gorącego romansu. Jest przygoda, ucieczka, zdrada i odkryte tajemnice. Jest także nauka...Jest mrok, muzyka i nowe możliwości.

"Okrutna pieśń" jest dobrym wprowadzeniem do nowej serii, do nowego świata, do nowych bohaterów. Czy polecam? Tak, osobom lubiącym mroczne klimaty.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Czwarta strona

P.S Bardzo lubię cytaty, zabawy słowem, dlatego też stworzyłam krótki filmik (35 s) o książce.Mam w planie robić kolejne cytatowe movis i dłuższe, ale tym razem poszłam na spontaniczność, a kończyłam już poznawanie fabuły. Zapraszam do obejrzenia i dzielenia się opinią.
14 komentarzy:

 1. Tez mam ksiazke przed premiera, ale nie wyrobilam sie z przeczytaniem. Dobrze ze jest dopraciwana, a z reszta twoich argumentow zmierze sie sama podczas czytania :-)
  Filmik fajny, tylko mam uwage, ze na dluzsze cytaty przeznac ciut wiecej czasu, bo zbyt szybko sie zmikaja :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbowałam go wydłużyć, ale coś mi blokowało. Następnym razem będzie lepiej :)

   Usuń
 2. Nie mogę się doczekać tej powieści. Jeszcze nie dorobiłam się swojego egzemplarza, ale jest pewne że muszę go mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, to nie mój klimat. Przemoc i mrok, jakoś nie na tę porę, ale może za jakiś czas? Zwłaszcza jeśli dobrze się zapowiada.

  OdpowiedzUsuń
 4. To chyba raczej nie jest książka dla mnie, chyba by mnie nie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Za jakiś czas może sięgnę po tę książkę, coś mnie w niej intryguje. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka chyba nie do końca dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka chyba nie do końca dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mroczny klimat bardzo mocno mnie zachęca. Chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem po lekturze tej książki i moim zdaniem jest genialna <3 Uwielbiam ją :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka już czeka na półce na przeczytanie. Mam nadzieję, że mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ogromnie mnie ciągnie do tej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Coraz więcej w blogosferze na temat tej książki. Na pewno będę się za nią rozglądać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga