21 lut 2018

ROYCE ROLLS

Autor: Margaret Stohl
Wydawnictwo: YA
Premiera: 15 luty 2018
Stron: 382


Zapewne nie raz miałaś okazję zobaczyć lub oglądać jakiś reality show...niby wszystko wypada naturalnie, osoby w nich występujące zachowują się swobodnie, ale...
Zastanawiałaś się ile w tym wszystkim jest prawdy? Czy bycie gwiazdą jest fajnie czy nie? Każdy błąd, każde potknięcie widzą wszyscy...krytykują, wyśmiewają, szydzą...czy warto jednak się sprzedawać?

Rodzina Bentley od pięciu sezonów jest atrakcją jednego z reality show. Nie znają innego życia, jak życie przed kamerami. Jednak ich program zaczyna odnosić straty i aby sezon szósty mógł powstać potrzeba dobrego pomysłu.
Bentley ma już dosyć życia przed kamerami, udawania kogoś kim nie jest. Marzy o studiach, o normalnej egzystencji, ale jej matka i siostra ani myślą przerwać program. Sezon szósty powstanie pod tematem ślubu starszej siostry Bentley....
Ale wszystko w nim jest ustawione...ale czy wszystko można zaplanować?
Czy  dojdzie do ślubu? Czy Bentley spełni swoje marzenia? Czy reality show to brak realności?

Margaret Stohl w swoim utworze "Royce Rolls" zdemaskowała kulisty programów reality. Poprzez słowa napisane na białej kartce pokazała jak takie programy wyglądają w realu, ile w nich prawdy a ile fikcji. Ujawniła także ile osoby uzależnione od rozgłosu są w stanie poświęcić, aby ta sława nadal trwała, aby ludzie interesowali się ich życiem, choć nie zawsze jest ono zgodne z prawdą. Wielu celebrytów robi cuda, dziwy, aby ich osoba nadal świeciła w brukowcach.

"Royce Rolles" jest powieścią wielowątkową. Początkowo autorka skupia się na bohaterach programu, ale w miarę posuwania się akcji fabuła obejmuje więcej osób i na jaw wychodzi duża ilość machlojek.

Powieść nie jest napisana chronologicznie...Najpierw mamy wydarzenia z przyszłości, które początkowo dekoncentrują. Następnie mamy przeszłość...Później jeszcze przeszłość miesza się z teraźniejszością, ale wyjątkowo jasno jest wszystko opisane, więc raczej się nie ma mętliku w głowie.

Przewodzącą postacią jest Bentley, której nie zależy na sławie, która marzy o normalności, ale należy do rodziny, która pragnie rozgłosu. Stara się rozwiązywać problemy innych, bierze na swoje bary błędy pozostałych, udaje niegrzeczną nastolatkę, a w głębi jest zmęczona...Więc obmyśla plan, który jest zaskoczeniem dla czytelnika.

"Royce Rolls" napisana jest prostym stylem, typowo kierowanym do młodzieży. Czytanie jest szybkie, aczkolwiek nie zawsze wciągające. Autorka wyraźnie zobrazowała świat, do którego zabiera czytelnika.

"Royce Rolls" nie jest złą powieścią, choć mnie nie powaliła na kolana. Programy typu reality show nie należą do moich ulubionych, więc i fabuła tej powieści  mnie  nie urzekła. Pomimo wszystko jest to powieść z ciekawymi bohaterami, dobrze napisana, pokazująca fałszywe wizerunki kreowane przez telewizję dla zysku.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Grupy wydawniczej Foksal


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga