28 mar 2012

Sekretny język kwiatów - Diffenbaugh VanessaTytuł: Sekretny język kwiatów
 Autor: Diffenbaugh Vanessa
Wydawca: Świat Książki
Numer wydania: I
Data premiery: 2011-05-18
Tłumaczenie: Miłosz Małgorzata
Forma: książka Indeks: 60410962


Czasem są chwile, że uczucia trudno wyrazić słowami. Człowiek szuka przedmiotów, które uczynią, to za niego. W walentynki bardzo modne są czerwone róże, gdyż z jej pośrednictwem wyraża się miłość. Inne kwiaty, mają także ukryte znaczenie. Vanessa Diffenbaugh w swojej powieści pt. „Sekretny język kwiatów” ujawnia rąbek tajemniczego języka kwiatów.

Vanessa Diffenbaugh urodziła się w San Francisco. Po studiach pracowała z młodzieżą z biednych środowisk. Inspirację do książki znalazła w swoich doświadczeniach, jako zastępcza matka. Jest to jej pierwsza powieść.

Victoria dzieciństwo spędziła w kilkudziesięciu rodzinach zastępczych i domach opieki. Była  nieufną buntowniczką, która nie nawiedziła ludzi. W dniu osiemnastych urodzin opuściła ośrodek i musiała rozpocząć samodzielne życie. Jedynym pocieszeniem dla niej były kwiaty. Gdy, zaczęła pracę w kwiaciarni, czuła się szczęśliwa i tym samym potrafiła uszczęśliwiać ludzi.
Podczas zakupu kwiatów na targu, spotkała chłopaka, który przypominał jej o przeszłości. Między dwojgiem młodych i zagubionych ludzi zrodziło się uczucie. Jednak kłamstwa i wewnętrzne rozterki bohaterki niszczyły jej spokój. Z czasem sytuacja się skomplikowała.

„ Sekretny język kwiatów” opowiada historię dziewczyny, która tułała się po domach dziecka, rodzinach zastępczych, była traktowana jak rzecz, którą można porzucić. Nie czując miłości, bliskości, innych osób zamknęła się w sobie. Pełna nieufności niszczyła wszystko i wszystkich na swojej drodze.
 Bohaterka,  jako osoba dorosła musiała zmierzyć się ze swoimi demonami, które niszczyły ją od wewnątrz i zatruwały życie.
Dziewczyna odkrywając język kwiatów, mogła wyrażać swoje uczucia, poprzez rośliny. Były to znaki, które tylko ona znała do czasu, aż spotkała chłopaka zagubionego jak ona.
Powieść porusz także jeszcze jeden istotny wątek. Macierzyństwo. Zagubienie, lęki i inne uczucia jakie ogarniają młode matki. Brak doświadczenia, miłości jest często przyczyną porzucenia własnych dzieci.

Pisarka w swej powieści łączy dwa czasy. Przeszły,  który pozwala czytelnikami na bliższe poznanie i zrozumienie bohaterki z czasem teraźniejszym.
Chwilami, przeplatanie rozdziałów irytuje, gdyż autorki zakańcza je w ciekawych momentach.

Książka opisuje skomplikowaną historię, o trudnym dzieciństwie i początkach dorosłego, samodzielnego życia. Autorka nie koloryzuje faktów. Wydarzenia opisane są tak jak w rzeczywistości mogą wyglądać.
Opowieść chwilami wzrusza, ale są też momenty, że irytuje.
Ciekawym  elementem jest włączenie w opowieść roślin, które tak jak ludzie wyrażają uczucia.
Kwiaty, które zastępują słowa.
Mi osobiście książka bardzo się podobała.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga